Krótki przegląd mijającego tygodnia (25.06)

Powstaje kolejne muzeum Rembrandta

Rembrandt, Autoportret, fot. Wikipedia

Od jutra, 26 czerwca, przy ulicy Leidsestraat w Amsterdamie rozpocznie działalność nowe muzeum. Placówka w całości zostanie poświęcona życiu i twórczości holenderskiego malarza, rysownika i grafika – Rembrandta Harmenszoona van Rijn (1606-1669). W Muzeum Rembrandta będzie można zobaczyć zrekonstruowaną pracownię artysty, a na wystawie pojawi się szereg współczesnych technologii ekspozycyjno-edukacyjnych. Opowiadamy historię mistrza za pomocą muzyki i głosu, światła, obrazu, zapachu, a także efektów specjalnych. W ten sposób doświadcza się sztuki i kultury w zupełnie inny sposób – zapowiada jeden z twórców muzeum. Inicjatorami stworzenia miejsca są Martin Poiesz i Simeon van Tellingen, którzy już wcześniej w Lejdzie, mieście narodzin malarza, otworzyli tzw. Studio Młodego Rembrandta.

Złoty dysk Peru wraca do domu

Panorama Cuzco, fot. Sascha Grabow, Wikipedia

Amerykańskie Narodowe Muzeum Indian „Smithsonian” oraz rząd Republiki Peru podpisali umowę dotyczącą zwrotu tzw. Dysku Echenique władzom miasta Cuzco w Peru. Niewielkich rozmiarów (bo mierzący zaledwie 13,5 cm średnicy) złoty dysk ma około 2 tysiące lat i uznawany jest za symbol miasta Cuzco (od 1986 r.) i znajdującej się nieopodal Świętej Doliny Inków, stanowiącej dawniej centrum imperium Inków. Słoneczny zabytek z dekoracją przedstawiającą być może nieznane bóstwa andyjskie został wykonany w 90% ze złota oraz w 10% ze srebra i miedzi. Zabytek w roku 1912 trafił do Smithsonian odkupiony przez założyciela instytucji George’a Gustava Heye’a od niemieckiego kolekcjonera dra Eduarda Gaffrona. Teraz dysk ponownie powróci do Cuzco, a peruwiańskie Ministerstwo Kultury planuje włączyć go do Narodowego Spisu Dziedzictwa Kulturowego Peru.

Schron z II wojny światowej znalazł nowego właściciela

Schron Gdynia Oksywie, fot. CŁ

Naziemny trzykondygnacyjny schron przeciwlotniczy typu T-750 (Truppenmannschaftsbunker 750) zlokalizowany w Gdyni Oksywiu znalazł nowego właściciela. W posiadanie zabytku weszło Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, które w najbliższym czasie zapowiedziało start prac renowacyjnych. Żelbetowy obiekt powstał w latach 40. XX w. i w czasie II wojny światowej pełnił rolę jednego ze stanowisk dowodzenia Kriegsmarine. Grube ściany i dodatkowe wzmocnienia betonowymi płytami miały zapewniać ochronę w przypadku bezpośredniego trafienia bombą o wagomiarze nawet do 1000 kg! Po wojnie z obiektu korzystała Marynarka Wojenna, w tym w celach szkoleniowych, w latach 80. XX w. został jednak całkowicie wyłączony z użytku. Docelowo Muzeum Marynarki Wojennej planuje m.in. otworzyć w schronie stanowisko historyczne upamiętniające historię miasta podczas lat okupacji, dodatkowo zabytek pojawi się na szlaku spacerów historycznych organizowanych przez instytucję. Wszystkie prace renowacyjne i adaptacyjne mają potrwać kilka lat

Wsie i miasteczka dawnego Podlasia

Strona atlasu, fot. Archiwum Państwowe w Płocku

Atlas Radziwiłłowski z XVIII wieku – unikatowy zabytek kartograficzny – trafił na Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”. Jest to jedyny egzemplarz w Polsce i na świecie, stanowiący bezcenne źródło kartograficzne dla rekonstrukcji XVIII-wiecznego kształtu przestrzennego Południowego Podlasia. W atlasie pojawiło się 50 map przedstawiających często już dziś nieistniejące krajobrazy. Wśród nich są m.in. dawne wsie i miasteczka, zespoły pałacowo-parkowe, szlaki komunikacyjne, mosty, pola a nawet obiekty takie jak przydrożne krzyże czy kapliczki. Obrazy wyrysował i pokolorował Leonard Targoński, komornik ziemi łomżyńskiej i geometra królewski. Niemal wszystkie plansze są oznaczone datą roczną i miesięczną; na stronie tytułowej widnieje rok 1781. Najpóźniejszą z nich jest niezwykle precyzyjna mapa generalna hrabstwa, sporządzona w skali 1:93000. Atlas jest dostępny na wirtualnej wystawie, którą można obejrzeć na stronie Archiwum Państwowego w Płocku.

Europejskie Dni Archeologii 2021

Za nami Europejskie Dni Archeologii. to wydarzenie organizowane od 2010 r. pod egidą francuskiego Ministerstwa Kultury i koordynowane przez Narodowy Instytut Profilaktycznych Badań Archeologicznych (INRAP). W 2019 r. święto archeologii zostało rozszerzone na Europę. Celem Europejskich Dni Archeologii jest podnoszenie świadomości społecznej na temat dziedzictwa archeologicznego. W Polsce obchodom święta patronuje Narodowy Instytut Dziedzictwa. W tegorocznej edycji udział wzięli organizatorzy z całego kraju, w tym m.in. Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, Muzeum Okręgowe w Suwałkach, Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Instytut Archeologii i Etnologii PAN oraz wiele innych. Udostępniono w związku z tym szereg stacjonarnych i internetowych wydarzeń takich jak wystawy, wycieczki, wykłady czy warsztaty poświęcone archeologii.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora