Krótki przegląd mijającego tygodnia (24.11)

Nazistowski symbol na sportowym boisku

Podczas prac budowlanych w klubie sportowym Hein-Kling w dzielnicy Billsted w Hamburgu (Niemcy) odkryto potężną, betonową… swastykę o wymiarach 4x4m! Robotnicy przygotowali teren pod budowę nowych szatni i natknęli się na najbardziej ponury symbol współczesności. Konstrukcja wkopana na głębokość 40cm jest najprawdopodobniej fundamentem nieistniejącego dziś pomnika z czasów III Rzeszy i epoki panowania Adolfa Hitlera. Specjaliści zajmujący się hamburskim dziedzictwem kulturowym zostali niezwołcznie poinformowani o odkryciu, jednak decyzja dotycząca przyszłości artefaktu nie okazała się dla niego szczęśliwa. Zdecydowano o niezwłocznym usunięciu swastyki. Z uwagi na jej ogromne gabaryty konstrukcja zostanie rozkruszona na miejscu za pomocą młotów pneumatycznych.

Francuski listek wart milionów

W niedzielę 20 listopada br. złoty liść laurowy wycięty z korony francuskiego cesarza Napoleona Bonaparte został sprzedany na aukcji w Domu Aukcyjnym Osenat w Fontainebleau koło Paryża za… 625 tys. EUR (2,65 mln zł)! Nabywca pozostał anonimowy. Oczekiwano, że ten mały 10-gramowy złoty listek osiągnie cenę od 100-150 tys.euro. Co ciekawe wartość wyłącznie materialna, czyli 10 g złota wynosiłaby zaledwie 500 dolarów. Listek jest jednak jednym z sześciu szczęśliwie usuniętych z korony Napoleona Bonaparte (władca skarżył się, że korona jest zbyt ciężka), którą koronowany był na cesarza w katedrze Notre Dame w Paryżu 2 grudnia w 1804 r. Inspirowana wieńcem laurowym, noszonym przez Juliusza Cezara, korona zawierała ponad pięćdziesiąt listków jednak została przetopiona w 1819 roku po upadku Napoleona. Mały skarb został sprzedany na aukcji pod Paryżem obok blisko 400 innych pamiątek związanych ze słynnym przywódcą.

Dawny Gdańsk na starych fotografiach

Do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska trafił 59-stronicowy album zawierający 147 unikatowych fotografii z lat 1945-66. Cenną pamiątkę, należącą niegdyś do gdańskiego oddziału Polskiej Pracowni Konserwacji Zabytków, przekazał w darze Roland Józefowicz. “Album powstał w gdańskim PPKZ w związku z obchodami tysiąclecia Polski i najpewniej był przewidziany jako dar dla dygnitarza partyjnego” – powiedział były już właściciel. Zdjęcia przedstawiają m.in. okres odbudowy Gdańska po II wojnie światowej, proces konserwacji olsztyńskich obrazów, czy renowacji domów podcieniowych na Żuławach. Większość z nich nie była dotąd nigdzie publikowana. Zdjęcia zostaną zdigitalizowane i zaprezentowane, obok 2,5 tys. kopii cyfrowych innych zbiorów, na stronie internetowej Dziedzictwo Pomorza, która ma zostać połączona z nową stroną internetową muzeum i udostępniona 5 stycznia 2018 r. Prawdopodobnie część fotografii trafi na stałą ekspozycję.

Kameralne spotkania z Janem Matejko

W Domu Jana Matejki (oddział Muzeum Narodowego w Krakowie) przy ul. Floriańskiej 41 nastąpiło oficjalne otwarcie pokazu „Alchemik Sędziwój (1867) Jana Matejki – od realium do obrazu”. Prezentacja obrazu otworzyła nowy cykl cotrzymiesięcznych prezentacji obrazów malarza, które, jak zapowiada kuratorka Marta Kłak-Ambrożkiewicz, prezentować będą często sceny bardziej “kameralne”, a sprowadzane będą na wystawę z instytucji z kraju i z zagranicy, a także z kolekcji prywatnych. „Alchemik Sędziwój” został wypożyczony z Muzeum Sztuki w Łodzi, obecnie oddziału Pałac Herbsta, do którego zbiorów należy od 1939 r. Uzupełnieniem pokazu w Domu Jana Matejki są rekwizyty z kolekcji słynnego malarza: kaftany, biżuteria, tkaniny, buty, nakrycia głowy. Razem z towarzyszącym rekwizytom szkicami ze zbiorów muzeum pozwalają zrozumieć, w jaki sposób pracował krakowski artysta. Już jesteśmy ciekawi kolejnych dzieł mistrza prezentowanych w ramach krakowskiego cyklu!

Muzeum w dawnym szpitalu dziecięcym

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspólnie z Żydowskim Instytutem Historycznym powoła Muzeum Getta Warszawskiego – to już pewne. Na piątkowej (17 listopada br.) konferencji podsumowującej dwa ostatnie lata działalności MKiDN minister kultury Piotr Gliński oficjalnie zapowiedział utworzenie nowej instytucji. Jej siedzibą zostanie kompleks budynków dawnego Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów w Warszawie, który czynny był na terenie getta przez pierwsze lata II wojny światowej. Budynki jako jedne z nielicznych, przetrwały czasy powstania w getcie warszawskim. Po wojnie kompleks był siedzibą m.in. Centralnego Komitetu Żydów w Polsce oraz państwowego szpitala zakaźnego dla dzieci. Piotr Gliński przypomniał również o innych muzealnych placówkach, które są obecnie “na celowniku”: nowojorskiej filii Muzeum Polaków Ratujących podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, Muzeum w Treblince, Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie, czyli tzw. Muzeum Kresów, czy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

[mailerlite_form form_id=4]

 

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora