Krótki przegląd mijającego tygodnia (28.08)

Okulary warte tysiące funtów

Okulary należące do Mahatmy Gandhiego, przywódcy indyjskiej walki o niepodległość, zostały sprzedane na jednej z brytyjskich aukcji za 260 tys. funtów. Nabywcą okularów został kolekcjoner ze Stanów Zjednoczonych. Do ich wysokiej ceny przyczyniła się historia ich pozostawienia w skrzynce pocztowej domu aukcyjnego East Bristol Auctions. Ich ówczesny właściciel nie zdążył przed zamknięciem instytucji na weekend i cenne okulary kilka dni bez opieki pozostawały w kopercie wystającej ze skrzynki pocztowej. Dom aukcyjny oszacował ich wartość na 15 tys. funtów. Uzyskane 260 tys. funtów to absolutny rekord.

Odkrycie z ludzką twarzą

Osada Biskupice, fot. Wikipedia

Wewnątrz domostwa sprzed ponad 7 tys. lat na stanowisku archeologicznym w Biskupicach koło Wieliczki odnaleziono m.in. pozostałości po naczyniach ceramicznych oraz wyroby krzemienne. Wśród nich jest naczynie, prawdopodobnie misa, z przedstawieniem ludzkiej twarzy z rogami. Zachowała się jedynie część przedmiotu i nietypowego ornamentu. Widoczne są na nim m.in. oczy, nos i dwa guzy przywodzące na myśl rogi. Zachowany fragment mierzy ok. 10 cm szerokości. Zdaniem badaczy funkcja naczynia mogła być związana z ówczesnymi wierzeniami. Naukowcy zakończyli badania wczoraj, 27 sierpnia, jednak liczą, że będą mogli je kontynuować w przyszłym roku.

Rzymskie termy w 3D

Fortyfikacje w Gonio, fot. Wojciech Bijok, Wikipedia

Trójwymiarowa rekonstrukcja term rzymskich twierdzy Apsaros sprzed 2 tys. lat powstała w Gonio koło Batumi w Gruzji. Z term korzystał cały rzymski oddział stacjonujący w Apsaros. W późniejszym okresie, w czasach panowania Hadriana (117-138), w ich miejscu powstał dom dowódcy garnizonu rzymskiego, a termy zaadoptowano do jego prywatnego użytku. Nowe, większe termy dla żołnierzy wykonano w niewielkiej odległości od tych z pocz. II w. Po starożytnym Apsaros zachowały się jedynie fortyfikacje i szczątkowe pozostałości dawnych zabudowań, w tym mozaiki. Model 3D, przygotowany przez naukowców z Instytutu Archeologii UW i z Muzeum i Rezerwatu Gonio-Apsarus, przedstawia dwie przebieralnie, atrium, trzy pomieszczenia kąpielowe z basenami i piec, znajdujący się za nimi w tylnej części kompleksu. Do jego opracowania wykorzystano m.in. informacje gromadzone w ramach projektów sfinansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki i resortu nauki.

Wyjątkowe znalezisko z dna jeziora

fot. zamklubuskie.pl

Archeolodzy podwodni w czasie badań jeziora w Lubanowie odnaleźli mosiężny tłok pieczętny, który należał do pruskiego generała Friedricha Wilhelma von Steinwehra (1733-1809). Ostatnie lata swojego życia spędził on w majątku oddalonym od jeziora o ok. 40 km. Identyfikacja nie była trudna. Na dobrze zachowanym przedmiocie widoczny jest herb rodu von Steinwehr, jak i monogram FW VS. Do tej pory podczas badań podwodni archeolodzy wyłowili kilkaset zabytków. Wydobyte przedmioty po ich analizie, konserwacji i opracowaniu, trafią do Muzeum Pojezierza Myśliborskiego w Myśliborzu.

Siła obrazu we wrześniu w Warszawie

fot. MNW

Już 18 września w Muzeum Narodowym w Warszawie wystartuje nowa czasowa wystawa pt. “Polska. Siła obrazu”. Będzie to ekspozycja malarstwa polskiego XIX wieku, prezentująca dzieła najwybitniejszych polskich artystów, m.in. Wyspiańskiego, Gierymskich, Matejki, Wyczółkowskiego, Mehoffera, Boznańskiej, Chełmońskiego, Malczewskiego, Weissa, Kossaków, Grottgera czy Fałata. W sumie ponad 100 obrazów ze zbiorów własnych MNW oraz innych kolekcji krajowych. Wystawa opowiadać będzie o kulturotwórczej i mitotwórczej roli polskiego malarstwa w XIX wieku. Ekspozycja Polska. Siła obrazu stanowi adaptację wystawy „Pologne 1840–1918. Peindre l’âme d’une nation” („Polska 1840–1918. Zobrazować ducha narodu”), zorganizowanej we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza i prezentowanej do stycznia 2020 w filii Luwru w Lens. Ekspozycja potrwa do 20 grudnia br.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora