Krótki przegląd mijającego tygodnia (25.01)

Nowe centrum sztuki stworzone dzięki garażowej ścianie

Na drodze do miasta Port Talbot w Wielkiej Brytanii, na dwóch ścianach jednego z garaży, jakiś czas temu pojawiła się nowa praca słynnego street artysty Banksy’ego. Na jednej stronie garażu przedstawiony został szczęśliwy chłopiec, który językiem próbuje złapać spadające z nieba płatki śniegu. Na drugiej- palący się śmietnik, który zdradza, że chłopca nie otacza śnieg ale popiół. Praca wywołała poruszenie. Przecież Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że ​​Port Talbot był w 2018 r. najbardziej zanieczyszczonym miejscem w Wielkiej Brytanii! Dziś praca Season’s Greetings trafiła do Johna Brandlera – właściciela galerii z Essex, który chce stworzyć w Port Talbot miejskie centrum sztuki. Głównym eksponatem mają być przeniesione do galerii ściany garażu. Tylko czy właśnie takie byłoby życzenie, stroniącego od komercyjnego świata sztuki, anonimowego króla street artu?

 

Archeologiczne odkrycia starożytnej kultury Majów

Polscy archeolodzy w czasie badań podwodnych w jeziorze Petén Itzá obok starożytnej stolicy Majów Nojpeten (obecnie wyspa Flores) w Gwatemali, na powierzchni dna jeziora, odnaleźli ponad pół tysiąca zabytków. Wśród nich znalazły się m.in. naczynia ceramiczne służące rytuałom religijnym, 20-centymetrowe obsydianowe ostrze czy fragment ceramicznej kadzielnicy w kształcie twarzy. Nojpeten było stolicą ostatniej z grup starożytnych Majów, która opierała się atakom europejskich zdobywców przez niemal 200 lat od momentu ich przybycia do Ameryki Środkowej. Projekt Petén Itzá Project – Underwater Archaeological Expedition to Guatemala ma na celu zbadanie tej kultury i odnalezienie ostatnich śladów jej działalności. Polska grupa badaczy planuje kontynuację prac archeologicznych na tym terenie.

 

Nieznane dzieło Rafaela Santi idzie pod młotek

Ile wart może być przedstawienie młodego żołnierza w zbroi z wyciągniętą prawą ręką trzymającą miecz narysowany piórem z brązowym atramentem? A jeśli dodamy, że autorstwem XVI-wiecznego rysunku jest Rafael Santi? Dom aukcyjny Sotheby’s szacuje wartość dzieła od 800 tys. do ponad miliona dolarów, ale rozwikłanie tej zagadki nastąpi dopiero 30 czerwca br. podczas nowojorskiej aukcji dzieł sztuki. Dzieło pochodzi z kolekcji Giuseppe Vallardiego (1784-1863), nie było dotąd eksponowane. Wartość dzieła niewątpliwie podnoszą oryginalne sygnatury. Jedna, widoczna tylko w podczerwieni, nowożytna: Raffaello d’Urbbino oraz druga, wykonana ołówkiem: Scuola Romana / Raphaele fecit inw. (XIX w.).

 

Późnorenesansowa polichromia w śląskim kościele

Podczas prac konserwatorskich prowadzonych we wnętrzu kościoła Wniebowzięcia NMP w Bestwinie (woj. śląskie) odkryto fragmenty późnorenesansowej polichromii z 1597 r. Fantastyczne sekwencje pejzażowe, malowane z rozmachem i bardzo swobodnie odsłonięto w nawie świątyni. To kontynuacja dekoracji odsłoniętych wcześniej w prezbiterium. Bestwińskie polichromie są bardzo ważnym świadectwem malarstwa uprawianego w Polsce w czasie jej złotego rozkwitu – mówi ks. Szymon Tracz, który odpowiada w diecezji bielsko-żywieckiej za konserwację architektury i sztuki. Duchowny dodał, że na ścianie południowej, przy ołtarzu bocznym, spod późniejszych przemalowań wyłoniła się także postać mężczyzny i zapewne Chrystusa. Prace w bestwińskiej świątyni finansowane są z dotacji ministerstwa kultury, śląskiego konserwatora zabytków i ofiar parafian.

 

Niezwykłe muzeum pod taflą wody

Niezwykłe podwodne muzeum (Museo Atlántico), projekt pn. “Portal” będący częścią istniejącego już ogrodu botanicznego, zostało otwarte w wodach przybrzeżnych Lanzarote – jednej z 7 głównych wysp wchodzących w skład archipelagu Wysp Kanaryjskich. Dzięki temu przy słynnej Playa de Las Coloradas powstał pierwszy tego typu obiekt w Europie, autorstwa brytyjskiego artysty Jasona deCaires Taylora. W podwodnym muzeum, na głębokości nie przekraczającej 14 metrów, znalazło się ponad 300 figur ludzkich naturalnej wielkości, tworzących w sumie dwanaście instalacji. Utworzona kolekcja rzeźb ma na celu podniesienie świadomości z zakresu ochrony środowiska i ekologii, a także rozwój okolicznej podwodnej fauny i flory. Realizacja projektu trwała trzy lata.

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora