Krótki przegląd mijającego tygodnia (22.06)

Pruska wozownia artyleryjska w nowoczesnym wydaniu

We wtorek 19 czerwca miało miejsce oficjalne otwarcie odrestaurowanej Wozowni Artyleryjskiej w Centrum Hewelianum w Gdańsku. 150 letni zabytek przez ostatnie miesiące przechodził szeroko zakrojone prace remontowe i adaptacyjne. Drewniane elementy konstrukcyjne i detale architektoniczne zostały poddane konserwacji a drewniane wrota prowadzące do wnętrza obiektu zostały zrekonstruowane. Teraz budynek, w którym w latach 70. XIX w. wojsko pruskie przechowywało lawety armatnie i inne konstrukcje pomocne w transportowaniu sprzętu artyleryjskiego, stał się nowoczesnym centrum konferencyjno-wystawowym, z restauracją usytuowaną na jego parterze. Centrum Hewelianum przygotowało specjalny projekt mappingu (barwne animacje), który wyświetlany będzie wieczorami na ścianach obiektu. Premierowy pokaz zaplanowano na 29 czerwca br. Środki na modernizację Wozowni pochodziły z budżetu miasta Gdańska oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Oficjalne otwarcie obiektu, zbiegło się w czasie z jubileuszem 10-lecia działalności Centrum Hewelianum.

Afrykański sekretarz – jedyne takie przedstawienie

Egiptolog z Polskiej Akademii Nauk dr Filip Taterka pracujący przy świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari niedaleko Luksoru w Górnym Egipcie dokonał odkrycia przedstawienia sekretarza – dużego, drapieżnego ptaka (łac. Sagittarius serpentarius). To jedyne znane dotąd przedstawienie z epoki faraońskiej. Płaskorzeźby znajdują się na jednym z tarasów świątyni Hatszepsut, na tzw. Portyku Puntu, gdzie ukazano wielką faraońską ekspedycję do odległej, niezidentyfikowanej afrykańskiej krainy (lub Półwyspu Arabskiego – o co spierają się naukowcy). Ze względu na zły stan fragmentów przedstawienia długo nie można było zidentyfikować gatunku tajemniczego ptaka. W czasie analizy ścian Taterka dostrzegł jednak drugi, nieznany wcześniej wizerunek drapieżnika, tym razem lepiej zachowany. Nie ma wątpliwości, że ptakiem jest sekretarz. To pozwala, przypuszczać, że kraina Puntu znajdowała się jednak w Afryce – wyłącznie tam występuje bowiem ten gatunek ptaków. Być może dokładniejsza analiza pozwoli raz na zawsze rozwikłać zagadkę.

Wirtualne spacery po Jasnej Górze

Na stronie internetowej klasztoru Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze już niebawem dostępne będą wirtualne spacery w nowoczesnej technologii 3D. Najsłynniejsze sanktuarium maryjne rocznie odwiedzane jest przez setki tysięcy wiernych i turystów. Teraz jego mury będą dostępne bez wychodzenia z domu! Dzięki wysokiej jakości fotografiom oraz szczegółowym opisom w różnych językach, można będzie teraz dotrzeć do miejsc zwykle niedostępnych dla pielgrzymów, takich jak biblioteka jasnogórska czy pauliński refektarz. Wirtualny spacer pozwala obejrzeć jasnogórskie detale, o których nie opowiadają przewodnicy. Chodzi o to, żeby oglądając te zabytki czy odświeżając sobie pamięć o nich zobaczyć, jak wielka, jak wspaniała, jakim skarbem jest dla nas kultura duchowa tego miejsca, które w ten sposób chce promieniować na świat – powiedział przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra. Projekt został zrealizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 pt. „Narodowe Perły Klasztoru OO. Paulinów Jasna Góra w Częstochowie – ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego” .

Legendarny okręt odnaleziony na dnie Morza Bałtyckiego

W pobliżu estońskiego przylądka Juminda, w wodach Zatoki Fińskiej, w północno-wschodniej części Morza Bałtyckiego międzynarodowy zespół płetwonurków z Finlandii (SubZone) i Federacji Rosyjskiej (Разведывательно-водолазная команда) odnalazł wrak niszczyciela „Novik”. Od 1913 r. była to najszybsza i jedna z najbardziej nowoczesnych na świecie, jednostka carskiej, a później radzieckiej floty. Legendarny okręt brał udział praktycznie we wszystkich bitwach morskich na Morzu Bałtyckim, toczonych w ramach I Wojny Światowej. W 1918 roku wycofano go ze służby czynnej. Po kilkunastu latach gruntownie wyremontowany i przebudowany wrócił na wody w roku 1931 pod nazwą „Jakow Swierdłow”. Płetwonurkom udało się zidentyfikować lokalizację jego zatonięcia. Zespół w skład którego weszli Immi Wallin, Pasi Lammi, Michaił Iwanow, Konstantin Bogdanow i Innokenty Olchowoj, zanurzając się na głębokość 75 m odnaleźli nazwę „Jakow Swierdłow” oraz herb Związku Radzieckiego na rufie wraku. Udało im się zbadać trzy 102-milimetrowe działa główne oraz charakterystyczną rufę „Novika” z zapasowym kołem sterowym i telegrafem maszynowym.

Józef Brandt 1841–1915 – rozszerzona rzeczywistość

Już dziś, 22 czerwca, w Muzeum Narodowym w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy „Józef Brandt 1841–1915”. Ekspozycja jest pierwszą w historii polskiego wystawiennictwa tak dużą prezentacją dzieł, w tym obrazów olejnych, akwarel i rysunków Józefa Brandta, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy scen bitewnych i rodzajowych. Ponad trzystu dziełom będzie towarzyszyło główne hasło wystawy – “rozszerzona rzeczywistość”. Odpowiada to innowacyjności budowania kompozycji i głębi przez malarza, a także w metaforyczny sposób przedstawia wizję utraconego kraju, którego brakowało wówczas na mapach Europy. W muzealnych salach widzowie będą mieli dodatkowo okazję do odwiedzin zrekonstruowanej tzw. „wschodniej” pracowni Józefa Brandta w Monachium. To tam artysta od 1866 r. tworzył i prowadził nieformalną szkołę malarską, a także budował kolekcję zabytkowych przedmiotów, w tym liczne militaria i orientalne kostiumy, które do Polski trafiły w 1920 r. Wystawie towarzyszą liczne wydarzenia towarzyszące oraz obszerny katalog. Została zorganizowana przy współpracy Muzeum Narodowego w Poznaniu, w ramach projektu „3 × Niepodległa w Muzeum Narodowym w Warszawie” pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918-2018. Cykl realizowany w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021. Potrwa do 30 września br.

 

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora