Krótki przegląd mijającego tygodnia (28.05)

Największy i najstarszy tur świata

fot. Henrique Matos, Wikipedia

W pobliżu Vale do Coa, czyli Parku Archeologicznego Doliny Coa, położonego na północy Portugalii, archeolodzy działający w Fundacji Coa Parque odnaleźli jeden z największych i najstarszych paneli z petroglifami (rytami naskalnymi) na świecie. Rysunek przedstawiający tura ma długość około 10 metrów i sięga okresu sprzed około 30 tys. lat. To największy i najstarszy ryt naskalny w tym temacie. Odkrycie było możliwe dzięki obniżeniu się poziomu wody w biegnącej przez region rzece Coa. Od lat 90. XX. archeologom udało się odnaleźć w okolicy w sumie 22 stanowiska z rytami naskalnymi z okresu paleolitu i neolitu. W większości temat rysunków kręci się wokół przedstawień zwierząt, głównie koni, kóz oraz bydła. Wiek najstarszych zabytków ocenia się na ponad 22 tysiące lat. Jest to jedno z największych w Europie skupisk zabytków prehistorycznych. Od 1998 r. kompleks rytów naskalnych w Vale do Coa znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Odkryj Polskę z nową pięciozłotówką

fot. Narodowy Bank Polski

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu okolicznościową monetę o nominale 5 zł z serii Odkryj Polskę – Brama Żuraw w Gdańsku. Na monecie znalazł się rysunek Bramy Żuraw widocznej z prawego brzegu rzeki Motławy z pozycji południowo-wschodniej oraz herb Gdańska w postaci dwóch krzyży i korony. Brama Żuraw jest największym (28 m długości i 10 m szerokości) i najstarszym (XIV w.) z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy. Od 1977 r. obiekt stanowi filię Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Narodowy Bank Polski emisję serii Odkryj Polskę, która ma na celu przybliżać miejsca i zdarzenia ważne dla kraju, rozpoczął w 2014 r. Brama Żuraw w Gdańsku jest w tej serii trzynasta. Moneta została wyemitowana w nakładzie do miliona sztuk.

Kradzież pamiątek po królowej Marii Stuart

fot. Gregg M. Erickson, Wikipedia

Z zamku Arundel w południowej Anglii skradziono pamiątki po królowej Marii I Stuart. Do włamania doszło zaledwie trzy dni po ponownym udostępnieniu zamku zwiedzającym. Złodzieje weszli przez okno i rozbijając szklaną gablotę ukradli złote i srebrne przedmioty z kolekcji księcia Norfolk o łącznej wartości ponad 1 miliona funtów. Wśród artefaktów był m.in. zestaw złotych pucharów podarowany przez Marię Stuart z okazji swojej koronacji hrabiemu Marshallowi oraz złoty różaniec, który królowa Szkotów trzymała w ręku podczas egzekucji w 1587 r. Kiedy Maria uciekła ze Szkocji do Anglii, większość jej rzeczy została rozkradziona i podzielona. Potem, gdy została stracona, prawie wszystko, co miała, zostało zabrane i spalone, ponieważ ludzie obawiali się, że stanie się katolicką męczennicą. Mieliśmy więc bardzo niewiele pamiątek po Marii, królowej Szkotów – a teraz już ich nie ma – powiedziała prof. Kate Williams z Uniwersytetu w Reading.

Odnaleziony Matejko trafi pod młotek

fot. DESA Unicum

Od najbliższej niedzieli, 31 maja, na wystawie Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie prezentowanej w warszawskim Domu Aukcyjnym DESA Unicum można będzie oglądać obraz „Św. Stanisław karcący Bolesława Śmiałego” z 1877 r. autorstwa Jana Matejki. Dzieło w niedługim czasie po namalowaniu zostało wystawione w krakowskiej siedzibie Towarzystwa Sztuk Pięknych, a ostatni raz publicznie eksponowano go na wystawie sztuki polskiej w paryskim Grand Palais w 1921 r. Przez kolejne dziesięciolecia był uznawany za zaginiony. Dopiero 12 lat temu, gdy z okazji setnej rocznicy śmierci artysty ukazały się okolicznościowe katalogi, w których dzieło określano jako „zaginione”, ujawniła się osoba prywatna przechowująca obraz w swojej kolekcji. 10 czerwca dzieło trafi na aukcję. Jego wartość szacowana jest na 7 mln złotych. Obok niego pod młotek pójdą prace takich twórców jak Jacek Malczewski, Maurycy Gottlieb, Wojciech Weiss, Leon Wyczółkowski, Jerzy Kossak czy Jan Stanisławski.

Śląsk wspólna sprawa

Już dzisiaj w godzinach 21:30-22:30 na Rynku w Kielcach będzie wyświetlana wielkoformatowa animacja komputerowa „Śląsk wspólna sprawa” z elementami wideomappingu. Wydarzenie jest organizowane w ramach ogólnopolskich obchodów 100. odzyskania przez Polskę niepodległości i rocznicy wybuchu III powstania śląskiego. Dziesięciominutowa efektowna projekcja zostanie kilkakrotnie wyświetlona na budynku Urzędu Miasta Kielce. W scenariuszu animacji znalazły się odniesienia do momentu odzyskania przez Polskę niepodległości, nieocenionej roli bogactw Górnego Śląska i przebiegu III powstania śląskiego – informuje Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc. Materiały do wyświetlania animacji pochodzą z Biura Programu „Niepodległa”, które udostępnia pliki bezpłatnie jednostkom samorządu terytorialnego, samorządowym instytucjom kultury, szkołom i innym podmiotom, które podejmą się przygotowania wydarzenia w swoich miastach i gminach, na bezpłatnej licencji niewyłącznej. Producentem widowiska multimedialnego jest Biuro Programu „Niepodległa”, a jego realizacja została sfinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

[mailerlite_form form_id=4] Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora