Krótki przegląd mijającego tygodnia (24.07)

Zgłoś zabytek za pomocą aplikacji

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej wraz z Małopolskim Konserwatorem Zabytków pracują nad projektem “Zgłoś zabytek”. Ma to być aplikacja z bazą danych sprzężoną z interaktywną mapą, na której użytkownicy będą mogli odznaczać i uzupełniać lokalizacje znanych im zabytków i ich detali. Projekt ma na celu przede wszystkim rozpoznanie, odnalezienie i upowszechnienie zabytkowych detali zagrożonych zniknięciem i degradacją, np. elementów wystroju wnętrz, elementów architektonicznych, fragmentów historycznych nawierzchni itd. Zaznaczone, nieznane wcześniej obiekty mają docelowo zostać przez konserwatorów szczegółowo zinwentaryzowane i udokumentowane. Z aplikacji można będzie korzystać przez stronę internetową Małopolskiego Urzędu Ochrony Zabytków, po wcześniejszym zarejestrowaniu konta użytkownika.

Symbol nowożytnych igrzysk olimpijskich trafi pod młotek

fot. Wikipedia

Rysunek projektowy ze słynnymi olimpijskimi kołami naszkicowany przez barona Pierre’a de Coubertina (twórcy nowożytnych igrzysk olimpijskich) trafi w najbliższą niedzielę na aukcję w Cannes. Rysunek pięciu kolorowych zazębiających się kół wykonany na białej karcie techniką grafitu i gwaszu ma wymiary 21 na 27,5 cm. Po raz pierwszy został zaprezentowany w sierpniu 1913 r., a kilka lat później wykorzystany na fladze podczas ceremonii otwarcia igrzysk w Antwerpii w 1920 r. Średnia kwota za pamiątki z autografem de Coubertina to dziś ok. 100 tys. euro. Ze względu na szczególne dla kolekcjonerów znaczenie rysunku z najważniejszym symbolem olimpizmu szacuje się, że jego cena podczas niedzielnej aukcji może wzrosnąć nawet kilkukrotnie.

Wyjątkowa ekspozycja na Zamku Królewskim w Warszawie

Na Zamku Królewskim w Warszawie trwa pierwsza publiczna ekspozycja monumentalnego obrazu „Polska – Matka świętych, tarcza chrześcijan” autorstwa Jana Henryka Rosena. Dzieło zostało namalowane na zamówienie Episkopatu Polski na Międzynarodową Wystawę Prasy Katolickiej, która odbyła się w Watykanie w 1936 r. z okazji 75. rocznicy powstania watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” (1861). Obraz Rosena zajmował główne miejsce w pawilonie polskim. W jego centralnym miejscu została namalowana panorama wzgórza wawelskiego oparta na XVII-wiecznych przekazach graficznych, obok pojawiają się ważne dla historii Polski postaci, w tym m.in. Jan III Sobieski, Józef Piłsudski, Jan Kochanowski, św. Stanisław Kostka, ks. Ignacy Skorupka czy żołnierz polski. Obraz na co dzień znajduje się w Pałacu Arcybiskupim przy ul. Miodowej w Warszawie.

Obrazy Francisa Bacona wciąż biją rekordy popularności

fot. artinfo.pl

Dzieło „Triptych Inspired by the Oresteia of Aeschylus” Francisa Bacona z 1981 roku został sprzedany na aukcji Sotheby’s za 84,6 miliona dolarów! Bacon uznawany jest za jednego z czołowych twórców malarstwa figuratywnego. Obraz zakupił norweski miliarder Hans Rasmus Astrup. Był to najdrożej sprzedany obiekt na aukcji i jednocześnie trzecie najdroższe dzieło malarza w historii rynku sztuki. Pierwsze miejsce wciąż zajmuje „Three Studies of Lucian Freud”, który został sprzedany za 142,4 mln dolarów w 2013 roku. Dzieło przebiło w tym zakresie rekord osiągnięty za słynny “Krzyk” Edwarda Muncha! Drugie miejsce od 2008 roku należy do tryptyku namalowanego przez Bacona w 1976 r., który osiągnął cenę 86,3 mln dolarów.

Podwodny świat odkrywany za pomocą promieni rentgena

fot.Pixaby

Specjalistyczny sprzęt rentgenowski o dużej mocy i wysokiej rozdzielczości pomoże archeologom podwodnym w prowadzeniu szczegółowej analizy obiektów z historycznych wraków statków oraz innych stanowisk archeologicznych. Nagromadzone przez wieki osady często zamykają bezpowrotnie dostęp do wielu artefaktów i odnalezionych zabytków lub wymuszają stosowanie metod, niosących ze sobą poważne ryzyko ich uszkodzenia. Dzięki promieniom rentgena możliwe będzie uzyskanie obrazów o wysokim stopniu szczegółowości, bez ryzyka uszkodzenia badanych obiektów. Projekt jest możliwy do zrealizowania dzięki grantowi finansowemu w wysokości 150 000 funtów od Fundacji Wolfsona dla Historic England.

[mailerlite_form form_id=4] Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora