Krótki przegląd mijającego tygodnia (28.07)

Wystawa Muzeum Auschwitz krzykiem ostrzeżenia dla świata

Muzeum Auschwitz-Birkenau, po raz pierwszy w historii, zorganizuje objazdową wystawę monograficzną, która zawita do 14 miast – 7 w Europie i 7 w Ameryce Północnej. Ponad 600 eksponatów, takich jak osobiste przedmioty byłych więźniów, barak z podobozu Auschwitz III-Monowitz, czy oryginalny wagon towarowy „Model 2”, opowiedzą o najważniejszych faktach z historii niemieckiego obozu. Przybliżą też losy wszystkich ofiar ówczesnego kataklizmu: Żydów, Polaków, Sinti i Romów, sowieckich jeńców wojennych, a nawet samych oprawców. W zamyśle kuratorów będą one stanowić „krzyk ostrzeżenia przed perspektywą budowaną na nienawiści, rasizmie, antysemityzmie i bezdennej pogardzie dla drugiego człowieka” (Piotr Cywiński, Muzeum Auschwitz). Większość eksponatów pochodzić będzie z Muzeum Auschwitz-Birkenau, jednak część zostanie wypożyczona z różnych instytucji międzynarodowych, takich jak Instytut Yad Vashem w Jerozolimie, Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, muzea Holokaustu z Ameryki Północnej i Europy, jak również od ocalonych oraz od prywatnych kolekcjonerów. Nad przygotowaniami do objazdowej wystawy pracuje stworzony przez firmę Musealia międzynarodowy zespół ekspertów kierowany przez dr. Roberta Jana van Pelta oraz kuratorów, konserwatorów archiwistów i historyków z Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, kierowanego przez dr. Piotra Setkiewicza. Ekspozycja po raz pierwszy zostanie zaprezentowana pod koniec 2017 r. w Madrycie.

Na tropie złota Hitlera

Czy nazistowskie łupy wojenne kiedykolwiek uda się odzyskać? Co kryją wraki wojennych okrętów? Czy “złoto Hitlera” istnieje? Odpowiedzi na te pytania wciąż próbują uzyskać poszukiwacze skarbów, którzy z niesłabnącą determinacją penetrują ziemię, morza i oceany. Tym razem grupa brytyjskich eksploratorów we wraku znajdującego się u wybrzeży Islandii niemieckiego statku transportowego SS Minden odnalazła skrzynię, w której może znajdować się… właśnie złoto Hitlera! Przypuszcza się, że zawartość znaleziska to 4 tony czystego złota, co w rzeczywistości będzie miało wartość około 100 milionów funtów. SS Minden wypełniony domniemanym złotem z południowoamerykańskich banków zatonął 24 września 1939 r. Statek zauważony przez dwa brytyjskie okręty: HMS Calypso i HMS Dunedin, dokonał samozatonięcia na osobisty rozkaz Hitlera. Czy miała to być próba ochrony brazylijskiego złota? Ponieważ brytyjscy poszukiwacze skarbów podczas eksploracji zatopionego statku nie mieli odpowiednich pozwoleń – do rządu islandzkiego dopiero wystąpiono z oficjalną prośbą o możliwość otwarcia tajemniczej skrzyni. Trzymamy kciuki!

Piłsudski, Dmowski i inni Twórcy Niepodległej

Od wczoraj, czyli od 27.07 br., korzystać można z platformy “Twórcy Niepodległej”, stanowiącej internetową bazę danych dotyczącą osób ważnych dla odbudowy polskiej narodowości. Znajdziemy tam archiwalne fotografie, obszerne biogramy, listy oraz dokumenty, takie jak akt przekazania władzy Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną, akt powołania rządu Wincentego Witosa przez prezydenta Stanisława Wojciechowskiego z 28 maja 1923 r., legitymacja Ignacego Paderewskiego z obrad konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 r., czy karta legitymacyjna Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska z akt Ignacego Daszyńskiego. Na stronie pojawiają się też różnego rodzaju historyczne nominacje, dyplomy, odznaczenia, rozkazy oraz raporty. Projekt powstał z inicjatywy warszawskiego Archiwum Akt Nowych. Więcej materiałów znaleźć można na stronie: http://www.aan.gov.pl/tworcyniepodleglosci/.

Hiszpańska galeria sztuki prehistorycznej

W grocie Aitzbitarte w pobliżu miejscowości Errenteria (autonomiczna prowincja Gipuzkoa, północna Hiszpania) grupa speleologów przypadkowo odkryła… rysunki naskalne sprzed 14 tys. lat! Wizerunki żubrów, koni, jeleni, odcisk dłoni oraz dwa realistyczne przedstawienia kobiecych narządów rozrodczych tworzą całą nieznaną dotychczas galerię sztuki prehistorycznej. Zasypane skalnym gruzem przez tysiące lat wejście do wnętrza jaskini skutecznie chroniło cenne obrazy. Z tego powodu, mimo że odkrycia dokonano już w kwietniu, dopiero teraz, po odpowiednim zabezpieczeniu znaleziska, wliczając w to dobór odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza, świat obiegła dobra nowina. “Mamy przecież do czynienia ze znaleziskiem właściwie bez precedensu dla tego regionu Hiszpanii” – powiedział prof. Diego Garate Maidagan z Uniwersytetu Toulouse II – Le Mirail. Aitzbitarte jest całym kompleksem grot, w którego skład wchodzi około 30 naturalnych komór w masywie wapiennym. W 2015 r. odnaleziono tam ślady czerwonego barwnika – ochry, jednak wtedy nie liczono na poważniejsze znaleziska. Dziś archeolodzy, zachęceni ostatnim sukcesem, mają nadzieję, że trafią na kolejne prehistoryczne dzieła sztuki.

Autograf Matejki w wawelskim sarkofagu

W katedrze wawelskiej w Krakowie rozpoczęły się prace renowacyjne królewskich sarkofagów. Jeszcze w tym roku „na warsztat” trafią sarkofagi króla Stanisława Leszczyńskiego, królowej Barbary Zapolyi, królewny Anny Marii Wazówny oraz królewicza Aleksandra Karola Wazy. Pierwsze prace już zaczęły przynosić niespodzianki – podczas prac konserwatorskich w sarkofagu Barbary Zapolyi, pierwszej żony Zygmunta Augusta, znaleziono… tubę! Tubę nie byle jaką, bowiem zwierającą dokument z 1874 r. z podpisami kilku wybitnych krakowian, w tym archeologa, historyka i konserwatora zabytków Józefa Łepkowskiego oraz samego wielkiego mistrza Jana Matejki. „Dokument zawiera opis tego, co znaleziono w sarkofagu królowej po jego otwarciu w XIX wieku. Były to jej szczątki i szczątki dziecka, które urodziła tuż przed śmiercią oraz fragmenty tkanin” – powiedział Maciej Wilamowski, dyrektor biura Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Dokument sporządzono w trzech egzemplarzach. Jeden miał się znajdować w Archiwum Kapituły Katedralnej na Wawelu, drugi w Polskiej Akademii Umiejętności, trzeci trafił do sarkofagu. Czy pozostałe dwa dokumenty wciąż istnieją? Jeszcze nie wiadomo. W ciągu najbliższych trzech lat konserwacji mają zostać poddane sarkofagi 19 królów, wieszczów i bohaterów narodowych, pochowanych w Katedrze na Wawelu. Koszt prac to 3,82 mln zł. Parafia archikatedralna otrzyma na ten cel ponad 3,1 mln zł z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

 

[mailerlite_form form_id=4]

 

 

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora