Krótki przegląd mijającego tygodnia (22.05)

Zabytkowe przyrządy kowalskie odnalezione w Oliwie

Kuźnia Wodna w Oliwie, fot. Wikipedia

W okolicach zabytkowego budynku Kuźni Wodnej w gdańskiej Oliwie odnaleziono przyrządy kowalskie z przełomu XVIII i XIX w. Z Potoku Oliwskiego, z okolicy koła wodnego młota lewobrzeżnego, wydobyto kowadło oraz kilka innych narzędzi kowalskich, w tym przecinak oraz sygnowany klin. Pierwsze wzmianki o Kuźni Wodnej pochodzą z 1597 roku. Drewniany budynek zlokalizowany jest nad Potokiem Oliwskim, nad którym już od końca XII wieku budowano młyny i inne tego typu obiekty gospodarcze wykorzystujące napęd wodny. W sumie w różnych okresach nad Potokiem istniało ok. 25 kuźni, młynów itp. W przeszłości tylko w takich miejscach, zwanych młotowniami, można było rozkuwać duże kawały metalu i wysyłać je do mniejszych kuźni. Muzeum Gdańska, którego Kuźnia Wodna jest oddziałem, planuje przeprowadzenie w jego okolicach archeologicznych badań powierzchniowych.

Bitwa pod Grunwaldem odwołana

fot. Wikipedia

Chociaż w tym roku Dni Grunwaldu i inscenizacja słynnej bitwy (w jej okrągłą, 610. rocznicę!) nie będą miały miejsca, to Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku zostało ponownie otwarte dla zwiedzających. W placówce prezentowane są stałe ekspozycje, w tym m.in. „Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim 1409-1411 r.”, „Grunwald – 600 lat chwały” oraz „Monety w państwie polskim i krzyżackim na przełomie XIV i XV w.”. Na wystawach zwiedzający mogą zobaczyć m.in. mapy, plany, rysunki, fotografie, dużą ilość oryginalnych egzemplarzy broni i uzbrojenia średniowiecznego, kopie chorągwi polskich, litewskich i krzyżackich oraz znaleziska archeologiczne odnalezione na Polach Grunwaldu. Placówka posiada ponadto bogatą ofertę edukacyjną. Zgodnie z czasowym regulaminem muzeum w obiekcie może przebywać do 34 osób.

Tydzień w krakowskim muzeum

Przez cały ostatni tydzień w Muzeum Narodowym w Krakowie trwała akcja “Ty-Dzień Muzeum w MNK”. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodzonego w poniedziałek 18 maja Międzynarodowego Dnia Muzeów. Codziennie można było uczestniczyć w muzealnych quizach, specjalnych projekcjach filmów poświęconych wystawom oraz opowieściach o sztuce, prezentowanych przez Justynę Stasiek-Harabin autorkę jednego z blogów poświęconych sztuce w Polsce. Ponadto placówka zaprosiła do otwartych po przerwie Sukiennic oraz przygotowanych ekspozycji “Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce” oraz “Zofia Stryjeńska z wizytą u Karola Szymanowskiego” w Willi Atma w Zakopanem. Z kolei już od jutra otwarte zostaną kolejne oddziały muzeum! Placówkę wciąż można również odwiedzać wirtualnie.

Awangardowi artyści z Rosji

W. Kandinsky, Kompozycja 6, fot. Wikipedia

Dzieła artystów awangardowych, w tym Wassily’ego Kandinsky’ego, Aleksandra Rodchenki i Varvary Stepanovej, po latach zapomnienia ujrzały światło dzienne. Obrazy, w tym akwarele, gwasze i obrazy na tekturze, znajdowały się dotąd w magazynie niewielkiego muzeum regionalnego w Yarańsku w Rosji. Ostatni raz dzieła były prezentowane na objazdowej radzieckiej wystawie sztuki nowoczesnej w 1921 roku. Według odnalezionej dokumentacji 85 prac prezentowanych podczas wystawy trafiło do Yarańska, a w latach 60. XX wieku około połowę z nich przeniesiono do Kirowa w celu renowacji. Część dzieł z Yarańska wylądowała w magazynie z powodu cenzury władz sowieckich, które zakazały promowania sztuki awangardowej i pozostawała w nim do dziś. Część prezentowano w kolekcji Muzeum Sztuki Braci Vasnetsov w Kirowie. W planach jest połączenie zbioru z nowo odkrytymi płótnami, w celu rekonstrukcji wystawy z 1921 roku w Yeltsin Center w Jekaterynburgu.

Tony zabytków trafią do muzeów

Pancernik Lützow , fot. Wikipedia

Z dna Odry wydobyto na powierzchnię kilkadziesiąt ton zabytków! W okolicach toru wodnego Świnoujście-Szczecin odnaleziono olbrzymia ilość przedmiotów, m.in. średniowieczne artefakty, części uzbrojenia, przedwojenne nitowane boje pochodzące z przełomu XIX i XX w. czy elementy różnych jednostek pływających, w tym fragmenty niemieckiego U-boota i pancernika Lützow z czasów II wojny światowej. Wydobyte zabytki trafią muzeów w regionie takich jak Kołobrzeski Skansen Morski, oddział Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Po pracach renowacyjnych obiekty można będzie oglądać na muzealnych ekspozycjach.

[mailerlite_form form_id=4] Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora