Krótki przegląd mijającego tygodnia (28.02)

Ekspozycja militariów na Zamku Królewskim po latach

W poniedziałek 24 lutego po raz pierwszy od momentu odbudowy Zamek Królewski w Warszawie zaprezentował stałą ekspozycję militariów. Na ekspozycji znalazł swoje miejsce zbiór broni białej, palnej i uzbrojenia ochronnego z XVII i XVIII stulecia, w tym m.in. unikatowy rapier typu pappenheimer z motywem ukoronowanego orła czy pierwsza para pistoletów, która opuściła Królewską Manufakturę Broni Palnej w Kozienicach (jedyne takie egzemplarze na świecie!). Eksponaty pochodzą ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie, Fundacji im. Ciechanowieckich, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz kolekcji prywatnych. Wystawa wiąże się z projektem, którego celem jest zgromadzenie uzbrojenia z okresu późnego średniowiecza, epoki nowożytnej oraz napoleońskiej. Jak zapowiadają organizatorzy, całość przedsięwzięcia zajmie kilka najbliższych lat, ponieważ budowanie kolekcji ma być oparte tylko na eksponatach najwyższej klasy.

Bombowce z czasów II wojny światowej w wodach Pacyfiku

Operacja Hailstone, fot. US Navy, Wikipedia

W Lagunie Chuuk w Mikronezji w wodach Pacyfiku odnaleziono 3 wraki amerykańskich samolotów bombowych z okresu II wojny światowej. Bombowce odnaleziono dzięki działaniom prowadzonym w ramach tzw. Project Recover, którego celem jest poszukiwanie i identyfikacja zaginionych wraków amerykańskich z czasów II wś. Wraki zidentyfikowano jako dwa bombowce nurkujące SBD-5 Dauntless i bombowiec torpedowy Avenger TBM/F-1. Maszyny w lutym 1944 r. brały udział w operacji Hailstone przeciwko siłom japońskim stacjonującym w lagunie Truk. W poszukiwania wraków samolotów zaangażowani byli eksperci z University of Delaware i Scripps Institution of Oceanography z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.

Plan inwentaryzacji zniszczeń Warszawy online

Na miejskim portalu www.mapa.um.warszawa.pl, w katalogu warstw „Materiały Biura Odbudowy Stolicy (BOS)” pojawiła się cyfrowa wersji zabytkowego „Planu inwentaryzacji zniszczeń Warszawy Biura Odbudowy Stolicy (BOS) z lat 1945-46”. Plan stanowi unikalny dokument kartograficzny – inwentaryzację zniszczeń miasta po zakończeniu II wojny światowej. Obok niego online pojawią się ponadto historyczne mapy Warszawy, opracowane przez Biuro Geodezji i Katastru m.st. Warszawy. Plan wraz z innymi dokumentami z kolekcji Archiwum Biura Odbudowy Stolicy został wpisany w 2011 r. na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”. Udostępnienie cyfrowej wersji materiału jest związane z przypadającymi w tym roku obchodami 75. rocznicy odbudowy Warszawy i 75. rocznicy powołania Biura Odbudowy Stolicy. Spotkanie promujące publikację zorganizowało Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków i Archiwum Państwowe w Warszawie w dniu 26 lutego br.

Cezanne i Mistrzowie. Marzenie Włoskie

Cézanne, Kuszenie św. Antoniego, fot. Wikipedia

Od czwartku 27 lutego w paryskim muzeum Marmottan Monet odwiedzający mają okazję obejrzeć wystawę „Cézanne i Mistrzowie. Marzenie Włoskie”. Na ekspozycji znalazły się dzieła Paula Cézanne’a, które zestawiono z pracami włoskich artystów działających w XVI i XVII w. Miało to na celu ukazanie wpływu oraz inspiracji, jakie włoskie obrazy wywarły na twórczość francuskiego malarza. Drugą częścią wystawy jest z kolei zestawienie obrazów Cézanne’a z pracami artystów potomnych, u których znaleźć można jego wyraźny wpływ. Stawia to wielkiego Francuza w szeregu obok twórców włoskich – od renesansu poprzez barok do nowoczesnej awangardy – mówi komisarz wystawy Alain Tapie.

Pamiątka nawiązania relacji dyplomatycznych Polski i Azerbejdżanu

fot. Poczta Polska

Od tygodnia w obiegu jest już nowy znaczek pocztowy wyemitowany przez Pocztę Polską z okazji 100. rocznicy nawiązania relacji dyplomatycznych Polski i Azerbejdżanu. Demokratyczna Republika Azerbejdżanu powstała w 1918 roku jako pierwsza republika w świecie islamu. I chociaż wówczas niepodległość Azerbejdżanu trwała zaledwie dwa lata (by ponownie nastąpić dopiero w 1991 r), to krótkotrwała Azerbejdżańska Republika Demokratyczna zdołała nawiązać stosunki dyplomatyczne z sześcioma państwami, w tym właśnie z Polską. Na tą pamiątkę wprowadzono do obiegu znaczek, na którym przedstawieni zostali ministrowie spraw zagranicznych Republiki Azerbejdżanu i Rzeczypospolitej Polskiej w 1920 roku: Fatali Khan Khojski i Stanisław Patek. Znaczki wydrukowano techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym, w formacie 43 x 31,25 mm, w nakładzie 180 000 sztuk. Arkusz sprzedażny zawiera 12 sztuk znaczków.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora