Krótki przegląd mijającego tygodnia (22.07)

Bezcenna pięćsetka

Bilet skarbowy z 1794 roku, zdjęcie poglądowe, fot. Wikipedia

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju wzbogaciło się o wyjątkowy eksponat. Dzięki dotacji pozyskanej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pt. „Rozbudowa zbiorów muzealnych” placówka zakupiła do swojej kolekcji bilet skarbowy z czasów insurekcji kościuszkowskiej – 500 złotych z 1794 roku. Nominał 500 zł należy do najrzadszych (obok 1 zł) polskich pieniędzy papierowych. Został wyprodukowany w nakładzie jedynie 500 sztuk – jest to najmniejszy tego typu nakład, z którego dziś zachowały się tylko pojedyncze sztuki. “Dusznicki” egzemplarz wyróżnia się dodatkowo widocznym w przezroczu znakiem wodnym z napisem „Honig”. Takich pięćsetek powstało zaledwie kilkadziesiąt, a ta zakupiona jest jedyną znaną. W niedalekiej przyszłości nowy nabytek ma zostać zdigitalizowany i udostępniony w sieci. Ponadto muzeum planuje prezentację całej kolekcji kościuszkowskich pieniędzy papierowych (1423 obiekty!) na wystawie, której termin wstępnie wyznaczono na 2024 rok.

Podwodne muzeum już otwarte!

Ruiny Amathus, fot. Wikipedia

Na Cyprze otwarto pierwszy podwodny park archeologiczny ze zintegrowanymi podwodnymi i przybrzeżnymi szlakami. Wyjątkowe miejsce stworzono na ruinach dawnego miasta-królestwa Amathus, jednego z najstarszych i najlepiej zachowanych starożytnych portów we wschodniej części Morza Śródziemnego. Amathus założono w okresie pomiędzy 312/311 p.n.e. a 294 p.n.e i było zaraz po Pafos najważniejszym na Cyprze sanktuarium, gdzie czczono Afrodytę. Według mitologii to właśnie tu bogini się urodziła. Władze Cypru przygotowały projekt udostępnienia podwodnego parku archeologicznego w ramach programu ANDIKAT Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całość ma na celu podkreślenie i promocję podwodnego dziedzictwa archeologicznego i przyrodniczego. W ramach prac specjaliści stworzyli szlaki nurkowe na morskich obszarach chronionych w Grecji i na Cyprze.

Nowy początek. Modernizm w II RP

Wojciech Kossak, plakat reklamowy z 1934 roku, fot. Muzeum Narodowe w Krakowie

Już za tydzień, 29 lipca, w Muzeum Narodowym w Krakowie startuje wystawa czasowa „Nowy początek. Modernizm w II RP”, druga z serii „4 × nowoczesność”. W tym cyklu krakowscy muzealnicy przyglądają się interpretacji nowoczesności w sztuce i kulturze polskiej XX i XXI wieku. Druga wystawa z serii zaprezentuje Polskę międzywojenną, panoramę modernizmu tamtych czasów, od architektury, przez rzeźbę, malarstwo, grafikę i meble, po fotografię. Do Polski przyjechały specjalnie do tego celu wypożyczone ze Lwowa dzieła sztuki: ikona „Prorok Eliasz” i akwarela przedstawiająca księżną Jarosławnę autorstwa Mychajło Bojczuka, „Autoportret w świątyni” Luny Drexler oraz rzeźba „Lotnik. Projekt pomnika na Cmentarz Łyczakowski” Janiny Reichert-Toth. Organizatorzy wystawy przyznają, że negocjacje ze stroną ukraińską trwały sporo czasu, a najtrudniejsze okazało się ubezpieczenie obiektów ze względu na toczącą się wojnę. Dzięki współpracy instytucji – Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki i Muzeum Narodowego we Lwowie z Muzeum Narodowym w Krakowie to przedsięwzięcie zakończyło się powodzeniem. Na ekspozycji pojawią się ponadto dzieła wypożyczone z placówek w całej Polsce.

Pamiątki po gwiazdach kina trafiły pod młotek

fot. Julien’s Auctions

Wiele pamiątek po legendarnych gwiazdach Hollywood, m.in. Marilyn Monroe, Audrey Hepburn i Elizabeth Taylor, pojawiło się na aukcji w Julien’s Auctions w Los Angeles. Wśród obiektów, które trafiły pod młotek znalazły się np. suknia wieczorowa Monroe z filmu muzycznego „Nie ma jak show” (218 tys. dolarów), wełniany kostium Hepburn ze „Śniadania u Tiffaniego”, (ponad 156 tys. dolarów), brosza, którą Taylor podarowała swojej matce(25 tysięcy dolarów), połyskujące kostiumy Monroe i Jane Russell z filmu „Mężczyźni wolą blondynki” (102 tys. dolarów) czy kolczyki Monroe z jej fotosów reklamowych do filmu „Jak poślubić milionera?” (81 tys. dolarów). Notatki Marilyn Monroe z lekcji aktorstwa, które pobierała u Lee Strasberga, sprzedano za prawie 19 tys. dolarów. W ramach czterodniowej aukcji „Legendy Hollywood” zostało wystawionych na sprzedaż ponad 1400 pamiątek po gwiazdach kina.

Święto warszawskiej Starówki

W Warszawie trwają obchody Święta Starego Miasta. W dniach 22-24 lipca w kilku warszawskich placówkach można uczestniczyć w szeregu specjalnych wydarzeń. Z okazji święta odwiedziny w Muzeum Warszawy, Muzeum Farmacji i Centrum Interpretacji Zabytku są całkowicie bezpłatne! Przygotowano m.in. wystawę, na której zainteresowani zobaczą fragmenty odkrytego przez archeologów staromiejskiego muru, kolorowe zdjęcia z Powstania Warszawskiego, fotografie z kolejnych etapów odbudowy oraz dowiedzą się wielu ciekawostek o zespole Biura Odbudowy Stolicy. Stare Miasto w Warszawie uległo zniszczeniom w czasie II wojny światowej w około 90%. Pierwsze odbudowane kamienice oddano do użytku 22 lipca 1953 roku. We wrześniu 1980 roku warszawskie Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora