Krótki przegląd mijającego tygodnia (24.04)

Wojenne tajemnice toruńskich kamienic

Most drogowy w Toruniu w czasie II wojny światowej, fot. Wikipedia

Konspiracyjny skład broni z czasów II wojny światowej odnaleziono podczas prac remontowych prowadzonych w jednej z kamienic w Toruniu. W budynku przy ul. Łaziennej 32 trwają obecnie kompleksowe prace konserwatorskie. To dzięki temu pod schodami odnaleziono schowek z sześcioma pistoletami, rewolwerami oraz amunicją. Wśród tego arsenału znajdował się m.in. belgijski bergman z 1908 roku, dwa austro-węgierskie steyery model 1912, niemiecka „parabelka” i rosyjski nagant. Wszystkie zachowały się w dobrym stanie. Badacze przypominają, że budynek obok, kamienica Dalkowskich przy ul. Łaziennej 30, był podczas II wojny światowej jednym z najważniejszych punktów polskiej konspiracji. To tam swoją siedzibę mieli działacze organizacji „Grunwald”, prowadzącej działania wywiadowcze i sabotażowe wobec Wehrmachtu. Jakie jeszcze tajemnice skrywają inne z toruńskich (i nie tylko) kamienic?

Rekord cenowy za tkaninę Abakanowicz

fot. DESA Unicum

We wtorek, 21 kwietnia, podczas aukcji Polskiej Szkoły Tkaniny w warszawskiej Desie Unicum została sprzedana tkanina pt. „Dorota” z 1965 r. autorstwa Magdaleny Abakanowicz (1930-2017). To właśnie dzięki tkaninom artystycznym, dziś powszechnie znanymi jako “abakany” artystka w latach 60. XX w. zdobyła tak ogromną sławę sławę i światową karierę. Praca pt. “Dorota” została sprzedana na wiosenne aukcji za łączną sumę 519 tys. zł (cena z opłatą aukcyjną). Wylicytowana kwota (440 tys zł.) ponad trzykrotnie przebiła górną granicę ceny szacunkowej dzieła. Tym samym jest to najdrożej sprzedana tkanina Abakanowicz w historii aukcji!

Muzealne poszukiwania sportowych pamiątek

Tyska Galeria Sportu, oddział Muzeum Miejskiego w Tychach poszukuje sportowych pamiątek z lat z lat 50. i 60. XX wieku. W związku z przygotowaniami do nowej wystawy placówka ogłosiła zbiórkę fotografii, amatorskich filmów, dokumentów, trofeów, pamiątek i innych przedmiotów dotyczących sportu oraz szeroko pojętej kultury fizycznej z lat 50. i 60. XX wieku. Tyska Galeria Sportu, oddział Muzeum Miejskiego w Tychach, została utworzona w marcu 2015 roku . Jej celem jest popularyzacja – w atrakcyjnej formie – sportu w Tychach i jego najwybitniejszych przedstawicieli. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w regionie i jedno z nielicznych w kraju. W TGS, usytuowanej na zbudowanym w 2015 roku nowoczesnym Stadionie Miejskim, znajduje się multimedialna wystawa stała „Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie.”. Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się 30 lipca 2016 roku.

Gliniany puchar z dna rzeki

W wodach rzeki Gwdy, na Pojezierzu Południowopomorskim odnaleziono całkowicie zachowane gliniane naczynie z końca epoki brązu! Do znaleziska doszło podczas wspólnego nurkowania przedstawiciela jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwa Wodnego w Pile Jacka Jackowiaka oraz archeologa z Muzeum Okręgowego w Pile dr Jarosława Roli. Wiek ręcznie lepionego pucharu na pustej nóżce określono na około 3000 lat. Po dopełnieniu stosownych procedur z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Poznaniu Delegatura w Pile zabytek został włączony do zbiorów działu archeologicznego muzeum w Pile. Warto podkreślić, że w zbiorach działu archeologicznego muzeum wyróżnia się już skarb z końca epoki brązu (IX-VIII w. p.n.e.) odnaleziony właśnie w dolinie Gwdy. Składa się on ze stu kilkudziesięciu przedmiotów będących ozdobami ciała i stroju oraz elementami rzędu końskiego. Obok bardziej pospolitych w tamtych czasach bransolet, czy naszyjników, wyróżnia się między innymi bogato zdobiony diadem wykonany z szerokiej blachy brązowej.

Rozszerzone funkcjonalności Google Arts & Culture

Platforma Google Arts & Culture wciąż podnosi poprzeczkę i wprowadza szereg nowości związanych z akcjami prowadzonymi obecnie przez światowe instytucje kultury. Na portalu pojawiło się ponad 100 wirtualnych wystaw oferowanych przez 35 instytucji, w tym m.in. Fundacji Atassi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Muzeum Sztuki Współczesnej w Buenos Aires, Palazzo Monti we Włoszech czy Centrum Sztuki Brytyjskiej Uniwersytetu Yale (USA). To ponad 18 tys. nowych dzieł sztuki, eksponatów i opowieści bez wychodzenia z domu! Nie zabrakło również opcji dla rodzin. Dzięki funkcji Family Fun with Arts & Culture, najmłodsi mogą zwiedzić m.in. paryski Wersal, holenderskie Rijksmuseum czy londyńskie Muzeum Historii Naturalnej w towarzystwie przewodnika… pingwina!

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora