Krótki przegląd mijającego tygodnia (23.04)

Wielkie święto zabytków i ich opiekunów

Za nami Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, który w dniu 18 kwietnia celebruje się w większości krajów na świecie. Święto ustanowiono w 1983 r., by przybliżać społeczeństwom temat dziedzictwa kulturowego i zwracać uwagę na jego znaczenie i wyzwania związane z jego ochroną. Wydarzenie zostało ustanowione przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS oraz wpisane przez UNESCO do rejestru ważnych imprez o znaczeniu światowym. To wielkie święto wszystkich konserwatorów, historyków sztuki i architektury, urbanistów i innych zawodów pracujących na rzecz ochrony zabytków, a także wszystkich właścicieli, opiekunów i zarządców obiektów zabytkowych. W środę 21 kwietnia, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach obchodów tego święta zorganizowało webinarium pt. „Architektura drewniana od deski do deski. Teoria i praktyka”. Konferencja była jednocześnie inauguracją działalności Centrum Architektury Drewnianej w Otwocku, powołanego w ramach Krajowego Programu Ochrony i Opieki nad Zabytkami na lata 2019-2022.

Unikatowy “grunwaldzki” miecz spod Olsztyna

fot. Wikipedia

Pod Olsztynem odnaleziono średniowieczny miecz z pełnym osprzętem. Artefakty pochodzą najprawdopodobniej z czasów bitwy pod Grunwaldem. To fenomenalny zestaw w postaci miecza, pochwy, pasa i dwóch noży. Biorąc pod uwagę, że zabytki te pochodzą z przełomu XIV i XV, a więc przeleżały w ziemi ok. 600 lat, to są zachowane w niebywale dobrym stanie – poinformował pasjonat historii Aleksander Miedwiediew, który zabytki znalazł. Mówi się, że ich pierwotną wartość można dziś porównywać do ceny luksusowego auta. Musiały więc prawdopodobnie należeć do osoby o wysokim statusie społecznym. Zestaw orężny trafił już do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, gdzie zostanie poddany kompleksowej konserwacji, a później trafi na muzealną ekspozycję. Jednocześnie dyrekcja muzeum poinformowała o rozpoczęciu przygotowań do przeprowadzenia w miejscu znaleziska dokładnych prac archeologicznych.

Poczta Polska w obronie zagrożonego rysia

fot. Poczta Polska

W dniu 21 kwietnia 2021 r. został wprowadzony do obiegu znaczek pocztowy o wartości 3,30 zł emisji „Europa”. Tematem tegorocznej emisji filatelistycznej wydawanej przez europejskie administracje pocztowe są zwierzęta, którym grozi wyginięcie. Bohaterem nowego znaczka jest zagrożony gatunek rysia euroazjatyckiego. Zwierzę zamieszkuje Azję i część Europy, w Polsce żyje m.in. w Karpatach i w okolicy Puszczy Kampinoskiej. Ze względu na drastycznie spadającą liczbę populacji w naszym kraju (ogólna liczba nie przekracza 150 osobników!) jest wpisany do „Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt”. Wartość znaczka to 3,30 zł, a nakład wynosi 171 000 sztuk. Arkusz zawiera 9 znaczków (3×3). Autorem projektu jest Bożydar Grozdew. Z tej okazji została wydana również koperta FDC. Arkusik emisji „Europa” wejdzie w skład abonamentu na arkusiki.

Muza Pabla Picassa zaprasza do Nowego Jorku

fot. Artinfo

Dzieło „Femme assise près d’une fenêtre (Marie-Thérèse)” autorstwa Pabla Picassa już niebawem trafi na aukcję sztuki XX wieku w nowojorskiej filii Christie’s. Obraz przedstawia muzę i kochankę artysty Marie-Thérèse Walter, mającą wówczas 17 lat. Postać dziewczyny Picasso (pozostający wówczas w związku małżeńskim), celowo zniekształcił, aby nie można było rozpoznać jej tożsamości. Dzieło powstało w Chateau de Boisgeloup w Normandii w 1932 roku. Ostatni raz było dostępne dla publiczności na głośnej wystawie „Picasso 1932. Année érotique”, prezentowanej w latach 2017-2018 w Musée Picasso w Paryżu i późnej w Tate Modern w Londynie. Praca trafiła do oficjalnego obiegu rynku sztuki w 1997 roku i sprzedana za 6,8 miliona dolarów. Obecny sprzedawca dzieła nabył je w Sotheby’s w 2013 roku za ok. 45 milionów dolarów. Dziś szacuje się, że jego wartość może osiągnąć już 55 mln dolarów! Aukcja odbędzie się 11 maja.

Kolejny obiekt na liście pomników historii

fot. Wikipedia

XVII-wieczny drewniany kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Orawce znalazł się na prestiżowej liście pomników historii, czyli zabytków o szczególnym znaczeniu dla kultury kraju. Pomniki historii ustanawiane są od 1994 r. Do dziś status ten został nadany ponad 100 zabytkom. Kościół w Orawce jest najstarszym katolickim i jedynym obecnie drewnianym kościołem polskiej części Górnej Orawy. Dzięki wyjątkowej klasie artystycznej i autentyzmowi architektury, wystrojowi i wyposażeniu wnętrza stanowi najcenniejszy dokument dziejów i kultury materialnej tego regionu Polski, a w czasie, gdy znajdował się on poza granicami kraju, odegrał znaczącą rolę w podtrzymywaniu tożsamości narodowej i religijnej polskich osadników i ich potomków. Kościół w Orawce słynie też z zachowanych tu czterech malowanych w motywy pasyjne tzw. kurtyn wielkopostnych. Kurtyny, nazywane też oponami, chustami lub płótnami wielkopostnymi, można podziwiać tylko przez dziesięć dni w roku – w wielkim poście. Najstarsza orawczańska opona wielkopostna to „Pieta pod krzyżem” z 1676 r. O wpisanie kościoła w Orawce na listę pomników historii starało się od stycznia 2018 r. Towarzystwo Przyjaciół Orawy na czele z proboszczem – gospodarzem kościoła, ks. Adamem Gabrysiem.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora