Krótki przegląd mijającego tygodnia (25.03)

Diamentowy pierścionek Shirley Temple trafi na aukcję

Już w kwietniu b.r. na aukcję w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby’s trafi drogocenny diamentowy pierścionek Shirley Temple – jednej z najpopularniejszych aktorek lat 30. XX w. i najmłodszej zdobywczyni Oscara w historii. 9,54-karatowy pierścień z rzadkim, błękitnym diamentem, którego szacowana wartość wynosi 35 mln dolarów, Shirley otrzymała w wieku 12 lat (czyli w 1940 r.) od swojego ojca. Jak podkreślił pracownik Sotheby’s, pierścionek był dla Temple niezwykle ważny i cenny – nosiła go przez całe życie, aż do 2014 r.

Historia wina przedmiotem obowiązkowym!

wino

Zainteresowanie Włochów znów skupia się na jedzeniu! Po zabiegach zmierzających do wpisania sztuki wyrobu pizzy na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (o czym możecie przeczytać tutaj), rozpoczęto starania o wprowadzenie nowego przedmiotu do programu szkół średnich. Tym razem mówimy o… historii wina! Projekt ustawy wzbogacającej program nauczania przedłożył w Senacie już w czwartek reprezentujący lewicę Dario Stefano. Jak argumentuje: „nadszedł czas, aby Włochy odzyskały swoją tożsamość, której częścią jest wino”. Podczas zajęć przedstawiana ma być nie tylko historia upraw winorośli oraz produkcji wina, ale również uczniowie mają w ten sposób poznawać geografię Włoch oraz krain, z których pochodzą wina. Pilotażowy program takich lekcji od nowego roku szkolnego ruszy w regionie Apulia, znajdującym się na południu kraju.

Rocznica: 73 lata temu zmarła twórczyni symbolu Polski Walczącej

72861

19 marca b.r. przypadła 73 rocznica śmierci Anny Smoleńskiej, która zginęła w niemieckim obozie Auschwitz w wieku 23 lat. Anna studiowała historię sztuki na tajnym Uniwersytecie Warszawskim, była harcerką Szarych Szeregów, a także łączniczką sekretarz redakcji „Biuletynu Informacyjnego”. Co więcej, w 1942 r. stworzyła projekt „Kotwicy” – słynnego symbolu Polski Walczącej, który został wybrany spośród 27 projektów zgłoszonych do konkursu Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej. Był on uznany za najbardziej czytelny symbol Polski Walczącej, ponieważ w jasny sposób łączył w sobie literę P (jak „Polska”) oraz W (jak „walka”), był stosunkowo łatwy do wykonania oraz kształtem przywodził na myśl kotwicę – znak nadziei.

Pamiątki po więźniach z krakowskich piwnic

Źródło: polskatimes.pl
Źródło: polskatimes.pl

Dzięki współpracy historyków z IPN, prywatnego inwestora i konserwatorów sztuki udało się zabezpieczyć i ocalić historyczne napisy i rysunki więźniów przetrzymywanych przez NKWD w dawnej siedzibie Informacji Wojskowej w Krakowie, znajdującej się przy ul. Józefitów. Warstwy tynku ze świadectwami cierpienia z lat 1945-1946 zostały zdjęte ze ścian za pomocą techniki zwanej stacco (odklejenie od ściany wyciętych szlifierką kątową fragmentów tynku) – łącznie było to 5,5 m kw. Zabezpieczone fragmenty zawierają m.in. kalendarze z datami z lat 1945 i 1946, napisy (np.: „Takie jest życie Polaka, że nigdzie miejsca dla niego nie ma”, „Dłużej już nie wytrzymam siedzieć”, „Życie ludzkie jest jak koszula dziecięca – krótkie i zasrane”, „Panie majorze maszeruj w pokorze, przy małym ruchu kulka trafić może”) i rysunki, takie jak: orzełek w koronie, polski żołnierz w rogatywce, a także scenki ukazujące aresztowanie polskich żołnierzy przez komunistów. Co więcej, zabezpieczono również drewniane drzwi do cel (także opatrzone rysunkami) oraz kraty z framugą okienną. Drugi etap prac przewiduje oczyszczenie i uzupełnienie oraz odczytanie tekstów i rysunków, a następnie umocowanie ich na nowym podłożu umożliwiającym umieszczenie ich na ekspozycji.

Legendarna rzeźba Aliny Szapocznikow odnaleziona!

Zdjęcie autorstwa Tadeusza Rolke z 1959 r.
Zdjęcie autorstwa Tadeusza Rolke z 1959 r.

Uważana za zaginioną przez ponad 50 lat rzeźba „Ptak” autorstwa Aliny Szapocznikow, jednej z najoryginalniejszych polskich rzeźbiarek, została odnaleziona w Stanach Zjednoczonych. Rzeźba, powstała pod koniec lat 50. XX w., wystawiona była na zbiorowej wystawie „Polish Painting and Sculpture” w Gres Gallery w Waszyngtonie w 1961 r., która według zamierzeń artystki miała pomóc jej w podbiciu rynku amerykańskiego. Po wystawie słuch o „Ptaku” zaginął” i można go było oglądać jedynie na archiwalnych zdjęciach. Jak to się stało, że się odnalazł? Otóż kolekcjoner, w którego kolekcji ostatnio znajdowało się dzieło, poprosił polskiego eksperta, Juliusza Windoborskiego, prezesa DESA Unicum, o pomoc przy identyfikacji rzeźby, którą sam przypisywał jakiemuś czeskiemu artyście. Windoborski, wraz z Małgorzatą Słomską potwierdzili, że jest to dzieło Aliny Szapocznikow. W swojej twórczości Szapocznikow bez strachu eksperymentowała z różnorodnymi materiałami i technikami, tworząc prace pełne ekspresji. Dominującą tematyką jej dzieł była cielesność, erotyka oraz silne poczucie przemijania wywołane doświadczeniami wojny oraz nieuleczalną chorobą artystki. „Ptak” 7 kwietnia b.r. trafi na aukcję DESY Unicum, a jego cena szacowana jest od 900 tys. do 1,4 mln. złotych. Samą rzeźbę można oglądać na wystawie przedaukcyjnej od 29 marca do 7 kwietnia przy Marszałkowskiej 34-50 w Warszawie.

Podziel się tym artykułem!