Krótki przegląd mijającego tygodnia (28.12)

Z Kielc do Krakowa. O czym Piłsudski pisał w listach?

Do Muzeum Narodowego w Kielcach trafił rękopis Józefa Piłsudskiego – pismo skierowane do Prezydium Sekcji Zachodniej Naczelnego Komitetu Narodowego w Krakowie. Dokument napisany 3 września 1914 r. atramentem na papierze jest świadectwem tworzenia się w Kielcach oddziałów legionowych, przedstawia realia, z jakimi zmagali się wówczas legioniści. Rękopis Józefa Piłsudskiego kielecka placówka otrzymała od Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”, która zakupiła dokument na jednej z listopadowych aukcji w Warszawie za 30 tys. zł. Oprócz wartości sentymentalnej związanej z tym miejscem, niesie ogromną wartość historyczną i naukową, bo potwierdza rolę Kielc w polskiej drodze do niepodległości – powiedział prezes starachowickiej strefy ekonomicznej Marcin Perz. W dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich (obecnie oddziale Muzeum Narodowego), który był kwaterą sztabu Piłsudskiego w 1914 r., znajduje się dziś „Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego”, z ekspozycją pamiątek związanych z legionową przeszłością Kielc.

 

Wirtualne cegielnie Lublina

W Lublinie dzięki pomocy finansowej Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra” powstał wyjątkowy portal, który poświęcony został historii lubelskich, nieistniejących dziś, cegielni w tym m.in. cegielni Rola, Sierakowszczyzna, Helenów, czy Michalew. Na internetowej platformie zamieszczono wirtualną rekonstrukcję 3D cegielni „Kalinowszczyzna”. Są też prezentacje dawnego procesu produkcji cegieł i używanych przy tym narzędzi, tzw. pieca hoffmanowskiego, monografie 14 lubelskich cegielni (z informacjami o ich właścicielach, historii powstania i działalności, stosowanych technologiach i sygnaturach) czy leksykon 50 cegieł, znalezionych w różnych częściach miasta. Na portalu zamieszczono też szereg fotografii oraz mapy obrazujące rozmieszczenie cegielni w Lublinie w XIX i XX w.. W serwisie dostępna jest również obszerna bibliografia. To kawałek fascynującej historii Lublina – powiedział Tomasz Czajkowski z Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN, współtwórca portalu Lubelskie cegielnie. Materia miasta.

 

Cześć i chwała bohaterom – w rocznicę Powstania Wielkopolskiego

W czwartek 27 grudnia obchodziliśmy setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji w Poznaniu, Wielkopolsce i innych miejscach w kraju przez cały dzień trwały rocznicowe obchody. Przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu prezydent Andrzej Duda mówił: Jesteśmy tu dziś w Poznaniu, w Wielkopolsce, by z dumą krzyczeć: cześć i chwała bohaterom!. Uhonorował również gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego i gen. brygady Stanisława Taczaka – dowódców powstania wielkopolskiego – pośmiertnymi Orderami Orła Białego. Tego dnia fasada Pałacu Prezydenckiego rozświetliła się iluminacją złożoną z charakterystycznej flagi z białym orłem w koronie na czerwonym tle oraz okolicznościowego napisu. W zdaniu 100. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego jedno z zer zastąpiła symboliczna biało-czerwona rozetka.

 

Festiwal abstrakcji w nowojorskim muzeum

W nowojorskim Metropolitan Museum of Art otwarto wystawę „Epic Abstraction: Pollock to Herrera”, gromadzącą ponad 50 prac (malarstwa, rzeźby, asemblaży) powstałych w okresie powojennym aż do pierwszej dekady XXI w. Ekspozycja prezentuje zarówno dzieła należące do kolekcji nowojorskiego muzeum reprezentujące New York School Art, w tym Jacksona Pollocka, jak też wystawiane po raz pierwszy w Met prace Marka Rothko, Clyfforda Stilla oraz Louise Nevelson. Jest to rzeczywiście celebracja zbiorów Metropolitan, ale także ekspozycja, która stara się rozszerzyć geograficznie ideę abstrakcyjnego ekspresjonizmu o inne obszary w tym Japonię, Węgry (…) jak też projekcja przyszłości – wyjaśnił dyrektor Met Max Hollein. Ekspozycja przedstawia łącznie dzieła 40 artystów.

 

Osiodłane konie odnalezione w Pompejach

Niedaleko Pompejów we Włoszech, w sąsiedztwie jednej z willi należącej najprawdopodobniej do wysokiej rangi rzymskiego wojskowego, oficera albo generała, archeolodzy odnaleźli skamieniałe szczątki kilku koni. Co najmniej dwa z nich były zaprzęgnięte i „gotowe do drogi”. Czy ich właściciel właśnie szykował się do ucieczki przed zbliżającym się niebezpieczeństwem? W ich pobliżu znaleziono również bogato zdobione siodło. Zwierzęta zginęły w czasie tragicznej erupcji Wezuwiusza, która zniszczyła Pompeje w 79 roku n. e. Naukowcom udało się wykonać odlew jednego z odnalezionych koni. To pierwszy i jedyny tak dobrze zachowany szkielet zwierzęcia z Pompejów.

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora