Krótki przegląd mijającego tygodnia (25.10)

Kolejne znalezisko w pompejańskich ruinach

Pompeje nie przestają zaskakiwać. Niedawno na miejscu zniszczonym przez wybuch Wezuwiusza w 79 r. n.e., od lat badanym przez archeologów, odnaleziono nieznany dotąd fresk przedstawiający dwóch walczących gladiatorów. Postacie – tzw. murmillo oraz Trak wyróżniają się charakterystycznym ubiorem oraz orężem. Szczególnie wymowne są rany na ciele przegrywającego wojownika. Dzieło odnaleziono w ruinach budynku, który najprawdopodobniej służył za tawernę uczęszczaną przed gladiatorów. Piętro wyżej miał znajdować się dom publiczny. Oprócz fresku badacze odnaleźli w ostatnim czasie również m.in. biżuterię, fresk Zeusa przybierającego formę łabędzia i próbującego uwieść Ledę oraz nazwane “Enchanted Garden” miejsce kultu pokryte przedstawieniami dzika, węży i innych stworzeń. Wykopaliska stanowią część finansowanego przez Unię Europejską projektu Great Pompeii Project.

Emocjonująca aukcja dzieła Magdaleny Abakanowicz

Już pod koniec tego miesiąca na aukcji w warszawskim domu aukcyjnym Desa Unicum można będzie nabyć składającą się z 20-tu rzeźb instalację “Caminando” Magdaleny Abakanowicz. Dzieło pochodzi z kolekcji zmarłego w 2014 roku aktora Robina Williamsa. Wystawiane było też na Art Fair Basel, w Salamance oraz w Kolonii. Wartość instalacji Abakanowicz jest szacowana na 7-10 mln złotych. Jeśli taka kwota padnie – będzie rekordem na polskim rynku sztuki i przekroczy najwyższą cenę 4,72 mln złotych za “M39” Wojciecha Fangora. Obecnie dzieło Abakanowicz jest prezentowane na wystawie przedaukcyjnej „Rzeźba i formy przestrzenne”. Łącznie na wystawie „Rzeźba i formy przestrzenne” zaprezentowanych zostanie ponad 70 prac – m.in. Igora Mitoraja, Ryszarda Winiarskiego i Władysława Hasiora. 29 października wszystkie zostaną zlicytowane.

Radomskie muzeum bogatsze o łużyckie ozdoby

Zbiory archeologiczne Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu wzbogaciły się o nowe eksponaty. Są nimi ozdoby z okresu kultury łużyckiej, z VI w. p.n.e., w tym m.in. bransoleta i nagolenniki, które prawdopodobnie przed laty złożono w wodzie jako ofiary dla dawnych bóstw. Obiekty pochodzące z początku epoki żelaza były ukryte w wodzie, dlatego można przypuszczać, że są to tzw. znaleziska wotywne – mówi Małgorzata Cieślak–Kopyt, kierownik działu archeologicznego radomskiego muzeum. Pokryte patyną ozdoby znalazły na terenie pow. białobrzeskiego i grójeckiego osoby prywatne. Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami przekazały znalezisko konserwatorowi zabytków

Excalibur odnaleziony?

W wodach rzeki Vrbas, niedaleko Banja Luki, w pobliżu średniowiecznego grodu warownego Zvečaj w Bośni i Hercegowinie odnaleziono miecz, który może pochodzić z okresu od końca XIII do pierwszej połowy XV wieku. Według relacji archeologów miecz znajduje się w świetnym stanie. Uszkodzony jest jedynie szpic ostrza, które wbite było w kamień. Czyżby odnaleziono legendarny Excalibur? To pierwsze tego typu znalezisko w tym regionie. Po gruntownym oczyszczeniu i konserwacji miecz będzie przechowywany w zbiorach Muzeum Republiki Serbskiej, gdzie będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych.

Galerię Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej po remoncie

W kieleckim Muzeum Narodowym, instytucji współprowadzonej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otwarto Galerię Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej. W 17 salach, na powierzchni 700 m kw. eksponowanych jest ponad 300 obrazów i ok. 600 dzieł rzemiosła artystycznego. Poszczególne sale galerii przypisane zostały artystom, z reguły związanych z regionem świętokrzyskim. W innych salach prezentowana jest twórczość m.in. Józefa Szermentowskiego, Józefa Brandta, Maurycego Gottlieba i Aleksandra Gierymskiego. Remont głównej siedziby kieleckiego Muzeum Narodowego, dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, rozpoczął się pod koniec 2017 roku. Projekt zakładał m.in. modernizację Galerii Malarstwa Polskiego i Sztuki Zdobniczej, której remont szczęśliwie został zakończony. Całkowity koszt modernizacji dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich wyniesie ponad 21,5 mln zł, z czego unijne dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 to ok. 18 mln zł. Realizacja inwestycji potrwa do końca 2020 roku.

[mailerlite_form form_id=4] Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora