Krótki przegląd mijającego tygodnia (22.09)

Nazistowskie pamiątki w austriackim parlamencie

W trakcie remontu austriackiego parlamentu w Wiedniu odnaleziono nieznane dotąd dzieła przedstawiające… Adolfa Hitlera! Znalezisko nie powinno dziwić, zważywszy na fakt, że budynek w latach 1938-1945 pełnił funkcję siedziby Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP). Jednak, mimo że trakcie II wojny światowej budynek na skutek bombardowań został znacznie zniszczony, a prace konserwatorskie trwały przez kilka lat (do 1956 roku), dopiero teraz prace ujrzały światło dzienne. Cztery obrazy, dwa popiersia i relief przedstawiające dyktatora III Rzeszy zostały już przekazane w ręce historyków, którzy zajmują się badaniem losów budynku podczas II wojny światowej i nazistowskiego panowania w Austrii. Główne prace związane z renowacją zabytkowego parlamentu mają potrwać jeszcze kilka lat, zaś posłowie przenieśli miejsce obrad do Pałacu Hofburg – dawnej siedziby władców Austrii.

Nowy Rok – nowa strona. Portal Wirtualny Sztetl w odświeżonej wersji

20 września 2017 o godz. 18:21 rozpoczął się Nowy Rok kalendarza żydowskiego – Rosz ha-Szana 5778. Z tej okazji portal Wirtualny Sztetl, projekt prowadzony przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, poświęcony dziejom i kulturze Żydów polskich, odsłonił przed nami nową, zmodernizowaną wersję. Strona została wzbogacona o nowe zakładki oraz funkcje. Znane dotąd działy poświęcone m.in. historiom społeczności, organizacjom społecznym, życiu gospodarczemu, synagogom czy cmentarzom zostały znacznie rozbudowane. Do tego pojawiły się też zupełnie nowe funkcjonalności, takie jak baza genealogiczna czy podstrona poświęcona historii mówionej (prowadzona w języku polskim i angielskim).
Wirtualny Sztetl, działa od 2009 r., a podstawą dla jego utworzenia stały się m.in. materiały zgromadzone wcześniej na stronie internetowej Izrael Badacz, słownik terminów i pojęć ze strony Diapozytyw, prowadzonej przez Instytutu Adama Mickiewicza, zasoby Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego. Dziś Wirtualny Sztetl to największa baza wiedzy na temat polskich Żydów, ogromne archiwum zdjęć, informacji na temat miejscowości, miejsc, świątyń, ludzi oraz ich rodzin. To jednocześnie platforma komunikacji, dzięki której ludzie spotykają się z przeszłością, wymieniają wspomnieniami i wiedzą, a nawet odnajdują bliskich. Z myślą o nowoczesnych technologiach, Wirtualny Sztetl stworzył także aplikację na smartfony, która odnosząc się do punktów GPS wskazuje dokładną lokalizację miejsca lub obiektu związanego z żydowską kulturą.

Międzynarodowa sztuka amerykańskiego dramaturga

Od środy, 20.09 br., w nowojorskim oddziale Domu Aukcyjnego Sotheby’s, można oglądać przedaukcyjną wystawę kolekcji Edwarda Albee’ego. Zbiór nieżyjącego już, amerykańskiego dramaturga w najbliższy wtorek, 26.09 trafi na aukcję dzieł sztuki współczesnej. Ponad stuelementowa kolekcja składa się z prac artystów takich jak: Jean Arp, Marc Chagall, Pablo Picasso, Wassily Kandinsky, Lee Krasner, czy… Magdalena Abakanowicz. To również dzieła sztuki afrykańskiej i prekolumbijskiej. Szacuje się, że łączna kwota z licytacji zbioru Albee’ego może osiągnąć nawet 12 mln dolarów. Dochód z licytacji ma zostać przekazany na rzecz Fundacji Edwarda Albee’ego (The Edward F. Albee Foundation), która zajmuje się organizowaniem rezydencji artystycznych dla artystów wizualnych i pisarzy w Montauk w stanie Nowy Jork. Pełen katalog obiektów z kolekcji Albee’go dostępny jest na stronie internetowej Domu Aukcyjnego Sotheby’s.

Okręt podwodny z czasów I wojny światowej

U wybrzeży belgijskiego portu Ostenda na Morzu Północnym odnaleziono wrak niemieckiego okrętu podwodnego UB-II. Tego typu jednokadłubowych jednostek pływających, które w czasie I wojny światowej służyły marynarce Cesarstwa Niemieckiego, w latach 1915-16 zbudowano 30. Dzięki udzielonej licencji, stocznie austro-węgierskie wyprodukowały dodatkowych 8 jednostek. UB-II miały stanowić rozszerzoną wersję UB-I, małych jednostek o prostej, nieskomplikowanej konstrukcji, przeznaczonych do działań przybrzeżnych. W praktyce okręty te miały niewielkie możliwości bojowe – były powolne i ograniczone manewrowo. W efekcie, w trakcie działań wojennych zatonęło 19 okrętów tego typu, z czego aż 11 odnaleziono właśnie w rejonie belgijskiego wybrzeża. Ten ostatni niewątpliwie znajduje się w najlepszym stanie zachowania. Co więcej, badacze przypuszczają, że wewnątrz wraku wciąż spoczywają ciała 23 członków załogi okrętu (kapitan plus 22 marynarzy). Odnaleziony okręt podwodny zatonął najprawdopodobniej na skutek wejścia na minę. Wrak znajduje się na głębokości 30 m, a jego dokładna lokalizacja jest jeszcze utrzymywana w tajemnicy. Szczegóły historii tej konkretnej jednostki i jej załogi z pewnością poznamy już niebawem.

Wkrótce otwarcie arabskiego Luwru

W Dzielnicy Kultury Saadiyat w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zakończyła się ponad 10 letnia budowa… Luwru! Dokładnie tak – Luwru! Szejk Sułtan bin Tahnoon Al Nahyan podpisał stosowną umowę z francuskim ministrem kultury Renaudem Donnedieu de Vabres na użyczenie nazwy słynnego paryskiego muzeum, a nawet na wypożyczanie jego eksponatów. Dlatego też podczas oficjalnego otwarcia placówki, które ma nastąpić już 11 listopada br., będzie można obejrzeć dzieła takich mistrzów jak Leonardo da Vinci, Vincent van Gogh, Paul Gauguin czy Pablo Picasso. Co ciekawe, władze muzeum zapowiadają, że bez względu na lokalizację galeria będzie wolna od jakichkolwiek kulturowych ograniczeń. W jej murach Wschód spotka się z Zachodem, islam ze sztuką chrześcijańską, azjatyckie artefakty z europejską nagością starożytności. Kwota, którą przeznaczono na wypożyczenia dzieł sztuki z paryskich muzeów, ma wynieść około 500 mln dolarów. Sam budynek arabskiego Luwru ma być architektonicznym dziełem sztuki. Zaprojektowany przez światowej sławy francuskiego architekta Jeana Nouvel, budynek o ogromnej przestrzeni ekspozycyjnej przypomina ażurowy “latający spodek” unoszący się nad nadbrzeżem. Do jego wnętrza, podzielonego basenami i wodnymi kanałami, można będzie dostać się na pokładzie niewielkich łódek.

[mailerlite_form form_id=4]

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora