Krótki przegląd mijającego tygodnia (24.09)

Hotel w Las Vegas będzie gościł Picassa

Picasso, Femme au beret rouge-orange, fot. Sotheby’s

W siedzibie hotelu Bellagio w Los Angeles już za miesiąc, 23 października, odbędzie się aukcja dzieł Pabla Picassa. Wydarzenie zbiegnie się ze 140. rocznicą urodzin artysty. Na aukcji pojawi się w sumie 11 prac Picassa stworzonych w latach 1917-1969. Wartość wszystkich obrazów, rysunków na papierze oraz ceramiki, które trafią pod młotek szacowana jest na 100 mln dolarów. Dużą cenę mogą przy tym osiągnąć szczególnie obrazy „Femme au beret rouge-orange”, portret muzy i kochanki artysty Marie-Thérèse Walter oraz „Homme et enfant” (1969). Kwota ze sprzedaży każdego z nich osiągnąć nawet 30 mln dolarów. Zbiór wystawiano dotąd w hotelu Bellagio, w nowojorskiej siedzibie Sotheby’s, wkrótce pojedzie do Tajpej i Hongkongu i powróci do Los Angeles. Aukcja jest organizowana we współpracy Sotheby’s i luksusowej sieci hotelowej MGM Resorts.

Nowy kanał informacyjny dla kolekcjonerów

fot. materiały prasowe artinfo.pl

We wtorek, 21 września miał premierę pierwszy odcinek nowego kanału i zarazem cyklicznego programu poświęconego rynkowi sztuki w Polsce – artinfo.TV. Projekt został stworzony z myślą o kolekcjonerach, ale też wszystkich zainteresowanych poszerzaniem wiedzy na temat artystów, aktualnych aukcji dzieł sztuki w Polsce i innych wydarzeniach związanych ze światem sztuki. W każdym kolejnym odcinku (udostępnianym co dwa tygodnie) pojawią się zapowiedzi i podsumowania najciekawszych aukcji, omówienie rekordowych sprzedaży, prezentacje artystów, rozmowy z ekspertami, ciekawostki i zwiastuny wydarzeń kulturalnych. Prowadzącym program jest dziennikarz telewizyjny Łukasz Radwan, a producentem internetowa platforma aukcyjna Artinfo.pl. Pierwszy odcinek programu można obejrzeć pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=b9Kb56qqOjg

Policja odzyskała zaginiony obraz

Kościół w Żębocinie, fot. Wikipedia

Policja odzyskała zaginiony XVI-wieczny obraz “Matka Boska z Dzieciątkiem” pochodzący z kościoła w Żębocinie (woj. małopolskie). Dzieło to tempera na desce w stylu gotycko–renesansowym nieznanego autora, a jego powstanie oszacowano na lata 1520-1530. Co ciekawe obraz zniknął ze świątyni w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach, a o tym fakcie poinformowali policję dopiero pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie, po jednej z rutynowych kontroli przeprowadzonych w czerwcu tego roku. “Matkę Boską z Dzieciątkiem” policja odnalazła na jednej z warszawskich aukcji dzieł sztuki. Chwilowo jest przechowywana w depozycie Muzeum Archidiecezjalnego w Kielcach. Wartość rynkowa obrazu mogłaby osiągnąć nawet kilkaset tysięcy złotych.

Ostatnia szansa na spotkanie z Anną Bilińską

fot. materiały prasowe MNW

W Muzeum Narodowym w Warszawie trwa monograficzna wystawa poświęcona twórczości Anny Bilińskiej (1854–1893), jednej z najważniejszych polskich malarek XIX wieku. Artystka jest również za pierwszą polską malarką, która osiągnęła międzynarodową sławę. Jej twórczość była prezentowana na najważniejszych europejskich wystawach i doceniania przez krytyków sztuki z wielu krajów. Na warszawskiej ekspozycji pojawił się szereg prac malarskich i rysunkowych z polskich i zagranicznych muzeów oraz kolekcji prywatnych. Ekspozycji towarzyszy bogaty program wydarzeń, realizowany we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych, którego wynikiem jest stworzenie muralu inspirowanego twórczością Bilińskiej w sąsiedztwie siedziby muzeum oraz katalog prac istniejących i zaginionych artystki, poprzedzony kalendarium oraz esejami interpretacyjnymi i dwujęzyczny przewodnik po wystawie. Żeby obejrzeć ekspozycję pozostały zaledwie nieco dwa tygodnie. Będzie czynna do 10 października.

Nowoczesna technologia pomoże w modernizacji zabytkowych gmachów

Główne wejście do 109. Szpitala Wojskowego w Szczecinie, fot. Wikipedia

Zabytkowy kompleks 109. Szpitala Wojskowego w Szczecinie przejdzie modernizację. Zespół budynków powstał w latach 1929-1931 i był jedną z najnowocześniejszych klinik położniczo-ginekologicznych w Niemczech. Dzisiaj w pierwszej kolejności ruszyła inwentaryzacja w nowoczesnej technologii skanowania przestrzennego 3D z utworzeniem chmury punktów, z której powstanie trójwymiarowy model placówki w technologii BIM (Building Information Modeling). Skany posłużą w przygotowaniu późniejszej dokumentacji projektowej. Planowane jest również wykonanie analizy konstruktorskiej obiektu, następnie rozpoczęcie etapowych prac projektowych oraz wykonawczych umożliwiających przystosowanie budynku do współczesnych wymagań. Koncepcja obejmie zarówno główny budynek szpitala przy ul. Piotra Skargi, jak i budynki towarzyszące. Wszystkie prace będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków. Koszt przeprowadzenia „koncepcji wielobranżowej programowo-szpitala” to 1 082 400 zł. Władze szpitala zakładają, że cały proces modernizacji szpitala potrwa do 2024 roku.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora