Krótki przegląd mijającego tygodnia (25.02)

Wybitne dzieła niderlandzkich mistrzów w Krakowie

Willem Claesz Heda, Martwa Natura, fot. Zamek Królewski na Wawelu

Dwa wybitne dzieła sztuki europejskiej trafiły do kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu. To powstałe w pierwszej połowie XVII wieku cenne kompozycje: „Karczma Pod Świętym Michałem” Pietera II Brueghla (przypuszczalnie powstał między 1619 a 1625 rokiem) oraz „Martwa natura” holenderskiego artysty Willema Claesza Hedy (obraz datowany na lata 30. i 40. XVII wieku). Zakupione obrazy to dzieła jednych z najwybitniejszych siedemnastowiecznych malarzy niderlandzkich, powstałe w najlepszych latach ich twórczości.  – Brueghel i Heda na Wawelu to od dziś kolejne dwa ważne powody do odwiedzenia Polski i Krakowa. Jestem przekonany, że wielu miłośników malarstwa zdecyduje się na przyjazd do naszego miasta, by je podziwiać na własne oczy – dodaje prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. Pozyskanie obrazów było wynikiem długich poszukiwań na rynku sztuki i wykorzystania budowanych przez lata kontaktów w europejskim środowisku muzealników. To jednocześnie jeden z największych zakupów dzieł malarskich przeprowadzonych dotąd w powojennej historii Polski. W najbliższym czasie (do 13 marca) dzieła będa prezentowane w Sali Senatorskiej, a następnie będą eksponowane w komnatach królewskich. 

Archeologiczne znaleziska z czasów Imperium Rzymskiego

fot. Wikipedia

W kurorcie Marbella, w południowej Hiszpanii, zespół archeologów odnalazł pozostałości zakładu rzemieślniczego z czasów Imperium Rzymskiego (27 p.n.e. – 476 n.e.). Do znaleziska doszło w pobliżu pozostałości wczesnochrześcijańskiej bazyliki Vega del Mar, przy drodze wybudowanej niegdyś przez Rzymian, łączącej Kadyks z Kartageną. Badaczne natrafili na część jednego z pieców garncarskich, których w ostateczności odnaleziono trzy (i niewykluczone, że odnajdą się kolejne). Jeden z nich znajduje się w bardzo dobrym stanie. Na terenie wykopalisk odnaleziono relikty, które mogą dowodzić, że w zakładach wytwarzano m.in. amfory, mozaikę oraz inne materiały budowlane. Niewykluczone, że produkowano tam również metalowe przedmioty, gdyż na miejscu odnaleziono monety wykonane z brązu, klucze, haczyki, a także fragmenty biżuterii. Badacze szacują, że placówka funkcjonowała po III w. n.e., czyli w ostatniej fazie obecności Imperium Rzymskiego na Półwyspie Iberyjskim.

Największy na świecie niebieski diament

fot. Sotheby’s

Już niebawem na aukcji w Hongkongu organizowanej przez Dom Aukcyjny Sotheby’s można będzie nabyć do swojej kolekcji największy i najcenniejszy na świecie niebieski diament. Klejnot o masie 15,1 karata został odnaleziony w kopalni Cullinan w RPA w 2021 roku. Nazwany „De Beers Cullinan Blue” został wyceniony na 48 mln dolarów. Należy do najwyżej ocenianej kategorii diamentów: „Fancy Vivid Blue”. W tej kategorii znajduje się zaledwie pół procenta znalezionych niebieskich diamentów. Jest również jednym z zaledwie pięciu diamentów o masie powyżej 10 karatów, które kiedykolwiek pojawiły się na aukcji. Szacuje się, że może zostać pobity aukcyjny rekord ustanowiony przez różowy diament „Pink Star”, który w 2017 r. osiągnął cenę 71,2 miliona dolarów. Niebieski klejnot ma trafić na aukcję podczas Sotheby’s Hong Kong Luxury Week pod koniec kwietnia br.

Powstaje nowe muzeum

Port w Pireusie, fot. CŁ

Na nabrzeżu portowym w Pireusie w Grecji powstanie Muzeum Podwodnych Zabytków. Placówka powstanie w istniejącym silosie z połowy lat 30. XX w., którego plany przebudowy i adaptacji właśnie zatwierdziła Grecka Rada Muzeów. Głównym celem utworzenia Muzeum Podwodnych Zabytków jest podkreślenie związku greckiej kultury z morzem. Trafią do niego wszystkie podwodne znaleziska archeologiczne, które wydobyto dotąd z mórz okalających Grecję, w tym te przechowywane obecnie w magazynach Ephorate of Underwater Antiquities. Dodatkowo do placówki trafią też darowizny osób prywatnych oraz przedmioty skonfiskowane przez państwo. Na muzealnych ekspozycjach nie zabraknie więc licznych amfor, drewnianych fragmentów kadłubów, dzieł sztuki, posągów, broni i wielu innych. Poza miejscem na wystawy i ekspozycje stałe oraz czasowe, w planach jest amfiteatr, biblioteka, laboratorium konserwatorskie, sale multimedialne oraz restauracja dla zwiedzających. Budowa obiektu stanowi część większego projektu „Kulturalne Wybrzeże Pireusu”. Jego celem jest rozwój turystyki kulturalnej i pobudzenie dalszego wzrostu gospodarczego w mieście.

Park militarny w Białymstoku

fot. poglądowe, Wikipedia

Zewnętrzna konstrukcja odrzutowca LIM5 zostanie odnowiona przez specjalistów z Politechniki Białostockiej. Zabytkowy odrzutowiec znajduje się obecnie na terenie Straży Granicznej. Jednosilnikowy polski samolot myśliwski na licencji MIG 15 ma długość ok. 10 metrów, rozpiętość skrzydeł to 11 m, waży ok. 4,8 tys. kg. Samolot powinien być przetransportowany na teren PB w przyszłym tygodniu. Wszystkie prace renowacyjne na poszyciu zewnętrznym,w tym także malowanie samolotu mają potrwać około miesiąca. Obiekt po przeprowadzonych pracach zostanie wyeksponowany w tworzonym parku militarnym Muzeum Wojska w Białymstoku. Placówka ma ok. 50 zabytkowych obiektów, które z powodu braku miejsca nie były dotąd prezentowane, a w parku militarnym ma być pokazanych ok. 30 z nich. Park powstanie w hali o powierzchni ok. 500 metrów w dawnych magazynach przy ul. Węglowej.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora