Krótki przegląd mijającego tygodnia (22.04)

Zbiory Muzeum Narodowego we Wrocławiu powiększone

Marek Oberländer, Kompozycja barwna, fot. artinfo.pl

Do Muzeum Narodowego we Wrocławiu trafiło 472 dzieł Marka Oberländera. Prace po zmarłym artyście podarowała jego żona Halina Pfeffer-Oberländer. Dzięki temu scaliła się kolekcja Oberländera, której zaczątki już znajdowały się w muzeum. Dotąd placówka przechowywała bowiem 173 prace na papierze (grafiki, rysunki tuszem, gwasze, akwarele) oraz 22 obrazy olejne na płótnie tego artysty. Najwcześniejsze z przekazanych prac pochodzą z przełomu lat 40. i 50. XX w. Do najciekawszych należą rysunki koncepcyjne do cykli: „Garbate”, „Figury”, „Korzenie” oraz abstrakcyjne pejzaże z Prowansji. Sporą grupę rysunków stanowią projekty ilustracji do publikacji wydawnictwa Iskry, do czasopism „Zwierciadło” i „Przegląd Kulturalny” oraz do albumu związanego z pamiętnym V Międzynarodowym Festiwalem Młodzieży i Studentów z 1955 r. Z okazji 75-lecia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, dnia 13 lipca 2023 r. odsłonięta zostanie tablica z nazwiskami naszych wyjątkowych Ofiarodawców. Wśród nich już na zawsze będzie widniało nazwisko Haliny Pfeffer-Oberländer – powiedział Piotr Oszczanowski, dyrektor MNWr.

Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków

W poniedziałek 18 kwietnia po raz 39. miał miejsce Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Święto zostało ustanowione w 1983 r. przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS). Tegoroczne obchody (niekoniecznie jednodniowe) są nietypowe, ponieważ otwierają jednocześnie jubileusz 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który od ponad pół wieku pracuje rzecz zabytków w Polsce. W związku z tym zaplanowano specjalną wystawę “Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa”, która zostanie zaprezentowana w stolicy oraz 15 miastach gdzie znajdują się oddziały terenowe. Wystawie będą towarzyszyły sesje, spotkania oraz konferencje w regionach organizowane przez lokalne oddziały, zaplanowane od czerwca do września. Wśród aktywności Instytut zapowiedział również specjalną jubileuszową publikację, opisującą 60-lat działalności. Jubileusz zakończy uroczysta Gala, podsumowująca Europejskie Dni Dziedzictwa.

Najpiękniejszy znaczek w Europie?

fot. Poczta Polska

W czwartek 21 kwietnia do emisji trafił nowy znaczek Poczty Polskiej. Tym razem filateliści mają okazję zapoznać się z legenda o królu Kraku i smoku wawelskim. Grafika zaprojektowana w średniowiecznej stylizacji przedstawia smoka wawelskiego i szewczyka Skubę niosącego wypchanego siarką barana. W tle widać wzgórze z zamkiem i smoczą jamą poniżej. Na wydanej w komplecie kopercie FDC znajdują się wizerunki Skuby z zabójczą imitacją owieczki na tle pokonanego smoka, zaś powyżej umieszczono obrazek księcia Kraka i niewiasty. Na specjalnie przygotowanym datowniku okolicznościowym widnieje napis: Legenda o Kraku i Smoku Wawelskim. Projekt autorstwa Macieja Jędrysika bierze udział w konkursie na najpiękniejszy znaczek w Europie. Tegorocznym motywem przewodnim konkursu są „Baśnie i legendy” („Stories and Myths”). Nakład wynosi 171 tys. sztuk. Wartość znaczka to 4,5 zł.

Gliniany garnek pełen średniowiecznych skarbów

Zdjęcie poglądowe, Brakteat hebrajski Mieszka Starego, fot. Wikipedia

W pobliżu Wałbrzycha odnaleziono gliniany garnek wypełniony monetami z okresu średniowiecza. Znaleziska dokonał… pies podczas spaceru! Według archeologów z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz pracowników Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków tak dużego i cennego skarbu nie było w Polsce od przeszło 100 lat. Badacze ocenili wiek monet na I poł. XIII w. To tzw. brakteaty, czyli monety wybijane jednostronnie z cienkiej blaszki na miękkiej podkładce. Wstępna identyfikacja mennic wskazuje na warsztaty Brandenburgii, Saksonii oraz Śląska. Użytkowanie poszczególnych serii menniczych było krótkie, monety na bieżąco przetapiano i tłoczono w nowe serie, dlatego zachowało się ich stosunkowo niewiele. Monety zachowały się w dobrym stanie, znajdują się na nich przedstawienia antropogeniczne, zoomorficzne, fantastyczne (gryfy, syreny, anioły itp.) oraz elementy architektury (wieże, mury itp.). Po pracach konserwatorsko-badawczych znajdą swoje miejsce w muzealnych zbiorach. 

Morskie stworzenie na majowej aukcji dzieł sztuki

fot. Sotheby’s

Na nowojorskiej aukcji w Sotheby’s za niecałe pół miesiąca pojawi się dzieło “Femme nue couchée” (1932) pędzla Pabla Picassa. Obraz przedstawia muzę i kochankę artysty – Marie-Thérèse Walter w postaci morskiego stworzenia. Ciało kobiety składa się z głowy, oczu i kilku płetw/macek i zostało zniekształcone tak, by przypominało jeden z podmorskich gatunków. Obraz uważany jest za najoryginalniejszy wyraz pożądania stworzony przez Picassa. Marie-Thérèse była francuską modelką i bohaterką wielu obrazów i rzeźb mistrza. Na rynku sztuki “Femme nue couchée” pojawi się po raz pierwszy, a eksperci szacują, że może zostać najdrożej sprzedanym dziełem artysty. Praca może zostać sprzedana za co najmniej 60 mln dolarów.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora