Krótki przegląd mijającego tygodnia (27.07)

Perły motoryzacji w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

W środę, 25 lipca br., w Sali Ratuszowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie miało miejsce oficjalne otwarcie wystawy „Perły motoryzacji w Polsce”. Na ekspozycji znalazły się m.in. pierwsze seryjnie produkowane auto CWS (replika samochodu CWS T2), motocykl Sokół 600, Fiat 126 p, Polonez, czy prototypy z FSO (Ogar i Wars). Wszystkie przenoszą odwiedzających w świat początków przemysłu motoryzacyjnego w Polsce aż po jego losy po II wojnie światowej. Historia motoryzacji oraz myśli technicznej w kraju prezentowana jest w sumie dzięki kolekcji kilkudziesięciu samochodów, motocykli, skuterów i motorowerów. Ekspozycja została zrealizowana przez Narodowe Muzeum Techniki, współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Miasto Stołeczne Warszawa. Można ją oglądać do 25 września tego roku.

Tysiące skarbów podczas gdańskich wykopalisk

Grupa archeologów z Uniwersytetu Gdańskiego podczas wykopalisk na terenie Szańca Wschodniego przy Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku (woj. pomorskie) odkryła blisko dwa tysiące eksponatów (pociski, metalowe ozdoby, narzędzia, monety ceramikę), pozostałości koszar oraz fundamenty kościoła św. Olafa. Jest to teren silnie przekształcony przez człowieka i zanim dotarliśmy do poszukiwanych przez nas warstw z XVII w., musieliśmy udokumentować obiekty wybudowane tu w XIX i XX w. – mówi dr Joanna Dąbal, kierownik prowadzonych prac archeologicznych. Prace archeologiczne na terenie Twierdzy Wisłoujście będą kontynuowane w ciągu najbliższych trzech lat w ramach projektu Archaeobalt, dofinansowanego z budżetu Unii Europejskiej w ramach programu Południowy Bałtyk 2014-2020. Partnerami Uniwersytetu Gdańskiego w projekcie są Muzeum Gdańska, Muzeum Bornholmu, Uniwersytet w Aarhus (Dania) oraz Uniwersytet w Lund (Szwecja).

Kolekcja amerykańskiego komika idzie pod młotek

Już wkrótce kolekcja sztuki Robina Williamsa oraz jego byłej żony Marshy zostanie wystawiona na licytację w Domu Aukcyjnym Sotheby’s. Wartość zbiorów szacowana jest dziś na 3,3 do 4,7 mln dolarów. Na aukcji znajdą się dzieła takich artystów jak Magdalena Abakanowicz, Deborah Butterfield, Niki de Saint Phalle, Banksy, Shepard Fairey czy Invader. Ponadto kolekcjonerzy będą mogli zdobyć ponad 40 zegarków, sporą ilość rowerów, sportowych pamiątek, mebli i artykułów dekoracyjnych z rezydencji Robina i Marshy. Nie zabraknie również perełek z branży rozrywkowej oraz filmowej, takich jak oryginalne scenariusze, nagrody, rekwizyty czy elementy garderoby. Aukcję zapowiedziano na 4 października br. Dochód z jej wpływów zasili fundusze nowojorskiej wyższej szkoły muzycznej Juilliard School, Wounded Warrior Project czy Challenged Athletes Foundation.

Nieznany znany Andy Warhol

Ponad 100 tysięcy niepublikowanych wcześniej fotografii Andy’ego Warhola zostanie niebawem opublikowanych w internecie! Wszystko za sprawą nowego projektu Contact Warhol Project realizowanego przez Uniwersytet Stanforda w Kalifornii. Fotografie z lat 1976-1987, dotąd w niewielkim procencie udostępnione światu, zostaną zdigitalizowane i udostępnione szerokiej publiczności online. Na zdjęciach odnajdziemy twarze znanych artystów (tych z branży muzycznej również!), przyjaciół Warhola, poznamy bliżej jego ostatniego partnera Jona Goulda. Wybrane fotografie Warhola zostaną wystawione we wrześniu w Centrum Artystycznym Uniwersytetu Stanforda. Cyfrowa biblioteka ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku.

Antyczne Mazowsze na festiwalu w Pruszkowie

W dniach 8-15 września 2018 r. w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie odbędzie się drugi Pruszkowski Festiwal Archeologiczny ARTEfakty. Mazowieckie Centrum Metalurgiczne w Pruszkowie to drugie co do wielkości centrum hutnicze w Europie. Festiwal jest więc okazją do poznania tego ważnego, sięgającego starożytnych czasów ośrodka. Ideą festiwalu jest ukazanie nowego, różnorodnego spojrzenia na antyczną spuściznę Mazowsza. W ciągu kilku dni festiwalu odbędzie się nawet kilkaset różnego rodzaju wydarzeń, takich jak debaty artystów i naukowców, liczne działania artystyczne, widowiska plenerowe, warsztaty, plenery czy rekonstrukcje historyczne. Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 oraz dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

[mailerlite_form form_id=4]

 

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora