Krótki przegląd mijającego tygodnia (26.06)

Zaginiony obraz powróci do Polski

fot. dzielautracone.gov.pl

Zaginiony podczas II wojny światowej obraz “Opłakiwanie Chrystusa” niemieckiego malarza i grafika epoki renesansu Lucasa Cranacha starszego powróci do Polski! Dzieło z 1538 roku pierwotnie należało do zbiorów Schlesische Museum der Bildenden Künste w Breslau (obecnie Muzeum Narodowe we Wrocławiu), jednak od 1946 roku jego lokalizacja oraz dalsze losy nie były znane. Dopiero w 1970 roku “Opłakiwanie Chrystusa” pojawiło się na jednej z aukcji dzieł sztuki w Mariefred w Szwecji, trafiło wówczas do Muzeum Narodowego w Sztokholmie. Po analizie wszystkich informacji oraz dokumentacji na temat obrazu sztokholmska placówka uznała za słuszne zwrócić Polsce zaginione dobro kultury.

Zamek książąt Sułkowskich przejdzie metamorfozę

fot. Wikipedia

Zamek książąt Sułkowskich, wzniesiony przypuszczalnie przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka żyjącego na przełomie XIV i XV w., oraz jego otoczenie czekają prace remontowe. Nieruchomość będąca siedzibą Bielskiego Muzeum Historycznego do końca przyszłego roku przejdzie szereg prac przywracających dawne walory i świetność. Muzeum planuje renowację placu przed zabytkiem i szczytu muru oporowego wzdłuż wschodniej pierzei zamku. Na dziedzińcu, który obecnie zajmuje prowizoryczny parking, wykonane zostanie odwodnienie. Otrzyma on nową nawierzchnię. Podczas prac brukarskich zostanie symbolicznie zarysowana dawna zabudowa, na podstawie odnalezionych w 2017 r. fundamentów nieistniejących już budowli: XV-wiecznych murów obronnych, prawdopodobnie kordegardy, która powstała nieco później, a także teatru książęcego i stajni wzniesionych w XIX w.

Amerykańska łódź patrolująca z czasów II wojny światowej

fot. Wikipedia

Podczas prac nad powstającym falochronem w Cieśninie Harlemskiej (Harelm River, Nowy Jork, USA) odnaleziono wrak łodzi patrolowej PT-59 z czasów II wojny światowej. PT-59 była drugim ścigaczem, nad którym dowództwo objął późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych John F. Kennedy. Po wojnie, w latach 50. XX w., jednostka trafiła do służby cywilnej, gdzie aż do lat 70. XX w. funkcjonowała jako łódź wędkarska na Manhattanie. Później porzucona zatonęła, a jej dokładna lokalizacja pozostawała nieznana. W ostatnim czasie szczątki łodzi udało się odnaleźć i wydobyć na powierzchnię. Prawdopodobnie trafią do jednego z nowojorskich muzeów.

Wystawa kolekcji słynnej porcelany

fot. Leszek Węglorz, muzeum.gliwice.pl

W Muzeum w Gliwicach, w Willi Caro trwa wystawa “Żyć ze sztuką” Porcelana Rosenthal. Na ekspozycji zaprezentowano 400 sztuk wyrobów porcelanowych słynnej wytwórni Rosenthal, które w latach 2017–2019 muzeum otrzymało od kolekcjonera Wolfganga Domogalli. Większość obiektów powstało w wyodrębnionym w 1961 r. oddziale wytwórni „Studio-Line”. Są to m.in. fragmenty zastaw stołowych, serwisów do kawy i przykłady edycji limitowanych – miski i talerze dekoracyjne, wazony, czy dekoracyjne obiekty ceramiczne. Ich projektantami byli często słynni artyści tacy jak Herbert Bayer, Salvador Dali, Andy Warhol, Jasper Morrison czy Gianni Versace. Wystawa potrwa do 25 października br.

Gród piastowski potężniejszy niż sądzono

fot. Wikipedia

Podczas prac archeologicznych prowadzonych przy ulicy Zagórze na terenie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu odnaleziono wał obronny z czasów piastowskich. To największe tego typu znalezisko w Polsce. Pozostałości fortyfikacji pozwalają dziś na stwierdzenie, że gród Mieszka I był potężniejszy niż dotąd sądzono, a w tym miejscu znajdował się centralny ośrodek, a nie jak wcześniej uważano podgrodzie. Odnaleziono zachowane w dobrym stanie całe drewniane fragmenty konstrukcji o grubości 40 m u podstawy i wysokości nawet 12 m oraz pozostałości bramy wjazdowej do grodu. Najnowsze badania wykopaliskowe przy ulicy Zagórze mają dla nas ogromne znaczenie. To istotne uzupełnienie wiedzy o rozmiarach grodu poznańskiego, jego militarnej sile i potędze. – mówi prof. dr hab. Hanna Kócka-Krenz, dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Prace archeologiczne zakończono. Pozostaje oczekiwanie na dokładne wyniki badań dendrochronologicznych oraz należyte wyeksponowanie znaleziska.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora