Odnaleziono antyczny port z czasów rzymskich

Starożytną fortecę odkryli podwodni archeolodzy w wodach Morza Śródziemnego u wybrzeża Syrii (okolice miasta Tartus). Znalezisko to prawdopodobnie relikty zatopionego portu oraz twierdzy, które datowane są na czasy Imperium Rzymskiego (ok. I w. n.e.). Pierwsze hipotezy głoszą, że ruiny mogą być częścią istniejącej wyspy Arvad (około 3 km od Tartus), której początki sięgają właśnie starożytności. Nurkom i badaczom udało się zidentyfikować pozostałości konstrukcji hydraulicznych, latarnię morską i cztery marmurowe kolumny. Odnaleziono przy tym inne drobne artefakty, w tym antyczne greckie amfory, fenickie garnki, egipskie wazy i przedmioty gospodarstwa domowego, wykonane z kamienia. Ich badania pozwolą na przeprowadzenie dokładniejszego datowania fortecy. Cała wyprawa badawcza została przeprowadzona w ramach porozumienia pomiędzy uczelnią z Sewastopola a Ministerstwem Kultury Syrii. Kierownikiem zespołu był Dmitrij Tatarkow, dyrektor Centrum Nauki i Technologii Morskiej.
Słynny sportowiec na kolekcjonerskim banknocie

Już za kilka dni wyemitowany zostanie limitowany kolekcjonerski banknot polski 0-Euro (tzw. Euro Souvenir), poświęcony trenerowi Kazimierzowi Górskiemu. Na awersie znajdzie się podobizna Górskiego opatrzona piłkami z datami jego sukcesów trenerskich: „1972 Olympiade Muenchen”, „Weltmeisterschaft 1974” i „Olympiade Montreal 1976”. Nominał rozpocznie serię “Orły Górskiego”, która upamiętni zawodników, którzy występowali w drużynie narodowej i stawali m.in. na podium igrzysk olimpijskich w Monachium w 1972 r. i w Montrealu w 1976 r. Edycję cyklu kilkudziesięciu banknotów zaplanowano na lata 2021-2022. Za ich dystrybucję odpowiada Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, a partnerami emisji są Fundacja Kazimierza Górskiego oraz Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o. Z kolei 26 marca br. pojawi się znaczek Kazimierza Górskiego, który do obiegu wprowadzi Poczta Polska.
Zagadka tajemniczego napisu rozwiązana

„To mógł namalować tylko wariat”. Autorstwo tego krótkiego zdania wykaligrafowanego ołówkiem w lewym górnym rogu słynnego obrazu “Krzyk” Edvarda Muncha od lat pozostawało tajemnicą i przedmiotem sporów. Nie wszyscy wierzyli, że napis mógł wykonać sam autor obrazu. Przypuszczano, że jest to zwyczajny akt wandalizmu. Teraz zagadka została rozwiązana! Fotografie w podczerwieni umożliwiły wyraźne wyodrębnienie napisu i jego analizę. Badania, w tym porównanie kaligrafii z rękopisami, listami i pamiętnikami Muncha, potwierdziły, że artysta sam siebie nazwał szaleńcem. Jesienią tego roku w centrum Oslo ma zostać otwarty nowy, nowoczesny gmach Muzeum Muncha, w którym obraz z pewnością się pojawi.
Aplikacja zapozna z historią Marynarki Wojennej

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni stworzyło specjalną aplikację, która umożliwi zwiedzającym szczegółowe zapoznanie się z poszczególnymi wystawami i eksponatami placówki. Audioprzewodnik w telefonie, uruchamiany dzięki muzealnym tabliczkom z kodem QR, pozwoli w intuicyjny i przystępny sposób zapoznać się historią morskiego rodzaju sił zbrojnych oraz pogłębić wiedzę na temat Marynarki Wojennej. W przyszłości aplikacja ma również służyć uatrakcyjnianiu zwiedzania okrętu ORP „Błyskawica”. Obecnie dostępne będą dwie wersje językowe ścieżki podstawowej: polska i angielska. Wciąż jednak aplikacja jest aktualizowana, a jej funkcje rozszerzane i udoskonalane. Pomysłodawcą aplikacji jest firma Movitech, która od kilkunastu lat tworzy content oraz technologię dla muzeów. Aby skorzystać z audioprzewodnika w telefonie, wystarczy kupić bilet na wystawę, mieć przy sobie smartfon oraz własne słuchawki.
Kolekcja zabytkowych stołów na muzealnej wystawie

To już ostatnia szansa na odwiedzenie wrocławskiej wystawy zatytułowanej „Płaszczyzna porozumienia. Stoły w XVIII i XIX w.” Na ekspozycji w Muzeum Narodowym we Wrocławiu zobaczyć można stoły barokowe, rokokowe, secesyjne, empirowe, w stylu biedermeier i neogotyckim, służące do posiłków, robótek ręcznych, gry w karty czy szachy. Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na istotną rolę, jaką ten mebel odgrywał w historii, a także pokazanie przemian, jakim podlegał od XVIII do XIX wieku, czyli w czasie, kiedy królował w salonach i jadalniach. To pierwsza tak obszerna prezentacja stołów z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które szczyci się jedną z największych kolekcji zabytkowych mebli w Polsce. Wystawie towarzyszy katalog. Ekspozycja jest dostępna do przyszłej niedzieli, 7 marca br.
[mailerlite_form form_id=4] Podziel się tym artykułem!