Krótki przegląd mijającego tygodnia (26.10)

Kobro i Strzemiński w paryskich odwiedzinach

We wtorek, 23 października, w paryskim Centrum Pompidou, odbył się wernisaż wystawy “Une avant-garde polonaise: Katarzyna Kobro et Władysław Strzemiński”. Na ekspozycji zostało zaprezentowanych ponad 180 prac polskiej pary artystów – malarstwo, rzeźba, projekty sztuki użytkowej, kompozycje przestrzenne, czy projekty architektoniczne. Narracja ekspozycji została rozbita na 6 chronologicznych części, od twórczości lat 20. po lata 40. XX w. Dzieła zostały wypożyczone m.in. z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Yad Vashem w Jerozolimie oraz z polskich i zagranicznych kolekcji prywatnych. Kuratorami ekspozycji są: dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi Jarosław Suchan i Karolina Ziębińska-Lewandowska z Centre Pompidou.
Ekspozycja została zorganizowana w ramach POLSKA 100, zagranicznego programu kulturalnego będącego częścią Programu Wieloletniego “Niepodległa” na lata 2017-2022. Potrwa do 14 stycznia 2019 r.

Najstarszy zachowany wrak na świecie

Podwodni archeolodzy informują – odnaleziono najstarszy zachowany wrak na świecie! Podczas ekspedycji w wodach Morza Czarnego nurkowie natrafili na niemal 70 zatopionych statków, ale tylko jeden z nich, odnaleziony u wybrzeży Bułgarii, okazał się prawdziwym skarbem. To 23 metrowa starożytna jednostka handlowa, której wiek szacuje się na ponad 2400 lat. Badacze są zachwyceni doskonałym stanem zachowania wraku. To niesamowite odkrycie. Jedyne w swoim rodzaju. Mamy kompletną jednostkę z wciąż stojącymi masztami i ćwierć sterami zachowanymi na swoim miejscu – mówi dr Kroum Batchvarov. Odnalezienie wraku to wspaniałe zwieńczenie trzyletniej ekspedycji badawczej zorganizowanej przez Southampton University. W ostatnią środę, 24 października, w British Museum, odbyła się specjalna konferencja, na której naukowcy przedstawili wyniki swoich poszukiwań.

Replika Księgi Henrykowskiej udostępniona!

Replika słynnej kroniki opactwa cystersów, powstałej w drugiej połowie XIII w., z której pochodzi słynne zdanie Daj, ać ja pobruszę, a Ty poczywaj, uważane za pierwszy zapis w języku polskim, została udostępniona zwiedzającym Opactwo Cystersów w Henrykowie (woj. dolnośląskie). Jest eksponowana w Sali Dębowej Opactwa. Uroczystość jej prezentacji zbiegła się z otwarciem wyremontowanego średniowiecznego mostu kamiennego, stanowiącego reprezentacyjny wjazd na teren Opactwa oraz śluzę klasztorną. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. rzecznik archidiecezji wrocławskiej ks. Rafał Kowalski oraz metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Oryginalna tzw. Księga Henrykowska, przechowywana w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu, trzy lata temu została wpisana na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”, która wyróżnia zabytki dokumentacyjne (rękopisy, druki) o szczególnym znaczeniu historycznym.

Dzwon Hitlera wciąż będzie wzywał na msze

Sąd administracyjny w Neustadt wydał wyrok w sprawie tzw. dzwonu Hitlera znajdującego się na wieży jednego z kościołów ewangelickich w niemieckiej gminie Herxheim am Berg (Nadrenia-Palatynat). Dzwon wisi tam od 1934 roku. Jest na nim swastyka i inskrypcja Wszystko dla Ojczyzny – Adolf Hitler. Lokalne władze postanowiły o pozostawieniu dzwonu w jego obecnej formie jako bodźca do pojednania i pomnik ku przestrodze przed przemocą i niesprawiedliwością. Decyzji przeciwstawiali się mieszkańcy, wyznawcy judaizmu, a nawet… kościelna organistka. Sąd uznał, że dzwon nie zniknie z kościelnej wieży, podzielając pogląd lokalnych władz i umożliwiając im tzw. swobodę wyrażania opinii. Orzeczenie sądu w Neustadt nie jest prawomocne.

Sztuka wojenna i historyczna pod młotkiem

W Salonie DESA Unicum w Warszawie można już oglądać wystawę “Polonica, Militaria, Batalistyka”, czyli niemal 170 unikatowych obiektów sztuki wojennej i historycznej. Wśród nich są m.in. oryginalne XVII-wieczne militaria z okresu wielkich wojen Rzeczypospolitej, napierśnik husarski pochodzący z okresu świetności polskiego oręża (XVII w.), szabla oficerska płka Stanisława Sosabowskiego z okresu międzywojnia, czy słynna waza nieborowska projektu Stanisława Celińskiego z podobiznami Leszka Czarnego i Stefana Batorego (1882-1885 r.) Na wystawie znalazło się również malarstwo batalistyczne, autorstwa m.in. Juliusza i Wojciecha Kossaków. Wszystkie przedmioty już 30 października br. można będzie kupić podczas aukcji w warszawskim Domu Aukcyjnym DESA Unicum, ul. Piękna 1A w Warszawie. Pełen katalog obiektów znajduje się na stronie internetowej DESA Unicum.

[mailerlite_form form_id=4]

 

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora