Krótki przegląd mijającego tygodnia (26.04)

Abakanowicz w Budapeszcie

W czwartek 25 kwietnia w galerii sztuki współczesnej Platan, prowadzonej przez Instytut Polski w Budapeszcie, otwarto wystawę prac Magdaleny Abakanowicz. Głównym bohaterem ekspozycji jest rzeźba „Klatka” z 1986 r. ze zbiorów Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie. Można mieć w związku z tą pracą różne asocjacje, na przykład zamknięcia człowieka w pewnym świecie. Ten świat Abakanowicz jest bardzo smutny, tragiczny i bardzo uniwersalny – mówi kuratorka wystawy Krisztina Jerger. Na wystawie zaprezentowano również grafiki Abakanowicz wypożyczone przez Fundację Marty Magdaleny Abakanowicz Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego. Zwiedzający mają także okazję do obejrzenia filmu dokumentalnego poświęconego tzw. abakanom, tkanym kompozycjom artystki. Wystawa potrwa w Budapeszcie do 7 czerwca br.

Wrak Titanica zostanie zeskanowany!

Chociaż historia legendarnego transatlantyku RMS „Titanic” doczekała się licznych publikacji, opracowań, ekranizacji oraz muzeów (tych profesjonalnych jak Muzeum Titanica w Belfaście, czy społecznych, takich jak np. Titanic – Polska Kolekcja – www.1912.pl), wygląda na to, że można zrobić coś jeszcze, by zachować pamięć o nim. RMS Titanic Inc., spółka stowarzyszona z Experiential Media Group wraz z Advanced Imaging and Visualization Lab (AIVL) na Woods Hole Oceanographic Institution i Marine Imaging Technologies wspólnymi siłami postanowiły zdigitalizować wrak liniowca i uwiecznić go w technologii 3D. W ramach nowego centrum AIVL i Marine Imaging Technologies współpracują tworząc interaktywny model 3D o wysokiej rozdzielczości (w skali zbliżonej niemal co do milimetra!) dziobu, rufy i innych elementów „Titanica”. Stan odnalezionych w 1985 r. pozostałości statku stale się pogarsza, w związku z tym digitalizacja w nowoczesny sposób pomoże utrwalić to dziedzictwo.

Centrum Koronki Koniakowskiej już działa

W Koniakowie w Beskidzie Śląskim, wsi znanej z tradycji unikatowego koronkarstwa, wpisanego na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, powstało Centrum Koronki Koniakowskiej. Na nowopowstałej wystawie można zobaczyć wyheklowane arcydzieła, z których najstarsze liczą ponad 100 lat. Są koronki stare i nowe, duże i małe. Zobaczyć można przykłady różnych wyrobów wykonywanych przez koronczarki. (…) Najstarsze wykonały krewne Zuzanny Golik z domu Wałach, która zapoczątkowała w 1913 r. koronczarstwo w Koniakowie: jej siostra Jadwiga Konarzewska i córka Helena Kohut – powiedziała Lucyna Ligocka-Kohut, z której inicjatywy powstało Centrum. W Centrum zagościł również sklepik oraz szkółka heklowania, w której pod okiem mistrzyń każdy odwiedzający będzie mógł spróbować swoich sił w tej wyjątkowej technice. Dla potrzeb Centrum zaadaptowany został parter dawnej strażnicy z 1931 r. W przyszłości zajmie ono także pierwsze piętro.

Odnalezione pamiątki trafią do Muzeum Miasta Łodzi

Do Muzeum Miasta Łodzi trafią pamiątki, m.in. dokumenty, obligacje, fotografie i gazety, które zostały przypadkowo odnalezione w skrytce na poddaszu jednego z rewitalizowanych domów na Księżym Młynie. Skrytka ze skarbami znajdowała się w zbiorczym kominie na poddaszu rewitalizowanego budynku. Historycy podejrzewają, że były ukryte przez ok. 70 lat. Są to pamiątki po rodzinie Seemannów – możemy je przypisać do dwóch jej członków ojca Wilhelma i syna Ziegharda, przedstawicieli ludności niemieckiej zamieszkującej Łódź przed II wojną światową i podczas okupacji. – mówi Maciej Oleszczak z Muzeum Miasta Łodzi. (…) Pamiątki zostaną zaprezentowane w dziale historycznym oraz zasilą muzealne zbiory ikonografii.

Dzień Wolnej Sztuki pod hasłem miłości

Już jutro, 27. kwietnia, o godzinie 12:00 w 95 muzeach i galeriach w 44 miejscowościach w Polsce odbędzie się dziewiąta edycja muzealnej akcji społecznej Dzień Wolnej Sztuki. Tematem tegorocznej edycji będzie Miłość. Wydarzenie trwa tylko godzinę! W tym czasie w muzeach będzie można obejrzeć pięć dzieł sztuki. Przy każdym dziele czeka ekspert, który wyjaśnia ukryte znaczenia, inspiracje i pomaga dogłębnie poznać i zrozumieć pracę, a przy tym prowokuje do własnych refleksji i interpretacji. Po zwiedzaniu uczestnicy zostaną zaproszeni na spotkanie, w czasie którego będą mogli porozmawiać o swoich wrażeniach.Więcej szczegółów dotyczących wydarzenia znajduje się na portalu http://dzienwolnejsztuki.pl/, www.facebook.com/dzienwolnejsztuki oraz na stronach muzeów biorących udział w akcji. Wstęp do większości placówek na czas wydarzenia będzie bezpłatny lub będzie kosztował symboliczną złotówkę.

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora