Krótki przegląd mijającego tygodnia (27.05)

Zabytkowe pojazdy zaparkowały w Białymstoku

We wtorek 24 maja w Białymstoku odbyła się wystawa zabytkowych pojazdów. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Stowarzyszenie Miłośników Starej Motoryzacji i Techniki “Moto Retro”. Na parkingu przy Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków przy ul. Doliny Fabryczne 23 pojawiły się historyczne samochody oraz motocykle objęte ochroną konserwatorską. Wśród samochodów wpisanych do rejestru zabytków województwa podlaskiego jest blisko 10 aut – najstarsze to Opel P4 z 1930 roku. W wojewódzkiej ewidencji zabytków ujętych jest około 950 kart ewidencyjnych pojazdów. Wśród nich są samochody osobowe, ciężarowe, motocykle, ciągniki, maszyny rolnicze, samochody specjalne itp. To m.in. Fiat 1100 Balilla z 1937 roku, FSO Warszawa M-20 z 1958 roku i Packard 250 Convertible z 1951 roku. To już kolejne tego typu wydarzenie, którego celem była popularyzacja wiedzy na temat zabytkowych pojazdów.

Odnaleziono pamiątki po wojnie o niepodległość USA

Bitwa pod Trenton, zdjęcie poglądowe, fot. Wikipedia

W rzece Savannah w stanie Georgia w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych odnaleziono 19 siedemnastowiecznych armat. Obiekty pochodzą prawdopodobnie z zatopionych brytyjskich okrętów a ich wiek wskazuje, że były wykorzystywane podczas amerykańskiej wojny o niepodległość (1775-1783). Na znalezisko natrafiono przy okazji pogłębiania kanału żeglugowego. W pobliżu w 1733 r. Brytyjczycy założyli swoją 13 i ostatnią kolonię w Ameryce Północnej, którą było miasto Georgia. Armat nie wydobyto jeszcze z wody obawiając się, że zmiana środowiska mogłaby degradująco wpłynąć na ich stan zachowania. W przyszłości planowane jest wyeksponowanie armat w lokalnym Muzeum Historii Savannah.

Nowa okolicznościowa pięciozłotówka

fot. NBP

Do obiegu trafiła nowa moneta okolicznościowa z serii „Odkryj Polskę”. Na nowej pięciozłotówce pojawił się wizerunek najsłynniejszego pałacu Opolszczyzny, XVII-wiecznego Zamku w Mosznej. Zamek w Mosznej, nazywany także najsłynniejszym pałacem Opolszczyzny, to budowla wzniesiona w XVII w. przez rodziny pruskie. Swoją sławę zawdzięcza fantazyjnej wręcz bajkowej architekturze – ma 365 pomieszczeń, 99 wież i wieżyczek oraz przylegającą do rezydencji oranżerię pełną egzotycznych roślin. Do zamku prowadzi aleja dębowa, w której najstarsze drzewa liczą 300 lat. W parku znajduje się staw z wysepką oraz prowadzącym do niej mostkiem w stylu chińskim. Rewers monety „Odkryj Polskę” – „Zamek w Mosznej” przedstawia bryłę zamku z wieżami, z widocznymi detalami fasady. Awers monety jest standardowy dla wszystkich monet obiegowych o nominale 5 zł. Okolicznościowa pięciozłotowa moneta w standardzie obiegowym została wyemitowana w nakładzie do 1 mln sztuk. Można ją zamienić po wartości nominalnej w Oddziałach Okręgowych NBP.

Prochownia Twierdzy Modlin zabytkiem!

Modlin, widok koszar, fot. Wikipedia

Do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego trafił budynek Prochowni nr 197, wzniesiony w I poł. XIX w., położony przy ul. gen. J. Bema 200 C w Nowym Dworze Mazowieckim. Budynek prochowni widnieje na planach Twierdzy Modlin pochodzących z l. 1832-1841. W 2 poł. XIX w. oraz kolejnych dziesięcioleciach, ze względu na postęp w dziedzinie obronności i modernizacji zabudowań Twierdzy, zdecydowano się na przebudowę obiektu, w tym m.in. zabezpieczenie budowli przed ewentualnym ostrzałem pocisków demolujących o działaniu minowym. W czasie trwającej w latach 1915-1918 obrony Twierdzy oraz w czasie wojny polsko-bolszewickiej budynek nie odniósł większych zniszczeń. W 1939 r. w budynku prochowni nr 197 mieściło się stanowisko dowodzenia obroną Twierdzy Modlin. W jednym z pomieszczeń dawnej prochowni mieściła się siedziba sztabu dowodzenia, co upamiętnia obecnie zaaranżowana na podstawie wspomnień z epoki przestrzeń muzealna. Budynek stanowi istotne źródło wiedzy na temat rozwiązań stosowanych w wojskowych obiektach technicznych. Obecnie budynek prochowni nr 197 jest własnością prywatną, użyczony został Fundacji Nasza Historia. W latach 2019-2020 prochownia została poddana konserwacji i adaptacji na funkcje muzealne (Centrum Edukacji Historycznej). Postępowanie administracyjne w sprawie objęcia budynku ochroną konserwatorską zostało przeprowadzone na wniosek właściciela obiektu.

Wsiąść do pociągu… nie byle jakiego

Linia kolejowa w Rabce, fot. Wikipedia

Zabytkowe pociągi retro, sformowane ze zbiorów Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce (Małopolskie) wyruszą w trasę na początku lipca. Przejazdy realizowane będą zabytkowym pociągiem zestawionym z lokomotywy parowej i wagonów sprzed osiemdziesięciu lat. Będzie to dla wszystkich pełna niezapomnianych wrażeń niepowtarzalna forma aktywnego wypoczynku, tym bardziej, że w tym roku wydłużamy relację pociągów z Chabówki przez Rabkę Zdrój do Kasiny Wielkiej u stóp Śnieżnicy – zapowiedział Maciej Panasiewicz, naczelnik Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. Podczas 1,5-godzinnego postoju na stacji w Kasinie Wielkiej pasażerowie będą mogli skorzystać z przejazdu krzesełkową koleją linową na Śnieżnicę, skąd można podziwiać panoramę Beskidu Wyspowego i Pogórza Wielickiego. Trasa stanowi fragment Dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej zbudowanej przez austriackie c.k. Koleje Państwowe. 77-kilometrowy fragment tej linii, biegnący z Chabówki przez Kasinę Wielką do Nowego Sącza, uznawany jest za jedną z najbardziej malowniczych tras kolejowych w Polsce i w Europie. Pojazdy będą kursować we wszystkie weekendy lipca i sierpnia.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora