Krótki przegląd mijającego tygodnia (25.09)

Unikatowe znaleziska w średniowiecznej fosie

fot. Pixaby

W Ciochowicach niedaleko Gliwic archeolodzy odnaleźli unikatowe artefakty z czasów średniowiecza. Przedmioty, głównie ze skór i drewna, znajdowały się wewnątrz fosy broniącej pierwotnie dostępu do gródka znajdującego się w tym rejonie. Wśród nich były m.in. skórzane buty, podeszwy, zapiętki, ażurowe paski i inne wyroby, zapewne elementy dawnego ubioru oraz elementy wyposażenia kuchni dworskiej. To unikatowe znalezisko, bowiem większość wyrobów skórzanych, drewnianych i tkanin rozkłada się w ziemi już nawet po kilkudziesięciu latach. Jednak te i inne licznie znajdowane zabytki pozwalają sądzić, że gródek – badany obecnie przez archeologów – istniał od schyłku XIII do początków wieku XVI. Zatem niektóre odkryte przedmioty mogą mieć nawet ok. 500 lat!

Pamiątki po Szpilmanie biją rekordy

fot. Desa Unicum

We wtorek 22 września w warszawskim domu aukcyjnym Desa Unicum odbyła się wyjątkowa licytacja. Pod młotek trafiły pamiątki po jednym z najwybitniejszych polskich pianistów Władysławie Szpilmanie. Za fortepian Steinway&Sons zapłacono prawie… 1,3 mln zł! To najdrożej wylicytowany instrument muzyczny na aukcji w kraju. Ponadto na licytacji pojawiły się m.in. zegarek Omega (blisko 250 tys. zł) oraz pióro Mont Blanc (blisko 90 tys. zł), będące jedynymi przedmiotami, które ocalały wraz ze Szpilmanem z warszawskiego getta. Zainteresowanie aukcją było ogromne, zarówno ze strony polskich i zagranicznych instytucji kultury, ale też prywatnych kolekcjonerów z całego świata. Łączny obrót wyniósł ponad 2,5 mln zł co sprawia, że aukcja stała się rekordową licytacją memorabiliów w Polsce. Dochód z aukcji przeznaczony zostanie na popularyzowanie twórczości Władysława Szpilmana na świecie.

Utracone oblicza na plenerowej wystawie

Od czwartku 24 września na ogrodzeniu PGE Narodowego można oglądać plenerową wystawę „Utracone oblicza” przygotowaną przez resort kultury. To zdjęcia portretów pędzla znanych artystów, m.in. Gierymskiego, Krzyżanowskiego, Carracciego i Corintha, które w czasie II wojny światowej zaginęły z polskich muzeów. Wcześniej znajdowały się w największych polskich kolekcjach Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku czy Poznaniu. Za pośrednictwem portretów dotknąć możemy kontekstu epoki i miejsca, w którym każdy z nich powstawał. Styl, w jakim tworzył malarz, stroje z epoki, wreszcie twarze i spojrzenia portretowanych, czyli wszystko to, co zapisane jest w tych utraconych obrazach, przenika się z ich dramatyczną wojenną historią – czytamy w informacji o wystawie. Baza zaginionych dzieł sztuki jest częściowo udostępniona pod adresem dzielautracone.gov.pl

Picasso i Dora w Nowym Jorku

Dora Maar, fot. Wikipedia

Obraz Pabla Picassa “Femme dans une fauteuil” z 1941 r. już 6 października trafi na aukcję dzieł sztuki w Christie’s w Nowym Jorku. Obraz został namalowany po nazistowskiej okupacji Paryża. Przedstawia surrealistyczną artystkę Dorę Maar – jedną z trzech muz artysty. Obraz wcześniej znajdował się w prywatnych rękach Stephena Hahna, kolekcjonera i handlarza dziełami sztuki z Nowego Jorku, znanego z kilkukrotnych rozpraw sądowych za sprzedaż sztuki zagrabionej przez nazistów. Dziś szacowana kwota za Dorę Maar to 20-30 mln dolarów. Obrazy z Dorą osiągają jedne z najwyższe ceny z całego dorobku malarza. Obok niej na nadchodzącej licytacji znajdą się prace m.in. Paula Cezanna, Jean-Michela Basquiata oraz Joan Mitchell.

Wirtualna ekspozycja skarbów Jagiellonów

Od dzisiaj z okazji 500-lecia urodzin Zygmunta Augusta na portalu Zakładu Narodowego im. Ossolińskich dostępna będzie wirtualna wystawa „Złota epoka Jagiellonów”. To prezentacja dziedzictwa polskiego renesansu, uważanego za najwspanialszy okres rozwoju politycznego i kulturalnego Rzeczypospolitej. Wystawa podzielona zostanie na trzy osie narracyjne: epoka i ród Jagiellonów, społeczeństwo, kultura i nauka. Wizerunek Jagiellonów i okres ich panowania zostaną przedstawione za pomocą interaktywnych narzędzi online, pozwalających na zapoznanie się z unikatowymi zabytkami rękopiśmiennymi i drukowanymi z XVI w. ze zbiorów Ossolineum. Wystawie towarzyszyć będzie koncert muzyki renesansowej online, wypowiedzi specjalistów w formie nagrań wideo, gry oraz testy wiedzy. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora