Krótki przegląd mijającego tygodnia (23.02)

Unikatowa złotówka za 130 tysięcy

Zbiory Zamku Królewskiego w Warszawie wzbogaciły się o kolejne ciekawe obiekty. Tym razem do kolekcji trafiła złotówka portretowa Jana Kazimierza z 1664 r., cztery medale: z przedstawieniem szturmu wojsk polskich na obóz turecki podczas oblężenia Chocimia w 1673 r., medalik króla Augusta II Mocnego oraz dwa srebrne medale z „z serii królewskiej Stanisława Augusta” z wizerunkami Kazimierza Jagiellończyka oraz Henryka Walezego. Wszystkie zostały zakupione przez muzeum na zasadach pierwokupu podczas jednej z ostatnich aukcji. Placówka szczególnie dumna jest z tzw. tymfa z portretem Jana Kazimierza, za którego zapłaciła 130 tys. zł. Jesteśmy dumni, że udało nam się uzyskać tę monetę. Ona podnosi rangę kolekcji przynajmniej o klasę – powiedział dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, prof. Wojciech Fałkowski.
Nowe nabytki trafią na stałą wystawę Gabinetu Numizmatycznego Zamku Królewskiego w Warszawie.

Anielskie nieruchomości w Toskanii

Czy ktoś ma może w zanadrzu ok 9 mln dolarów? Za taką kwotę można dziś kupić dom… Michała Anioła! Kamienna rezydencja z prywatną winnicą i gajem oliwnym, należąca do rodziny Buonarrotich niemal przez trzy wieki, znajduje się w malowniczej krainie Chianti, między Sieną i Florencją (Toskania, Włochy). Dom słynnego mistrza został zbudowany już w XI wieku. Zabytek Michał Anioł kupił w 1549 r. od Simony Guicciardini, wdowy po zmarłym dziewięć lat wcześniej Francesco Guicciardini, polityku, historyku i dworzaninie związanym z rodem Medyceuszy. Z zachowanych do dziś dokumentów wynika, że artysta kupił dom za kwotę 2281 złotych florenów, co przy obecnym kursie wymiany odpowiadałoby ok. 345 tys.dolarów. Michał Anioł był artystą pracowitym, twórczym, ale też niezwykle zamożnym. Dzisiejsza suma 9 mln dolarów prawdopodobnie też nie stanowiłaby dla niego problemu.

Tam warto być! Promy na wystawie

W Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu (woj. zachodniopomorskie) już dziś, 23 lutego br. będzie miało miejsce otwarcie wystawy „70 lat żeglugi promowej ze Świnoujścia przez Bałtyk”. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane modele promów oraz archiwalne i współczesne fotografie, składające się na obraz historii polskiej żeglugi promowej. Zobaczymy m.in. zdjęcia z historycznego, inauguracyjnego rejsu 20 lutego 1948 r. ze Świnoujścia do Trelleborga w Szwecji. Rejs inauguracyjny wykonał wówczas szwedzki prom „Starke”. Polska jednostka do obsługi tej linii weszła w 1950 r. Jak dalej potoczyła się historia? Jakie linie obsługiwały żeglugę promową? Jakie trasy zostały utworzone? O tym na więcej na wystawie w “mieście na wyspach”. Organizatorem ekspozycji jest Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu we współpracy z Terminalem Promowym Świnoujście, Polską Żeglugą Bałtycką, Unity Line i TT-Line.

Piec, ceramika i ruda ołowiu, czyli odkrycia w Miasteczku Śląskim

W Miasteczku Śląskim (powiat tarnogórski, woj. śląskie) archeolodzy prowadzący badania wykopaliskowe odkryli już blisko 130 obiektów, w tym m.in. tysiącletnią jamę grzewczą, czyli podziemny piec hutniczy do termicznego przetwarzania rud ołowiu. Jama została wykonana z kilku warstw – gliny, piasków i ognioodpornych kamieni. Służyła pierwszej fazie obróbki rud ołowiu. Chodziło o to, żeby siarczki przeszły w tlenki, żeby wsad był bardziej kruchy. Następnie wydzielano skałę płoną, a z rudy wytapiano płynny ołów. – wyjaśnił dr Eugeniusz Foltyn. Obok pieca znaleziono inne niespodzianki, zarówno o rodowodzie pradziejowym oraz średniowiecznym, takie jak fragmenty ceramiki czy narzędzi krzemiennych. Dzięki temu naukowcy sądzą, że działalność produkcyjna rozwijała się na tych terenach przez stulecia.

Wirtualna kolekcja polskich zbiorów malarstwa

Fundacja Promocji Sztuki “Niezła Sztuka” rusza z projektem pierwszego wirtualnego katalogu dzieł sztuki zebranych z 20 polskich muzeów. Do końca br. na powstającym właśnie portalu internetowym muzeana.com znajdzie się blisko 10 tysięcy obrazów polskich artystów. Platforma zostanie skonstruowana tak, aby dzieła można było w prosty sposób odszukać według tematyki lub nazwiska artysty. Przejrzystość portalu pozwoli zainteresowanym na uchwycenie tematycznych niuansów, zmian, czy popularności danych tematów, jakie pojawiały się w polskim malarstwie na przestrzeni dziejów. Na razie tylko z okresu przedwojennego. Co najważniejsze w wirtualnym katalogu znajdziemy również te dzieła, które na co dzień ukryte są przed wzrokiem zwiedzających i znajdują się w muzealnych magazynach. Będzie to pierwsza platforma w Polsce prezentująca zbiory sztuki z tylu instytucji muzealnych – mówi Joanna Majewska, współzałożycielka i wiceprezes Fundacji „Niezła Sztuka”. W kolejnych latach projekt muzeana.com ma być kontynuowany i stale rozbudowywany.

[mailerlite_form form_id=4]

Podziel się tym artykułem!

2 odpowiedzi do “Krótki przegląd mijającego tygodnia (23.02)

  1. Nie o koncentrację chodzi a o dostępność zdjęć ;) Nie zawsze jesteśmy w stanie zilustrować artykuły idealnie dopasowanym zdjęciem. Postaramy się pamiętać, aby podpisywać zdjęcia i nie wprowadzać Was w błąd :)

  2. Trochę więcej koncentracji. To ani złotówka portretowa ani rok 1664 a co za tym idzie, wcale nie unikatowa i nie warta takiej sumy.

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora