Krótki przegląd mijającego tygodnia (27.09)

Wczesnorenesansowy obraz odnaleziony nad domową kuchenką

Niezwykły obraz czy standardowa religijna ikona pochodząca z Rosji? Wzorowane na bizantyjskich ikonach unikalne dzieło florentyńskiego artysty Cenni di Pepo znanego jako Cimabue, tworzącego pod koniec XIII w., odnaleziono w podparyskiej miejscowości Compiegne. Doprowadził do tego zupełny przypadek. Gdy właścicielka mieszkania zdecydowała się wycenić pochodzące z lat 60. wyposażenie kuchni, ekspert z domu aukcyjnego w Senlis zwrócił uwagę na niepozorny obraz wiszący nad kuchenką. Po badaniach obraz wyceniono na… ok 4-6 milionów euro. Prawdopodobnie stanowi część dyptyku z 1280 roku, zawierającego osiem scen poświęconych pasji i ukrzyżowaniu Chrystusa. Nie byłby to jedyny fragment dzieła, który objawił się szerszej publiczności w podobny sposób – jedną z zaginionych scen odnaleziono około 20 lat temu w domu brytyjskiego arystokraty, również przy okazji robienia porządków. Już za miesiąc, 27 października, obraz Cimabue będzie licytowany na aukcji w Senlis. A co wisi w Waszych kuchniach?

Idzie młodość w Muzeum Narodowym w Krakowie

Od dziś tj. 27 września w Muzeum Narodowym w Krakowie można będzie oglądać wystawę czasową “Idzie młodość!”. Ekspozycja jest opowieścią o krótkiej, ale szalenie intensywnej historii I Grupy Krakowskiej, opowieścią o życiu i twórczości barwnej i nieprzeciętnej młodzieży, której losy, mocno ze sobą splecione, włączyły się w historię polskiej awangardy. To ponad 300 prac; rysunków, grafik, rzeźb projektów kostiumów oraz obrazów takich artystów jak m.in.. Maria Jarema, Franciszek Jaźwiecki, Adam Marczyński, Szymon Piasecki, Bolesław Stawiński, Jonasz Stern, czy Henryk Wiciński. Zdaniem dyrektora MNK Andrzeja Betleja tytuł „Idzie młodość!” trafnie charakteryzuje działalność I Grupy Krakowskiej, która zerwała z tym, co zastała w Akademii Sztuk Pięknych i, poprzez swoje idee, wytyczyła wiele nurtów obecnych w sztuce w latach trzydziestych oraz po drugiej wojnie światowej. Pierwszą odsłonę wystawy można było oglądać w grudniu zeszłego roku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Krakowska wystawa potrwa do 5 stycznia 2020 r.

Gra edukacyjna o polskim Państwie Podziemnym

Pracownicy szczecińskiego IPN stworzyli edukacyjną grę historyczną „Polskie Państwo Podziemne”. Gra ma przedstawiać szerokie spektrum zaangażowania obywateli polskich w tworzenie konspiracyjnych struktur oraz eksponować portrety i biografie osób, które były czynnie zaangażowane w działalność konspiracyjną.Gracze będą mieli za zadanie m.in. dopasowanie postaci do konkretnego pola działalności Tajnego Państwa. Gra adresowana jest do uczniów od 10 roku życia, chociaż autorzy nie wykluczają zainteresowania również uczniów szkół średnich. Szatę graficzną przygotował autor komiksów Tomasz Bereźnicki. Premiera gry już dzisiaj w szczecińskim Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”.

Modernistyczne Śródmieście Gdyni na Liście informacyjnej UNESCO

W 97. rocznicę przyjęcia ustawy o budowie portu w Gdyni, 23 września 2019 r. Rzeczpospolita Polska jako strona Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego złożyła wniosek pn. „Modernistyczne Śródmieście Gdyni – przykład tworzenia spójnej społeczności” o zgłoszenie Gdyni na Listę informacyjną UNESCO (Tentative List). Gdynia – portowe miasto powstałe w okresie dwudziestolecia międzywojennego jest dziś symbolem odrodzonego państwa II Rzeczypospolitej. W ciągu zaledwie kilkunastu lat niewielka kaszubska wioska rybacka przeobraziła się w nowoczesne, wielotysięczne ,,miasto z morza”. Budowane od podstaw miasto stało się modernistycznym fenomenem w skali kraju. Lista informacyjna UNESCO to spis miejsc uznanych za zasługujące na wpis na Listę światowego dziedzictwa, które znajdują się na terytorium danego Państwa-Strony. Listę tworzą obiekty, które państwo zamierza zaproponować do wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w ciągu 10 lat od daty zgłoszenia. W chwili obecnej na Liście informacyjnej UNESCO znajdują się 4 obiekty zlokalizowane w Polsce: Bukowe lasy o charakterze pierwotnym w Bieszczadzkim Parku Narodowym (2019), Gdańsk – miasto wolności i pamięci (2005), Kanał Augustowski (2006), Pienińska dolina Dunajca (2006).

Ogromny niewybuch w świnoujskim kanale

Na dnie Kanału Piastowskiego w pobliżu Świnoujścia (woj. zachodniopomorskie) odnaleziono angielską bombę „Tallboy”, która jest jedną z największych, jakie były zrzucane przez alianckie lotnictwo w czasie II wojny światowej. Niewybuch waży 5340 kg. Brytyjska bomba zlokalizowana została 100 metrów od przeprawy promowej Karsibór. Jej ewentualna eksplozja byłaby odczuwalna w promieniu kilkunastu kilometrów. Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób znalezisko zostanie zabezpieczone i usunięte z dna kanału. Odnaleziony „Tallboy” jest prawdopodobnie pozostałością po nalocie przeprowadzonym 16 kwietnia 1945 roku. Wówczas samoloty RAF próbowały zatopić znajdujący się na terenie kanału niemiecki krążownik „Lützow”. Łącznie zrzucono 14 bomb tego typu, z których część nadal może zalegać na dnie.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora