Krótki przegląd mijającego tygodnia (24.07)

Zagadkowe odkrycie przy Plantach

Podczas remontu elewacji Arsenału Miejskiego w Krakowie archeolodzy natrafili na kamienny tunel pochodzący prawdopodobnie z XV lub XVI w. Gdy zostanie odsłonięte dno będzie można niemal z pewnością określić jaką pełnił dawniej funkcję. Na razie hipotezy są dwie: albo jest to tzw. „wycieczka”, czyli tajne przejście prowadzące poza mury obronne miasta, albo zwykły kanał kanalizacyjny. Niezależnie od wyników dalszych badań odkrycie i tak stanowić będzie rewelację naukową. W przypadku „wycieczki” nie potrzeba dodatkowego komentarza, zaś jeśli chodzi o kanał kanalizacyjny byłaby to najstarsza kanalizacja blokowa, którą dotychczas odnaleziono w Polsce.

Wystawa: Czar japońskich mieczy

Już od dziś do 13 września b.r. w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie można obejrzeć wystawę prezentującą białą broń japońską z polskich kolekcji. Na ekspozycji nie zabraknie szeregu różnych rodzajów mieczy, ich głowni oraz małych, nierzadko bogato zdobionych jelców (z jap. tsuba) będących również samodzielnymi przedmiotami kolekcjonerskimi. Uzupełnieniem wystawy są japońskie drzeworyty ukazujące zwyczaje samurajów. Wstęp wolny.

Rocznica: 60 lat Pałacu Kultury i Nauki

Foto: Adrian Grycuk, Wikipedia Commons.
Foto: Adrian Grycuk, Wikimedia Commons.

22 lipca swoje 60 urodziny obchodził warszawski PKiN – „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”, którego projekt był pomysłu samego Stalina. Ta wysoka na 237 metrów łącznie z iglicą socrealistyczna konstrukcja jest do dziś najwyższą budowlą w Polsce i, mimo upływu lat oraz wbrew niechęci społeczeństwa, nadal stoi niewzruszona na swoim miejscu. Dla zainteresowanych portal culture.pl przedstawia 7 najnowszych publikacji na temat tego, nadal budzącego kontrowersje, pałacu – zresztą sprawdźcie sami!

Konkurs na projekt medalu „Pro Gloria Gentis”

żołnierze wyklęci

Powstające w Ostrołęce Muzeum Żołnierzy wyklętych ogłosiło konkurs na przygotowanie projektu medalu Pro Gloria Gentis – Dla Chwały Narodu. Medal będzie nadawany dla uhonorowania osób za czynne działania dla Niepodległości i Dobra Rzeczypospolitej, w imię wartości zawartych w dewizie: Bóg, Honor, Ojczyzna, a także za działalność związaną z upamiętnianiem i upowszechnianiem wiedzy o walkach niepodległościowych oraz polskich tradycjach państwowych. Zgłoszenia można nadsyłać jeszcze tylko przez tydzień. Więcej informacji znajdziecie na stronie muzeum.

Cytadela Warszawska i Muzeum Historii Polski

Wizualizacja zespołu muzealnego na terenie Cytadeli Warszawskiej. Projekt: pracownia WXCA (źródło: materiały prasowe).
Wizualizacja zespołu muzealnego na terenie Cytadeli Warszawskiej. Projekt: pracownia WXCA (źródło: materiały prasowe).

Na terenie Cytadeli Warszawskiej, w przeciągu trzech najbliższych lat, powstanie Muzeum Historii Polski – jak ogłoszono na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów. Przyszła siedziba MHP będzie zajmować powierzchnię ok. 24 tys. metrów kwadratowych i znajdzie się w kompleksie muzealnym, w którego skład wejdą również: Muzeum X Pawilonu, Muzeum Katyńskie oraz Muzeum Wojska Polskiego. W planach jest stworzenie narracyjnej wystawy stałej przedstawiającej w sposób innowacyjny najważniejsze tematy z dziejów Polski uwzględniające historię polityczną, kulturalną oraz społeczno-obyczajową. Jednak centralne miejsce będzie należało dla wątku historii polskiej wolności. Ekspozycja, zaprojektowana chronologicznie, będzie się składać z sześciu galerii: Polska Piastów i Jagiellonów, Dawna Rzeczpospolita, Wiek XIX. Pod zaborami, II Rzeczpospolita, II wojna światowa, PRL; oraz aneksu, w którym zaprezentowane zostaną tematy po 1989 r.

Podziel się tym artykułem!