Krótki przegląd mijającego tygodnia (27.11)

Wirtualne kolekcje Muzeum Warszawy

fot. Muzeum Warszawy

Wczoraj, 26 listopada, w internecie pojawił się nowy portal „Kolekcje Muzeum Warszawy”. Projekt powstał z inicjatywy Muzeum Warszawy, które postanowiło udostępnić swoje zbiory online. To wybór obiektów z każdej kolekcji, włącznie ze zbiorami muzealnych oddziałów. Katalog obejmuje m.in. malarstwo, grafikę, fotografię, ubiory, biżuterię i galanterię, pamiątki historyczne czy przedmioty codziennego użytku. Na platformie użytkownicy mają możliwość tworzenia własnych wirtualnych kolekcji, pobrania ulubionych cyfrowych obiektów oraz ich udostępniania. Ponadto pojawia się tam zbiór ilustrowanych i profesjonalnie opracowanych artykułów o historii Warszawy. Pomysłodawcy przygotowali również pokaz Warszawa Edwarda Hartwiga – cyfrowe opowieści, gdzie zaprezentowano zbiór ponad 500 zdjęć z jednej z najpiękniejszych i najcenniejszych kolekcji fotografii w zbiorach muzeum.

Unikatowe znalezisko z czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów

fot. 1news.zp.ua

Na początku mijającego tygodnia grupa archeologów wydobyła z dna Dniepru na terenie Rezerwatu Narodowego Hortyca, niedaleko wsi Kanivs’ke (Ukraina) drewniane łoże armatnie z przełomu XVI i XVII w. Świetnie zachowane znalezisko z metalowymi okuciami stanowiło pierwotnie część (element konstrukcyjny działa do mocowania lufy oraz komory zamkowej i zapewniający naprowadzanie) armaty oblężniczej bardzo dużego kalibru, której masa mogła sięgać ok. 2-3 ton. Po wydobyciu i zabezpieczeniu drewniane łoże zostało przetransportowane do jednego z muzeów, gdzie zostanie poddane oczyszczeniu i zabiegom konserwatorskim, tak, aby w przyszłości móc stać się częścią muzealnej ekspozycji. To pierwszy tego typu zabytkowy element konstrukcyjny w ukraińskich zbiorach.

Czytająca Tamara Łempicka

fot. DESA Unicum

Już w przyszłym tygodniu, na przedaukcyjnej wystawie w siedzibie Desa Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie można będzie zobaczyć obraz autorstwa Tamary Łempickiej „Czytająca I” z ok. 1951 r. Obraz uważany jest za krypto-autoportret artystki, ze względu na pojawiające się na płótnie przedmioty powielające wyposażenie nowojorskiego mieszkania Łempickiej. Szacunkowa wartość dzieła to 4-6 mln złotych. Oprócz niego na aukcji będzie można również wylicytować m.in. prace Juliusza Kossaka (cykl 12 rysunków, będących pierwszymi ilustracjami do książki „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza) i Artura Grottgera („Walka” z 1864 r.) czy obrazy Tadeusza Makowskiego i Bolesława Cybisa. Aukcja odbędzie się 10 grudnia br.

Eksperymentalny śmigłowiec już po konserwacji

Bronisław Żurakowski (w środku) i piloci doświadczalni przy śmigłowcu, fot. Wikipedia

Na ekspozycję Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie powrócił po kompleksowej renowacji pierwszy polski eksperymentalny śmigłowiec BŻ-1 GIL. Obiekt został skonstruowany pod koniec lat 40. XX w. w Głównym Instytucie Lotnictwa w Warszawie. Jego nazwa pochodzi od inicjałów nazwiska głównego konstruktora – inż. Bronisława Żurakowskiego i instytucji, w której powstał. Oblotu dokonał 4 kwietnia 1950 r. Do 1957 r. GIL wykonał ponad 300 lotów doświadczalnych. Po skasowaniu w 1960 r. trafił do Muzeum Techniki w Warszawie, skąd w 1963 r. został przekazany do powstającego wówczas Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Renowacja miała charakter kompleksowy i obejmowała zarówno powłokę zewnętrzną, jak i wnętrza kabin. Zadanie zrealizowano dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Wspieranie Działań Muzealnych.

Kolekcjonerska moneta z Pałacem Branickich

fot. Narodowy Bank Polski

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu okolicznościową monetę z serii „Odkryj Polskę” z wizerunkiem zabytkowego Pałacu Branickich w Białymstoku. Późnobarokowy rezydencjonalny pałac powstały w XVII w. należał do najwspanialszych siedzib magnackich u schyłku dawnej Rzeczypospolitej szlacheckiej i przez odwiedzających był nazywany „Wersalem podlaskim”. Od początku lat 50. XX w. jest siedzibą Akademii Medycznej, obecnie Uniwersytetu Medycznego, która w bieżącym roku obchodzi 70-lecie istnienia. Okolicznościową monetę o nominale 5 zł wyemitowano w nakładzie 1,2 mln sztuk. To dwunasta moneta z serii „Odkryj Polskę”. Wcześniej wyemitowano m.in. monety z Zamkiem Królewskim w Warszawie, Kościołem Mariackim w Krakowie, zabytkami z Fromborka.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora