Krótki przegląd mijającego tygodnia (22.11)

Drewniane pantofle z Elbląga już online

Regionalna Pracownia Digitalizacji działająca przy elbląskim Centrum Spotkań Europejskich ŚWIATOWID zdigitalizowała ponad 120 średniowiecznych eksponatów z ośmiu muzeów na Warmii i Mazurach. Dzięki projektowi „Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur” ogromna ilość eksponatów, podzielonych na cztery kategorie: sacrum, profanum, władza i militaria pojawiła się w wersji cyfrowej na portalu cyfrowewm.pl i została udostępniona na licencji CC BY 1.0, która pozwala na dzielenie się i adaptację materiału do dowolnego celu. Każdy obiekt zaprezentowano na kilka sposobów, za pomocą zdjęć, zdjęć makro, modelu 3D, animacji 3D (w zależności od możliwości technicznych), do każdego dodano rozbudowany opis historii, miejsca odnalezienia, czy pierwotnego sposobu użycia. Osoby niewidome lub słabowidzące mogą skorzystać z audiodeskrypcji. Wirtualna kolekcja powstała dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Hołd pruski i ruski na rewersach kolekcjonerskich monet

W mijającym tygodniu do obiegu trafiły nowe monety kolekcjonerskie przygotowane przez Narodowy Bank Polski. Zestaw składa się z monet upamiętniających „Hołd pruski, Hołd ruski” mają być przypomnieniem matejkowskiej wizji historii, ale też ważnych wydarzeń z dziejów Polski. Na rewersie monety „Hołd pruski” znalazł się fragment obrazu Jana Matejki pod tym samym tytułem ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Z kolei na rewersie monety „Hołd ruski” pojawił się fragment obrazu Matejki „Carowie Szujscy na sejmie warszawskim” ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Na awersach monet umieszczono stałe elementy: wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, nominał, napis: Rzeczpospolita Polska oraz rok emisji. Monety zostały wyemitowane w nakładzie do 10 000 sztuk. Cena sprzedaży zestawu wynosi 500 zł brutto.

Monachium, aukcja i cylinder po Hitlerze

W środę 20 listopada w domu aukcyjnym Hermann Historica w Monachium miała miejsce licytacja 842 przedmiotów z czasów narodowego socjalizmu. Wydarzenie wzbudziło wiele kontrowersji po tym, gdy okazało się, że “pamiątki” po Hitlerze cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Cylinder dyktatora został bowiem sprzedany za 50 tys. euro (cena wywoławcza wynosiła 12,5 tys. euro), a czarna sukienka koktajlowa Evy Braun znalazła nabywcę za 4,6 tys. euro (dwa razy więcej niż wynosiła cena początkowa). A to nie jedyne przedmioty, które na monachijskiej aukcji znalazły nowych właścicieli. Przez internet wystawione przedmioty licytowało ponad 500 osób. Dom aukcyjny uspokaja, że większość klientów to muzea, instytucje państwowe oraz prywatni kolekcjonerzy, dla których wystawione przedmioty mają wartość historyczną, a nie sentymentalną.

W poszukiwaniu zaginionego arcydzieła Rafaela

Wczoraj, 21 listopada, w Muzeum Narodowym w Warszawie otwarto wystawę czasową „Portret Młodzieńca” / W poszukiwaniu zaginionego arcydzieła Rafaela. Obraz uważany przez niektórych badaczy za autoportret artysty, jest jedną z największych strat wojennych, jakie poniosło polskie muzealnictwo. Dzieło, zakupione ok. 1800 roku do Kolekcji Czartoryskich, zaginęło pod koniec II wojny światowej i do tej pory nie zostało odnalezione. Na warszawskiej ekspozycji, stworzonej z okazji 500-lecia śmierci Rafaela, zaprezentowano XVI-wieczną kopię zaginionego obrazu, przechowywaną w Accademia Carrara w Bergamo. Obok niego pojawił się ponadto „Portret młodego mężczyzny” Jana Lievensa (Zamek Królewski na Wawelu) oraz dzieła Perugina Francesco Franci i kilku innych interesujących przykładów naśladownictwa arcydzieła mistrza. Wystawa potrwa do 19 stycznia 2020 r.

Centrum Szyfrów Enigma niebawem w Poznaniu

Klamka zapadła. Miasto Poznań podpisało umowę z wykonawcą, dzięki któremu już w 2021 r. powstanie Centrum Szyfrów Enigma. Centrum Szyfrów Enigma powstanie w dawnym budynku Collegium Martineum UAM. Miejsce to związane jest z historią złamania Enigmy. Przed wojną stał tu gmach, w którym mieściła się poznańska filia wojskowego Biura Szyfrów. To w niej pracowali przyszli pogromcy słynnej maszyny szyfrującej – Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Realizacją inwestycji zajmie się konsorcjum firm w składzie ATREM S.A., Firma Budowlana Dota oraz New Amsterdam Sp. z o.o. Pierwsi zwiedzający mają pojawić się w Centrum Szyfrów Enigma w 2021 roku. Koszt inwestycji wyniesie ponad 29,2 mln zł. Projekt jest realizowany w ramach Działania 4.4 „Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, we współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz środowiskami popularyzującymi historię polskiej myśli naukowej i technicznej.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora