Krótki przegląd mijającego tygodnia (23.08)

W Niemczech odnaleziono zaginiony kielich komunijny

Srebrny kielich komunijny z XIX w. z kościoła ewangelickiego w Dźwierzutach (woj. warmińsko-mazurskie), który zaginął podczas II wojny światowej, został odnaleziony w Niemczech. Naczynie zostało w 1897 r. podarowane parafii w Dźwierzutach przez rodzinę Gottlieba Liba z Sąpłat. W trakcie działań wojennych zniknęło z mazurskiego kościoła, a jego losy pozostawały nieznane. Ostatnio kielich został jednak zlokalizowany na jednej z aukcji w Kolonii (Nadrenia, zachodnie Niemcy). Zdążył trafić do nowych właścicieli jednak ostatecznie został odkupiony przez Krajowy Kościół Ewangelicki w Nadrenii. Przed powrotem do Polski został poddany pracom konserwatorskim.

Trzeci wymiar archeologii na Wyspie Wielkanocnej

Na Wyspie Wielkanocnej (Rapa Nui), w tamtejszym muzeum archeologicznym, wystartowała właśnie wystawa „Trzeci wymiar archeologii”. Na ekspozycji zaprezentowano efekty prac badawczych prowadzonych od lat na wyspie oraz w Peru, przez polskich archeologów. Na ekspozycję przygotowano więc m.in. kopie zabytków wykonane w technice druku 3D, wirtualny spacer po jaskini z naskalnymi malowidłami, która na co dzień jest niedostępna dla zwiedzających czy trójwymiarową rekonstrukcję twarzy królowej z nienaruszonego preinkaskiego grobowca. Na wystawie zaprezentowano też wykorzystanie zaawansowanych, cyfrowych technologii w badaniach na terenie parku Machu Picchu prowadzonych przez prof. Mariusza Ziółkowskiego, oraz w pracach dr. Macieja Sobczyka w rejonie wulkanu Coropuna. “Trzeci wymiar archeologii” można oglądać do 9 listopada br. Opisy przygotowano w języku hiszpańskim i angielskim.

Wrak, wichura i pies kapitana

Na dnie jeziora Superior, w Krainie Wielkich Jezior na północy Stanów Zjednoczonych odnaleziono wrak parowca S.R. Kirby, który zatonął ponad 100 lat temu. Jednostkę zlokalizowano za pomocą zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego typu ROV, na głębokości 800 metrów. Znaleziska dokonał kierujący operacją Darryl Ertel Jr. wraz z zespołem naukowców z Towarzystwa Historycznego Krainy Wielkich Jezior. Parowiec został zbudowany w 1890 roku przez Detroit Dry Dock Company. Na dno poszedł podczas silnej wichury w 1916 roku w czasie holowania stalowej barki George E. Hartnell. Pomimo zatonięcia jednostki, przeżyło 22 członków załogi oraz… pies kapitana.

Część polskiej kolekcji sztuki powróciła do Polski

W Limie (Peru) odnaleziono 20 obrazów z Zamku Potockich w Łańcucie (w tym unikalne pierwsze portrety królowej Marysieńki oraz króla Jana III Sobieskiego), które od końca II wojny światowej uważano za utracone a które, jak się okazuje z Łańcuta wywiózł ordynat Alfred Potocki. Potocki po wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny Polski, miał wywieźć część kolekcji do Liechtensteinu. Po wojnie dzieła powędrowały do Szwajcarii i Francji, a następnie do Peru. Rodzina wyprzedawała kolekcję, część z niej wciąż można znaleźć na rynku sztuki. Fundacja „Trzy Trąby” oraz Fundacja im. Feliksa hr. Sobańskiego wspólnymi siłami postanowiły “peruwiańską kolekcję” ponownie sprowadzić do Polski. Obrazy zostały odkupione za ok. 180 tys. zł. Kolekcja 5 listopada br. ma się pojawić na wystawie na zamku w Łańcucie.

Kazimierz Deyna na pocztowym znaczku

Do obiegu właśnie trafił nowy znaczek pocztowy, który przedstawia Kazimierza Deynę, jednego z najlepszych piłkarzy w historii, wielokrotnego reprezentanta Polski, dwukrotnego medalistę olimpijskiego. „Gdyby Kazimierz żył byłby bardzo szczęśliwy, że jego podobizna znalazła się na znaczku Poczty Polskiej. Mieszkam w San Diego i za pośrednictwem telewizji jestem na bieżąco w sprawach dotyczących klubu mojego męża” – powiedziała Mariola Deyna, żona zmarłego tragicznie 1 września 1989 r. w USA sportowca. Znaczek pocztowy o wartości 5,90 zł. pojawił się w nakładzie 30 mln sztuk, na papierze fluorescencyjnym, a jego autorem jest Jarosław Ochendzan.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora