Krótki przegląd mijającego tygodnia (26.11)

Sowiecka armata znów na chodzie

fot. Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu

Mogąca przenosić ładunki jądrowe, ważąca przeszło 46 ton sowiecka armata samobieżna 2S7 Pion kalibru 203 mm powróciła do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Po ponad rocznej konserwacji ten największy gąsienicowy eksponat muzeum ponownie może poruszać się o własnych siłach. W ubiegłym roku Pion został oczyszczony i wypiaskowany, prace objęły też wnętrze. Wiedzieliśmy, że naprawy wymagają również silniki, ale nie było funduszy na remont. Prace można było przeprowadzić dopiero w ostatnich miesiącach; oba silniki funkcjonują – mówi szef muzeum ppłk Tomasz Ogrodniczuk. Pion zostanie jeszcze uzupełniony o dodatkowe elementy, które były na wyposażeniu. Ciężka samobieżna armata polowa została skonstruowana na początku lat 70. XX w., w 1976 r. została wprowadzona do uzbrojenia Armii Czerwonej, w kolejnych latach – Czechosłowacji i Polski. Osiem armat znajdujących się od 1985 r. na uzbrojeniu polskiej armii wycofano z użycia w 2006 r. 2S7 Pion trafiła do poznańskiego muzeum w 2008 r. z 23. Śląskiej Brygady Artylerii.

Rekordowa aukcja prac na papierze

Witkacy Portret Barbary Mikuckiej, fot. DESA Unicum

We wtorek, 23 listopada, w warszawskim domu aukcyjnym w DESA Unicum odbyła się najdroższa w historii polskiego rynku sztuki aukcja prac na papierze. Wydarzenie przyniosło obrót wynoszący ponad 4 mln zł i rekordowe sprzedaże prac kolejnych artystów. Największym zainteresowaniem kolekcjonerów i inwestorów cieszył się dorobek Witkacego i jego cztery dostępne w ofercie aukcyjnej prace: “Wieloryb i Andromeda” (840 tys. zł), „Wściekły hrabia” (504 tys. zł), “Portret doktora Zdzisława Skibińskiego” (432 tys. zł) i “Portret Barbary Mikuckiej” (336 tys. zł). Świetne wyniki osiągnął również „Portret wiejskiej kobiety” Wyspiańskiego i pejzaż z zimowego Nieświeża – Juliana Fałata. Doskonały wynik dowodzi, że rynek prac na papierze jest obecnie bardzo dynamicznie rozwijającym się segmentem rynku aukcyjnego a wartość kolekcji tego typu dzieł nieustająco rośnie.

Jedna z najbardziej pożądanych wystaw na świecie

Vilhelm Hammershøi, Wnętrze na Strandgade, fot. Statens Museum for Kunst

22 listopada w Muzeum Narodowym w Poznaniu odbył się wernisaż wystawy „Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza / Light and silence”. To pierwsza w Polsce i w Europie środkowej wystawa monograficzna skandynawskiego artysty Vilhelma Hammershøia, o którego prace zabiega niemal cały świat. Hammershøi malował nastrojowe krajobrazy, realistyczne portrety, niezwykłe widoki architektury oraz klimatyczne wnętrza. Ekspozycja prezentuje zarówno najbardziej znane obrazy duńskiego mistrza, jak również rzadko eksponowane rysunki, akwarele i fotografie. Ukazanie prac ze wszystkich okresów twórczej aktywności – od studiów na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze, aż po ostatnie lata życia – pozwala na prześledzenie rozwoju stylu Hammershøia. Wystawa została zorganizowana we współpracy ze Statens Museum for Kunst w Kopenhadze, skąd wypożyczone zostały jedne z najważniejszych i najsłynniejszych dzieł duńskiego mistrza oraz z innych wiodących muzeów i instytucji sztuki. Wydarzeniu towarzyszy bogaty program wydarzeń towarzyszących.

Nowa kolekcjonerska moneta trafiła do obiegu

fot. Narodowy Bank Polski

W mijającym tygodniu do obiegu trafiła nowa kolekcjonerska moneta wyemitowana przez Narodowy Bank Polski. Srebrna moneta o nominale 10 zł została poświęcona 40. rocznicy strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej. Strajk miał miejsce w nocy z 24 na 25 listopada 1981 r. Na rewersie przedstawiono tłum solidaryzujący się ze strajkującymi – warszawian, rodziców, delegatów z uczelni wyższych i zakładów pracy zgromadzonych przed budynkiem Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej. Nowa moneta została wyemitowana w nakładzie do 10 tys. sztuk i można ją nabyć w cenie 150 zł brutto. NBP zapowiedział, że kolejna emisja jest zaplanowana na 2 grudnia 2021 r. – tego dnia zostaną wprowadzone do obiegu monety kolekcjonerskie: srebrna o nominale 50 zł i złota o nominale 500 zł – „Skarby Stanisława Augusta – Michał Korybut Wiśniowiecki” (kontynuacja serii).

Archeolodzy na tropie egipskich skarbów

Świątynia Hatszepsut, fot. Wikipedia

W grobowcu pod kaplicą Hathor w świątyni Hatszepsut w Egipcie ekipa polskich archeologów odnalazła kilkaset starożytnych artefaktów. Część z nich to pozostałość wyposażenia grobowca powstałego niemal 500 lat przed wybudowaniem świątyni Hatszepsut (początkowy okres Średniego Państwa). Większość znalezionych przedmiotów pochodzi jednak z czasów późniejszych, prawdopodobnie z okresu Nowego Państwa. Wśród nich znalazły się m.in. figurki bóstw, ofiarników i kobiet, malowane naczynia i misy z okresu XVIII dynastii, a nawet drewniana figurka przedstawiająca najprawdopodobniej właściciela grobowca, która na głowie ma założoną perukę. Wśród gruzu zalegającego początkowo w grobowcu znajdowały się też bloki z sanktuarium Amona, czyli jednej z ważniejszych części świątyni Hatszepsut. Do odkrycia i badań wykutego w skale grobowca doszło wiosną 2021 r.

Podziel się tym artykułem!

Jedna odpowiedź do “Krótki przegląd mijającego tygodnia (26.11)”

  1. Ja bym może sprostował że nie przenosić (takiego zwrotu używa się w przypadku rakiet) a miotać lub używać lub strzelać amunicją nuklearną (atomową).

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora