Krótki przegląd mijającego tygodnia (24.01)

Nowoczesny obiekt kolejowy w rejestrze zabytków

fot. Zbyszko Siemaszko, NAC, via Wikipedia

Przystanek kolejowy Warszawa Ochota, wzniesiony w latach 1962-63 wg projektu opracowanego pod kierunkiem Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka, znalazł się w rejestrze zabytków województwa mazowieckiego. Ochroną konserwatorską objęty został pawilon kasowy oraz zachodnia kładka nad torowiskiem wraz z dwoma zejściami na perony. Najcenniejszym obiektem przystanku kolejowego Warszawa Ochota jest pawilon kasowy, którego zadaszenie zrealizowano w konstrukcji stanowiącej paraboloidę hiperboliczną, pierwszy raz wykorzystaną w budownictwie w 1954 r. przez architekta Eduardo Catalano. Zabudowa stanowi element założenia linii średnicowej, funkcjonującej na odcinku między dworcami Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia. Przystanek kolejowy Warszawa Ochota (dawniej nazywany roboczo Warszawa Zawisza bądź Warszawa Zawiszy) został zrealizowany równocześnie z przystankami Warszawa Powiśle i Warszawa Stadion.

Cyfrowe zasoby Łazienek Królewskich

W nowej Bibliotece Cyfrowej Muzeum Łazienki Królewskie można już korzystać z darmowego, w pełni zdigitalizowanego katalogu, w którym znalazło się pięćdziesiąt książek stanowiących kanon literatury epoki oświecenia, z którą wiążą się Łazienki Królewskie i spuścizna ostatniego króla Polski Stanisława Augusta. Online prezentowane są elektroniczne wersje publikacji (format pdf, mubi, epub), których oryginały znajdują się w zbiorach Biblioteki Narodowej. Książki zostały uporządkowane zarówno alfabetycznie, jak i dziedzinowo. Poruszanie się po katalogu ułatwia pełnotekstowa wyszukiwarka z funkcją wyszukiwania po tytule, autorze oraz słowach zawartych w tekście. Biblioteka Cyfrowa powstała w ramach realizowanego w latach 2017-2019 w Muzeum Łazienki Królewskie projektu “Źródła przemian”, którego głównym elementem była konserwacja i remont Białego Domu oraz Wodozbioru. Oba zabytki odzyskały dawną świetność i już wiosną 2020 r. otworzą się dla zwiedzających z nowymi ekspozycjami oraz programem edukacyjno-kulturalnym.

Drewniany wrak odnaleziony na dnie Wisły

Model szkuty, fot. Wikipedia

W wodach Wisły (na wysokości Łomianek Dolnych, na północ od Warszawy) podwodni archeolodzy odnaleźli wrak dużego drewnianego statku transportowego. Naukowcy oceniają, że jest to tzw. szkuta, czyli jednostka przeznaczona przede wszystkim do transportu śródlądowego ładunków masowych (do 100 ton!) używana od XIV do XVIII w. Wrak ma 37 m długości i 6 metrów szerokości. Teraz naukowcy zamierzają dokładnie zbadać rzadkie znalezisko, dzięki czemu możliwe będzie m.in. precyzyjne określenie jego wieku. Badania dna Wisły na przestrzeni kilkunastu kilometrów – od Kanału Żerańskiego w Warszawie po Jabłonnę zostały sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Naukowego przy merytorycznym wsparciu Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wraki szkut są bardzo rzadkim znaleziskiem. Najlepiej zachowana jednostka tego typu w Polsce została wydobyta w 2018 r. w Czersku, skąd trafiła w całości do konserwacji do Rybna do Ośrodka Magazynowo-Studyjnego Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Polskie wzornictwo prezentowane w Kanadzie

„The ABCs of Polish Design”, czyli Elementarz Polskiego Dizajnu to nazwa wystawy zaprezentowanej podczas dorocznego festiwalu DesignTO w Toronto, największego wydarzenia związanego ze wzornictwem w Kanadzie. Na ekspozycji zaprezentowano sto przedmiotów zaprojektowanych przez polskich designerów, w tym meble, zabawki, szkło i porcelanę oraz sto ilustracji inspirowanych tymi przedmiotami i historii z nimi związanymi. Odwiedzający wystawę mają okazję zapoznać się m.in. domowymi lampami czy wentylatorami, muralami z czasów PRL, czcionkami drukarskimi sprzed wojny oraz znakami graficznymi sklepów Społem czy Pewex. Ponadto na ekspozycji pojawiły się współczesne oryginalne przetworzenia rzeczywistości przedwojennej i peerelowskiej stworzone przez młodych polskich designerów oraz projekty już z XXI wieku. Organizatorem wystawy jest Instytut Adama Mickiewicza, jej koncepcja została przygotowana przez studio projektowe Beton z Warszawy. W ubiegłym roku wystawy w ramach DesignTO odwiedziło ponad 150 tys. osób.

Już wkrótce odbudowa katedry Notre-Dame

fot. Godefroy Paris, Wikipedia

Generał Jean-Louis Georgelin wyznaczony przez prezydenta Emmanuela Macrona na koordynatora prac rekonstrukcyjnych zniszczonej katedry Notre-Dame w Paryżu poinformował, że odbudowa świątyni rozpocznie się już w 2021 roku i potrwa przynajmniej 5 lat. Katedra uległa zniszczeniu podczas pożaru z 15 kwietnia 2019 roku. Metody i koncepcje jej odbudowy wciąż budzą wiele kontrowersji. Największy spór toczy się o finalny wygląd iglicy, co do którego wciąż nie zapadły decyzje związane z odbudową w stylu nowoczesnym lub stylu tradycyjnym, wiernym oryginałowi. W tej sprawie wciąż toczą się konsultacje ekspertów. Wiemy jednak na pewno, że już niebawem prace konserwatorsko-rekonstrukcyjne zostaną rozpoczęte i że będą na tyle zaawansowane aby “można było modlić się w katedrze”.

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora