Krótki przegląd mijającego tygodnia (27.03)

Wielka sztuka bez wychodzenia z domu

fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W związku z czasowym zamknięciem muzeów, filharmonii, teatrów czy bibliotek wiele międzynarodowych instytucji kultury udostępnia obecnie swoje bogate zasoby poprzez kanały internetowe. Zestawienie bogatej oferty online krajowych jednostek przygotowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na portalu gov.pl można znaleźć propozycje muzeów, centrów kultury i galerii sztuki, które dotyczą m.in. zbiorów online, wirtualnych spacerów czy specjalnej oferty edukacyjnej dla dzieci z publikacjami w wersji elektronicznej, grami i filmami. Do wirtualnych odwiedzin zapraszają Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i wiele innych. To niezwykła okazja do odwiedzin instytucji kultury z całej Polski bez wychodzenia z domu.

Starożytne znaleziska w Serbii

Przypuszczalny wygląd Viminacium, fot. Wikipedia

Wraki starożytnych statków i łodzi odnaleziono w Serbii na terenie kopalni piasku, gdzie znajdują się pozostałości dawnego rzymskiego fortu. Na najdłuższą łódź, o długości ponad 15 m, natrafiono na głębokości ponad 7 m, czyli 5 m poniżej znanych grobów z okresu rzymskiego. Stan zachowania znalezisk jest bardzo dobry. W ich pobliżu nie odnaleziono żadnych innych artefaktów. Do czasu zbadania drewna metodą C14 archeolodzy nie chcą spekulować na temat daty konstrukcji floty. Antyczne Viminacium – dzisiejszy Stari Kostolac – było ważnym miastem rzymskim usytuowanym na prawym brzegu Mławy (dopływu Dunaju). Powstało na ziemiach plemienia Skordysków w pierwszych dziesięcioleciach I wieku n.e. Jego założenie jest przypisywane pierwszym legionom mezyjskim (Legio IV Scythica lub Legio V Macedonica). Prawdopodobnie służyło za główną kwaterę Trajana podczas pierwszej wojny dackiej (101-102 n.e.).

Relikwiarz św. Korony ze skarbca akwizgrańskiej katedry

Katedra w Akwizgranie, fot. Wikipedia

Bogato zdobione dzieło sztuki w kształcie bizantyjskiego kościoła z pocz. XX w., czyli relikwiarz św. Korony, przeszło właśnie kompleksowe prace konserwatorskie i niebawem zostanie wystawione w skarbcu kościoła katedralnego pw. św. Marii w Akwizgranie. Relikwie św. Korony oraz innego męczennika św. Leoparda sprowadził do katedry w Akwizgranie w 997 roku cesarz Otto III. W ramach prac wykopaliskowych w 1910 relikwie obojga świętych wydobyto z katakumb i później złożono w relikwiarzu. Przez ostatnie 25 lat relikwiarz leżał w magazynie Muzeum Diecezjalnego. W związku z tym, że św. Korona była czczona jako patronka chroniąca od epidemii (zbieżność nazw przypadkowa!), kapituła katedralna postanowiła udostępnić relikwiarz zwiedzającym.

Aukcyjny rekord Jacka Malczewskiego

fot. Wikipedia

W ostatnią niedzielę, 22 marca, podczas aukcji dzieł sztuki Domu Aukcyjnego Agra-Art w Warszawie padł rekord cenowy. Obraz Jacka Malczewskiego „Artysta i chimera” z 1906 r. został sprzedany za kwotę 3 658 000 zł (3,1 mln zł plus opłaty aukcyjne). To rekord jeśli chodzi o notowania aukcyjne tego artysty na polskim rynku antykwarycznym. Cena wywoławcza dzieła wynosiła 500 tys. zł, natomiast estymacja, czyli szacunkowa wartość, była określona na 700 tys. – 1,2 mln zł. Obraz jest częścią zdekompletowanego tryptyku pt. “Stara baśń”/ “Sztuka”. Wojenne i powojenne losy tryptyku nie są znane, dopiero w latach 90. XX w. odnalazły się dwie z trzech jego części. W niedzielę jedna z nich trafiła do rąk prywatnego nabywcy.

Amerykański okręt podwodny w wodach Pacyfiku

USS Stickleback, fot. Wikipedia

Wrak amerykańskiego okrętu podwodnego USS Stickleback został odnaleziony przez zespół poszukujący wraków w ramach Lost 52 Project. USS Stickleback (SS-415) to amerykański okręt podwodny typu Balao (podstawowe amerykańskie jednostki II wojny światowej). Okręt w 1945 r. wyszedł na pierwszy patrol bojowy kilka dni przez zakończeniem wojny na Pacyfiku. Zatonął w 1958 r. wskutek przypadkowego staranowania przez niszczyciel USS Silverstein. W akcji ratunkowej ocalono załogę okrętu podwodnego, nie zdołano jednak ocalić samego Sticklebacka. 30 czerwca 1958 r. marynarka amerykańska wykreśliła okręt z rejestru jednostek. Zespół naukowy pod kierownictwem amerykańskiego badacza Tima Taylora odnalazł wrak zaginionego okrętu w pobliżu Hawajów na głębokości 3.3 km.

[mailerlite_form form_id=4]

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora