Krótki przegląd mijającego tygodnia (22.10)

Botticelli znów z szansą na rekord

fot. Sotheby’s

Arcydzieło Sandra Botticellego pt. „Chrystus Boleściwy” z przełomu XV i XVI w. zostało zaprezentowane w Hongkongu przez dom aukcyjny Sotheby’s. Obraz trafi pod młotek w styczniu 2022 r. na odbywającym się co roku wydarzeniu “Old Masters Week”. Jego szacunkowa wartość wynosi ponad 40 mln dolarów, co uważane jest przez ekspertów i tak za estymację zdecydowanie zaniżoną. Niewątpliwie bowiem dzieło szybko znajdzie swojego nowego właściciela. W Azji zainteresowanie sztuką dawnych mistrzów rośnie w zawrotnym tempie. Dodatkowo na wzrost popularności twórczości samego renesansowego mistrza Botticellego wpłynęła ostatnia wystawa w Muzeum Sztuki w Hongkongu pt. „Botticelli i jego czasy — arcydzieła z Uffizi”. Przypominamy, że to właśnie podczas tegorocznej aukcji “Old Masters Week” w nowojorskiej filii Sotheby’s obraz Botticellego „Młodzieniec trzymający medalion” (ok. 1445-1510) został sprzedany za rekordową kwotę 92,2 miliona dolarów (przy tej samej szacunkowej cenie, co obecnie wystawiony obraz!).

Święto niematerialnego dziedzictwa

Kurpiowskie wycinanki, fot. Wikipedia

We wtorek, 19 października, miały miejsce obchody święta niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Podczas wydarzenia odbyła się gala wręczenia decyzji Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu o wpisie na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego 20 dóbr i tradycji takich jak: wycinankarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej, kroszonkarstwo opolskie, bziuki – wielkanocny zwyczaj dmuchania ogni w Koprzywnicy, Kaszubska Gwiôzdka, czy Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Kluczu, Olszowej, Zalesiu Śląskim i Zimnej Wódce. Ponadto do Krajowego rejestru dobrych praktyk na rzecz ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego wpisano m.in. Flis Wiślany – tradycja budowy łodzi drewnianych oraz żeglugi wiślanej, Tradycyjne śpiewy majowe przy kapliczkach w Żabnicy na Pomorzu Zachodnim oraz Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych z Targami Sztuki Ludowej. Rejestr ma charakter informacyjny. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy o programach, projektach i działaniach prowadzonych na terenie Polski, mających na celu ochronę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W tym roku święto dziedzictwa niematerialnego otworzył VII Kongres Kultury Regionów w Nowym Sączu.

Kultowe modele amerykańskiej motoryzacji

Lincoln Continental, zdjęcie poglądowe, fot. Wikipedia

W centrum handlowym VIVO! w Krośnie (woj. podkarpackie) jutro (23.10) dobiega końca wystawa amerykańskich zabytkowych pojazdów. Wśród nich znalazły się takie kultowe modele jak np. Buick Skylar z 1969 r., lincoln Continental i mercury Marquis z 1978 r., czy pontiac Catalina z 1967 r. Najstarsze z prezentowanych eksponatów pochodzą z lat 60. ubiegłego wieku, a większość z nich pojawiała się filmach i serialach, w tym m.in. “Easy Rider”, “Blues Brothers”, „Taksówkarz”. Wybrane modele można nawet zakupić. Wystawa została zorganizowana przy współpracy z pasjonatami zabytkowej motoryzacji z Pojazdy Zabytkowe Krosno. W poprzednich edycjach wystaw w krośnieńskim centrum handlowym prezentowane były też rowery i motocykle w stylu retro.

Podwodne odkrycie u wybrzeży Izraela

Ruiny zamku krzyżowców w Atlit, fot. Wikipedia

W wodach Morza Śródziemnego okalających północne wybrzeże Izraela odnaleziono zabytkowy miecz z czasów krucjat sprzed ok. 900 lat. Artefakt mierzy metr długości, jest w niemal idealnym stanie zachowania. Naukowcy przypuszczają, że właściciel miecza pełnił służbę w cytadeli w Atlit, która znajduje się w pobliżu. Dodatkowo według ustaleń poczynionych przez badaczy, pierwsze kotwicowisko utworzone w tym miejscu liczy sobie ok. 4000 lat. W związku z tym okoliczne wody obfitują nieustająco w wiele znalezisk archeologicznych. Miecz po wydobyciu trafił w ręce pracowników Izraelskiego Urzędu ds. Antyków. Zabytek zostanie m.in. prześwietlony badaniem RTG, co być może pozwoli ujawnić jakiś symbol lub imię rycerza. Z czasem, po pracach konserwatorskich miecz trafi na muzealną ekspozycję.

Nowe muzeum sztuki w Gdańsku – weekend otwarcia

Nadchodzi weekend otwarcia nowego oddziału Muzeum Narodowego w GdańskuMuzeum Sztuki Nomus. Już dziś, 22 października, na dawnych terenach stoczniowych w Gdańsku (budynek powstał w czasie II wojny światowej, jako szkoła zawodowa kształcąca przyszłych stoczniowców) inaugurację działalności będzie miała nowa przestrzeń dla sztuki współczesnej z salami ekspozycyjnymi, edukacyjnymi i kinowo-konferencyjną oraz kawiarnią, czytelnią i studiami przeznaczonymi na rezydencje artystyczne czy badawcze. W ramach otwarcia NOMUS zobaczymy dwie wystawy i liczne performensy, będzie można wziąć udział w oprowadzaniach, debacie i warsztatach. W ramach głównej wystawy pt. „Kolekcja w działaniu” zaprezentowane zostaną dzieła ponad 40 artystów, w dużej mierze pochodzących z Gdańska. Ponadto, będzie można zobaczyć również wystawę współczesnej sztuki irackich Kurdów pt. „Niech poprzedza cię płomień”. Program otwarcia NOMUS zwiastuje charakter i profil programowy działu, w ramach którego najistotniejsze wyzwania współczesności, odzwierciedlone w sztuce, będą się spotykać z gdańską lokalnością, naznaczoną kontekstem społecznym, ekonomicznym i politycznym. Szczegółowy program weekendu otwarcia dostępny jest na stronie nomus.gda.pl.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora