Krótki przegląd mijającego tygodnia (26.03)

Kolekcja okolicznościowych medali trafiła do muzeum

Na przejściu granicznym w Dorohusku (granica z Ukrainą) funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali przemytnika, który usiłował wywieźć z kraju w bagażniku samochodu kolekcję 28 odznaczeń z okresu II wojny światowej. Większość przedmiotów to radzieckie okolicznościowe medale, w tym „Za zasługi bojowe”, “Za odwagę”, “Za zwycięstwo nad Niemcami w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941–1945”, “Za zwycięstwo nad Japonią” oraz “Order Matka-bohater”. Wśród przedmiotów znalazł się również niemiecki bagnet od karabinu Mauser z 1941 r. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie uznał, że zatrzymane przedmioty nie mają cech zabytku, ale mają one wartość kolekcjonerską. Zbiór trafił już do Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie.

Rekordowa suma za obraz tajemniczego artysty

„Game Changer” – czarno-biały rysunek przedstawiający małego chłopca bawiącego się jedną z figurek superbohaterów – pielęgniarką z maseczką ochronną i peleryną, został sprzedany na ostatniej aukcji w Christe’s za… 16 mln 758 tys. funtów! To kwota pięć razy wyższa od ceny wyjściowej. Autorem pracy jest słynny anonimowy street artysta Banksy. Monochromatyczny (jedynym kolorowym elementem przedstawienia jest czerwony krzyż na fartuchu lalki-pielęgniarki) obraz o powierzchni zaledwie metra kwadratowego pojawił się w maju ubiegłego roku w szpitalu w Southampton. Już wtedy planowano, że obraz zostanie wystawiony na licytację, a pieniądze z jego sprzedaży zostaną przeznaczone na pomoc brytyjskiej służbie zdrowia NHS.

Najstarsza mapa Wielkich Jezior Mazurskich

fot. Wikipedia

Odnaleziono pochodzącą z XVI wieku, najstarszą znaną mapę Mazur. Szczegółowa mapa przedstawiająca drogę wodną z Rynu przez Wielkie Jeziora Mazurskie i rzekę Pisę do granicy zakonu krzyżackiego z Mazowszem znajdowała się w zasobach Archiwum Państwowym Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturalnego (Geheimes Staatsarchiv Preussischer Kulturbesitz) w Berlinie. Ta mapa nie była do tej pory znana w świecie naukowym. Wygląda na to, że jest to najstarsza mapa szczegółowa z obszaru dzisiejszych Mazur. Od kilku lat zajmuję się naukowo i kolekcjonersko starymi mapami Prus. Prześledziłem wszystkie archiwalia w Berlinie, w Polsce i nie znalazłem starszej – stwierdza olsztyński historyk dr Robert Klimek, który trafił mapę. Okres jej powstania historyk ocenia na I połowę XVI w., a na pewno po 1521 roku. Klimkowi nie udało się jak dotąd ustalić autora ani zleceniodawcy mapy. Jego zdaniem zabytek powinien wnieść nowe spojrzenie badawcze na wykorzystanie gospodarcze jezior mazurskich, rzeki Pisy oraz prekursorskie realizowanie pierwszych prymitywnych map na ziemiach pruskich.

Wiosenny festiwal wzornictwa za nami

W ostatni weekend, 20-21 marca, miała miejsce kolejna wiosenna edycja Desa Design Days, czyli wyjątkowy cykl wydarzeń online poświęconych polskiemu wzornictwu. Pierwszego dnia organizatorzy skupili się na rozmowach wokół tkaniny artystycznej, drugi poświęcili designowi. Eksperci opowiedzieli m.in. o wystawach “Polska szkoła tkaniny” oraz “Design. Sztuka przedmiotu”, twórczości Magdaleny Abakanowicz, inspiracjach rzeźbiarskich w powojennym wzornictwie czy łysogórskiej Spółdzielni “Kamionka”. Wszystkie opowieści były ilustrowane przedmiotami, które można było nabyć do swoich kolekcji 23 i 25 marca. Wśród nich znalazły się takie klasyki designu jak fotel idealny projektu Marii Chomentowskiej, krzesło Władysława Księżyca ze spółdzielni Ład, szkło Zbigniewa Horbowego czy ceramika Zofii Czerwosz. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję.

Wrak statku z czasów bitwy o niepodległość USA

fot. Wikipedia

Wrak brytyjskiego okrętu wojennego HMS Rose z czasów rewolucji amerykańskiej (1775–1783), odnaleziono na wybrzeżu Georgii, w Stanach Zjednoczonych. Na pozostałości jednostki, w tym działo i kotwicę oraz innych drobniejszych obiektów natrafiono podczas pogłębiania odcinka rzeki Savannah. Formalnie nie zostały zidentyfikowane, lecz wszystko wskazuje na to, że pochodzą z okresu walk toczonych podczas oblężenia Savannah w 1779 roku. To wówczas armia amerykańsko-francuska wspólnymi siłami próbowała odbić oblężone przez Brytyjczyków miasto. Bezskutecznie. Okręt HMS Rose został zatopiony w wodach rzeki Savannah, aby uniemożliwić francuskiej marynarce dotarcie do stolicy Georgii. Wówczas też śmiertelnie ranny został Kazimierz Pułaski. Odnalezienie wraku tego okrętu, to bardzo istotne wydarzenie dla badaczy historii USA. Archeolodzy z pewnością będą kontynuować poszukiwania w tym regionie i z czasem może odnajdą jeszcze więcej artefaktów z epoki.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora