Krótki przegląd mijającego tygodnia (26.02)

Odnaleziono antyczny port z czasów rzymskich

Forteca w Arwadzie, fot. Michel Benoist, Wikipedia

Starożytną fortecę odkryli podwodni archeolodzy w wodach Morza Śródziemnego u wybrzeża Syrii (okolice miasta Tartus). Znalezisko to prawdopodobnie relikty zatopionego portu oraz twierdzy, które datowane są na czasy Imperium Rzymskiego (ok. I w. n.e.). Pierwsze hipotezy głoszą, że ruiny mogą być częścią istniejącej wyspy Arvad (około 3 km od Tartus), której początki sięgają właśnie starożytności. Nurkom i badaczom udało się zidentyfikować pozostałości konstrukcji hydraulicznych, latarnię morską i cztery marmurowe kolumny. Odnaleziono przy tym inne drobne artefakty, w tym antyczne greckie amfory, fenickie garnki, egipskie wazy i przedmioty gospodarstwa domowego, wykonane z kamienia. Ich badania pozwolą na przeprowadzenie dokładniejszego datowania fortecy. Cała wyprawa badawcza została przeprowadzona w ramach porozumienia pomiędzy uczelnią z Sewastopola a Ministerstwem Kultury Syrii. Kierownikiem zespołu był Dmitrij Tatarkow, dyrektor Centrum Nauki i Technologii Morskiej.

Słynny sportowiec na kolekcjonerskim banknocie

fot. materiały prasowe

Już za kilka dni wyemitowany zostanie limitowany kolekcjonerski banknot polski 0-Euro (tzw. Euro Souvenir), poświęcony trenerowi Kazimierzowi Górskiemu. Na awersie znajdzie się podobizna Górskiego opatrzona piłkami z datami jego sukcesów trenerskich: „1972 Olympiade Muenchen”, „Weltmeisterschaft 1974” i „Olympiade Montreal 1976”. Nominał rozpocznie serię “Orły Górskiego”, która upamiętni zawodników, którzy występowali w drużynie narodowej i stawali m.in. na podium igrzysk olimpijskich w Monachium w 1972 r. i w Montrealu w 1976 r. Edycję cyklu kilkudziesięciu banknotów zaplanowano na lata 2021-2022. Za ich dystrybucję odpowiada Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, a partnerami emisji są Fundacja Kazimierza Górskiego oraz Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o. Z kolei 26 marca br. pojawi się znaczek Kazimierza Górskiego, który do obiegu wprowadzi Poczta Polska.

Zagadka tajemniczego napisu rozwiązana

Edvard Munch „Krzyk”, fot. Wikipedia

„To mógł namalować tylko wariat”. Autorstwo tego krótkiego zdania wykaligrafowanego ołówkiem w lewym górnym rogu słynnego obrazu “Krzyk” Edvarda Muncha od lat pozostawało tajemnicą i przedmiotem sporów. Nie wszyscy wierzyli, że napis mógł wykonać sam autor obrazu. Przypuszczano, że jest to zwyczajny akt wandalizmu. Teraz zagadka została rozwiązana! Fotografie w podczerwieni umożliwiły wyraźne wyodrębnienie napisu i jego analizę. Badania, w tym porównanie kaligrafii z rękopisami, listami i pamiętnikami Muncha, potwierdziły, że artysta sam siebie nazwał szaleńcem. Jesienią tego roku w centrum Oslo ma zostać otwarty nowy, nowoczesny gmach Muzeum Muncha, w którym obraz z pewnością się pojawi.

Aplikacja zapozna z historią Marynarki Wojennej

fot. K. M. Różański, Wikipedia

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni stworzyło specjalną aplikację, która umożliwi zwiedzającym szczegółowe zapoznanie się z poszczególnymi wystawami i eksponatami placówki. Audioprzewodnik w telefonie, uruchamiany dzięki muzealnym tabliczkom z kodem QR, pozwoli w intuicyjny i przystępny sposób zapoznać się historią morskiego rodzaju sił zbrojnych oraz pogłębić wiedzę na temat Marynarki Wojennej. W przyszłości aplikacja ma również służyć uatrakcyjnianiu zwiedzania okrętu ORP „Błyskawica”. Obecnie dostępne będą dwie wersje językowe ścieżki podstawowej: polska i angielska. Wciąż jednak aplikacja jest aktualizowana, a jej funkcje rozszerzane i udoskonalane. Pomysłodawcą aplikacji jest firma Movitech, która od kilkunastu lat tworzy content oraz technologię dla muzeów. Aby skorzystać z audioprzewodnika w telefonie, wystarczy kupić bilet na wystawę, mieć przy sobie smartfon oraz własne słuchawki.

Kolekcja zabytkowych stołów na muzealnej wystawie

To już ostatnia szansa na odwiedzenie wrocławskiej wystawy zatytułowanej „Płaszczyzna porozumienia. Stoły w XVIII i XIX w.” Na ekspozycji w Muzeum Narodowym we Wrocławiu zobaczyć można stoły barokowe, rokokowe, secesyjne, empirowe, w stylu biedermeier i neogotyckim, służące do posiłków, robótek ręcznych, gry w karty czy szachy. Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na istotną rolę, jaką ten mebel odgrywał w historii, a także pokazanie przemian, jakim podlegał od XVIII do XIX wieku, czyli w czasie, kiedy królował w salonach i jadalniach. To pierwsza tak obszerna prezentacja stołów z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które szczyci się jedną z największych kolekcji zabytkowych mebli w Polsce. Wystawie towarzyszy katalog. Ekspozycja jest dostępna do przyszłej niedzieli, 7 marca br.

[mailerlite_form form_id=4] Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora