Krótki przegląd mijającego tygodnia (25.10)

Kolejne znalezisko w pompejańskich ruinach

Pompeje nie przestają zaskakiwać. Niedawno na miejscu zniszczonym przez wybuch Wezuwiusza w 79 r. n.e., od lat badanym przez archeologów, odnaleziono nieznany dotąd fresk przedstawiający dwóch walczących gladiatorów. Postacie – tzw. murmillo oraz Trak wyróżniają się charakterystycznym ubiorem oraz orężem. Szczególnie wymowne są rany na ciele przegrywającego wojownika. Dzieło odnaleziono w ruinach budynku, który najprawdopodobniej służył za tawernę uczęszczaną przed gladiatorów. Piętro wyżej miał znajdować się dom publiczny. Oprócz fresku badacze odnaleźli w ostatnim czasie również m.in. biżuterię, fresk Zeusa przybierającego formę łabędzia i próbującego uwieść Ledę oraz nazwane “Enchanted Garden” miejsce kultu pokryte przedstawieniami dzika, węży i innych stworzeń. Wykopaliska stanowią część finansowanego przez Unię Europejską projektu Great Pompeii Project.

Emocjonująca aukcja dzieła Magdaleny Abakanowicz

Już pod koniec tego miesiąca na aukcji w warszawskim domu aukcyjnym Desa Unicum można będzie nabyć składającą się z 20-tu rzeźb instalację “Caminando” Magdaleny Abakanowicz. Dzieło pochodzi z kolekcji zmarłego w 2014 roku aktora Robina Williamsa. Wystawiane było też na Art Fair Basel, w Salamance oraz w Kolonii. Wartość instalacji Abakanowicz jest szacowana na 7-10 mln złotych. Jeśli taka kwota padnie – będzie rekordem na polskim rynku sztuki i przekroczy najwyższą cenę 4,72 mln złotych za “M39” Wojciecha Fangora. Obecnie dzieło Abakanowicz jest prezentowane na wystawie przedaukcyjnej „Rzeźba i formy przestrzenne”. Łącznie na wystawie „Rzeźba i formy przestrzenne” zaprezentowanych zostanie ponad 70 prac – m.in. Igora Mitoraja, Ryszarda Winiarskiego i Władysława Hasiora. 29 października wszystkie zostaną zlicytowane.

Radomskie muzeum bogatsze o łużyckie ozdoby

Zbiory archeologiczne Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu wzbogaciły się o nowe eksponaty. Są nimi ozdoby z okresu kultury łużyckiej, z VI w. p.n.e., w tym m.in. bransoleta i nagolenniki, które prawdopodobnie przed laty złożono w wodzie jako ofiary dla dawnych bóstw. Obiekty pochodzące z początku epoki żelaza były ukryte w wodzie, dlatego można przypuszczać, że są to tzw. znaleziska wotywne – mówi Małgorzata Cieślak–Kopyt, kierownik działu archeologicznego radomskiego muzeum. Pokryte patyną ozdoby znalazły na terenie pow. białobrzeskiego i grójeckiego osoby prywatne. Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami przekazały znalezisko konserwatorowi zabytków

Excalibur odnaleziony?

W wodach rzeki Vrbas, niedaleko Banja Luki, w pobliżu średniowiecznego grodu warownego Zvečaj w Bośni i Hercegowinie odnaleziono miecz, który może pochodzić z okresu od końca XIII do pierwszej połowy XV wieku. Według relacji archeologów miecz znajduje się w świetnym stanie. Uszkodzony jest jedynie szpic ostrza, które wbite było w kamień. Czyżby odnaleziono legendarny Excalibur? To pierwsze tego typu znalezisko w tym regionie. Po gruntownym oczyszczeniu i konserwacji miecz będzie przechowywany w zbiorach Muzeum Republiki Serbskiej, gdzie będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych.

Galerię Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej po remoncie

W kieleckim Muzeum Narodowym, instytucji współprowadzonej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otwarto Galerię Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej. W 17 salach, na powierzchni 700 m kw. eksponowanych jest ponad 300 obrazów i ok. 600 dzieł rzemiosła artystycznego. Poszczególne sale galerii przypisane zostały artystom, z reguły związanych z regionem świętokrzyskim. W innych salach prezentowana jest twórczość m.in. Józefa Szermentowskiego, Józefa Brandta, Maurycego Gottlieba i Aleksandra Gierymskiego. Remont głównej siedziby kieleckiego Muzeum Narodowego, dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, rozpoczął się pod koniec 2017 roku. Projekt zakładał m.in. modernizację Galerii Malarstwa Polskiego i Sztuki Zdobniczej, której remont szczęśliwie został zakończony. Całkowity koszt modernizacji dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich wyniesie ponad 21,5 mln zł, z czego unijne dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 to ok. 18 mln zł. Realizacja inwestycji potrwa do końca 2020 roku.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora