Krótki przegląd mijającego tygodnia (25.05)

Zatopiona jednostka brytyjska z czasów II wojny światowej

U wybrzeży Islandii odnaleziono wrak jednostki brytyjskiej Royal Navy – „Empire World”. Szesnastoosobowa załoga wojskowego kutra miała podczas II wojny światowej wspierać konwoje przekraczające Atlantyk lub płynące do ZSRR. Przez 74 lata nie były znane okoliczności jej zaginięcia. Przez lata sądzono, że jednostka padła ofiarą niemieckich okrętów podwodnych typu U-300, które za cel obrały takie statki jak tankowiec „Shirvan”, czy islandzki statek „Godafoss”. Dzięki odkryciu udało się ustalić, że brytyjski kuter nie ma jakichkolwiek śladów eksplozji. Nie mógł więc zatonąć przez niemieckiego U-boota. Może przyczyną były potężne sztormy, jakie nawiedziły wody Islandii jesienią 1944 r.? Miejmy nadzieję, że dalsze badania nad odkrytą niedawno jednostką rozwieją wszelkie pozostałe jeszcze pytania.

Edvard Munch dostępny online

Munchmuseet – Muzeum Muncha w Oslo otwiera się na świat! Do sieci trafiło ponad 7,5 tysiąca rysunków norweskiego malarza i grafika. Na stronie internetowej, po trzech latach prac digitalizacyjnych, udostępniono tzw. catalogue raisonné, który zawiera cyfrowe reprodukcje dzieł znajdujących się w kolekcji placówki. Są to przede wszystkim szkice, które Edvard Munch tworzył w latach 1873 – 1943, czyli praktycznie przez całe jego życie. Ponad 90 % dzieł należy do zbiorów Muzeum Muncha w Oslo. Pozostałe to “cyfrowe dary” z innych publicznych i prywatnych kolekcji. Jedna z największych norweskich organizacji filantropijnych – Bergesen Foundation przekazała na projekt digitalizacji niemal 3 mln dolarów. Bez tego wsparcia finansowego projekt prawdopodobnie jeszcze przez długi czas nie ruszyłby z miejsca. A już w 2020 r. ma nastąpić oficjalne otwarcie nowej przestrzeni muzeum, w której zostanie wyeksponowana część rysunków. W planach jest także realizacja podróżującej wystawy. Może zawita także do Polski?

Sztuka druku na wrocławskiej wystawie

W Muzeum Narodowym we Wrocławiu dzięki Bibliotece Muzeum Narodowego od wtorku 22 maja można oglądać blisko 125 zabytkowych starodruków, w tym m.in. Biblię wydaną w Lipsku w 1544 r. ze wstępem zawierającym teksty św. Hieronima i Erazma z Rotterdamu, „Mszały wrocławskie” ( z 1483 i 1499 r.) wydane w Moguncji przez oficynę należącą do Petera Schoeffera, czy książkę pt. „Próba gruntownej szkoły skrzypcowej” autorstwa Leopolda Mozarta, ilustrowana przez Łukasza Cranacha młodszego. Co ważne na ekspozycji znalazło się również 12 ksiąg wydanych do końca 1500 r,, najstarsza z nich to „Dekret Gracjana” opublikowany w 1472 r. w Strasburgu przez Heinricha Eggensteina. We Wrocławiu, zgodnie ze słowami Barbary Fercowicz, kuratorki wystawy, zaprezentowano wyjątkowe przykłady druków z najbardziej uznanych oficyn niemieckich, niderlandzkich, francuskich, szwajcarskich i włoskich Oficyn należących do znanych rodów drukarskich: Plantinów z Antwerpii, Elzewirów z Lejdy, Estiennów z Genewy, Krahnów z Jeleniej Góry. Niektóre z nich działają do dziś – Kornowie z Wrocławia, Breitkopfowie z Lipska. Ekspozycja będzie dostępna do 15 lipca br.

Kolekcjonerska dwudziestozłotówka

Już 5 czerwca br. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu nową monetę kolekcjonerską o nominale 20 zł. Srebrna moneta z serii „Polskie Termopile” – Hodów ma upamiętniać o historyczne starcie pomiędzy grupą kawalerii wojska koronnego a wojskami tatarskimi, które miało miejsce w Hodowie (na pograniczu ziemi halickiej i Podola; obecnie wieś na Ukrainie w obwodzie tarnopolskim) 11 czerwca 1694 r. Na rewersie monety znalazł się towarzysz husarski w pełnej zbroi, skórze lamparciej, z długą strzelbą oraz parą pistoletów, oddelegowany do „okopowych elearów”. Wizerunek husarza, zaprojektowany przez Dominikę Karpińską-Kopiec, został zamieszczony na tle szkicu przedstawiającego obwarowania Okopów Św. Trójcy. Na awersie wszystkich monet z serii „Polskie Termopile” widnieje postać greckiej bogini Ateny, autorstwa Urszuli Walerzak. Nakład monety nie przekroczy 18 tys. egzemplarzy.

Święto modernizmu w Gdyni

Od czwartku 24 maja odbywa się w Gdyni międzynarodowa konferencja naukowa “Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni. Architektura XX w. – badania i popularyzacja”. Szóste już wydarzenie organizowane przez Miasto Gdynia przy współudziale Wydziału Architektury Gdańskiej po raz kolei przyciągnęło do nadmorskiego miasta rzesze miłośników architektury modernizmu z całego kraju oraz wybitnych specjalistów z Polski i z zagranicy zajmujących się badaniami nad jej dziedzictwem. Rozpoczęcie konferencji zainaugurowało uroczyste przystąpienie Miasta Gdyni do międzynarodowej organizacji DOCOMOMO International zajmującej się badaniem i popularyzacją architektury modernistycznej. Nie zabrakło też pasjonujących wystąpień i prezentacji przybliżających najnowsze badania w tym temacie. Dziś (25.05) w Centrum Konferencyjnym Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni Redłowie wciąż trwają obrady i dyskusje. Z kolei w sobotę organizatorzy zaplanowali cztery tematyczne wycieczki związane z dzielnicami Gdyni, architekturą, historią miasta i specjalistycznymi zagadnieniami konserwatorskimi. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz patronatem Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Polskiego Komitetu ICOMOS, DOCOMOMO International oraz Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego. Więcej informacji na www.gdynia.pl/modernizm

 

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora