Krótki przegląd mijającego tygodnia (29.01)

Antyczne skarby z dna morza

Wyspa Kasos, fot. Wikipedia

Starożytne skarby odnaleziono na pokładzie wraku leżącego w wodach Morza Egejskiego okalających grecką wyspę Kasos. W ostatnim czasie podczas eksploracji oraz dokumentowaniu wraku rzymskiego statku handlowego odkrytego jesienią ubiegłego roku, podwodni archeolodzy wydobyli ładunek składający się z antycznych amfor olejowych typu „Dressel 20” oraz „Africana I”. Naczynia najprawdopodobniej wykonano w warsztatach ceramicznych w Hiszpanii oraz w rejonie dzisiejszej Tunezji. Dzięki ich badaniom udało się określić wiek rzymskiego statku na okres od II do III w. Ponadto przy okazji ekspedycji archeolodzy zidentyfikowali jeszcze trzy inne wraki, dwa z czasów starożytnych z ładunkiem amfor z I w. p.n.e. i z V w. p.n.e., jeden z czasów współczesnych. Dotąd wody okalające wyspę Kasos nigdy nie były celem dokładnych i systematycznych badań archeologicznych. Szeroko zakrojony projekt badawczy na lata 2019-2021 wciąż przynosi w tym zakresie kolejne ciekawe odkrycia.

Internetowy spacer ulicą Kościuszki

fot. materiały prasowe Medialab

W sieci pojawiło się właśnie Cyfrowe Archiwum Ulicy Kościuszki. To portal stworzony przez Medialab zadedykowany jednej z najstarszych i najdłuższej ulicy w Katowicach. Na stronie kosciuszki.medialabkatowice.eu udostępniono szereg zdjęć, pocztówek, dokumentów, artykułów oraz archiwalnych map pozwalających śledzić rozwój ulicy Kościuszki na przestrzeni lat. Znalazło się tam również 10 kolekcji tematycznych, takich jak np. „Dawna Strefa Kultury”, „Ludzie Kościuszki”, czy „Najwięksi deweloperzy Katowic”. Dzięki temu zainteresowani mogą dowiedzieć się m.in. ile razy dziennie ulicą przejeżdżał w 1912 r. tramwaj i ile sklepów kolonialnych znajdowało się w pobliżu. Przy tworzeniu serwisu skorzystano z danych Muzeum Historii Katowic, Narodowego Archiwum Cyfrowego, serwisu fotopolska.pl, artykułów tworzonych przez badaczy i zasobów własnych.

Monety Jana Kazimierza Wazy

fot. NBP

Kolekcjonerskie monety z serii „Skarby Stanisława Augusta” wprowadził do obiegu Narodowy Bank Polski. Zarówno srebrna jak i złota moneta przedstawiają wizerunek króla Jana Kazimierza Wazy, wg obrazu pędzla Marcella Bacciarellego. Na awersie umieszczono tekst: „Drugi syn Zygmunta III z Konstancji Austriaczki, przez 20 lat walcząc dzielnie ze zmiennym szczęściem, po wojnach z Kozakami, Tatarami, Szwedami, Moskwą, Węgrami i – o zgrozo – z Polakami, zniechęcony nieszczęściami złożył koronę królewską. (…)”. Złotą monetę o nominale 500 zł wyemitowano w nakładzie do 600 sztuk; kosztuje 18 tys. zł brutto. Natomiast nakład srebrnej 50 zł wynosi do 5 tys. sztuk, a cena – 750 zł brutto. Monety są 18 tematem w serii kolekcjonerskiej NBP “Skarby Stanisława Augusta”. Seria ma obejmować w sumie 24 wizerunki monarchów – 23 z oryginalnej serii medalierskiej z XVIII w. z wizerunkami królów Polski, wykonanej na zlecenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz dodatkowo portret samego króla.

Rekordowa okładka komiksu o przygodach Tintina

fot. artinfo

Projekt okładki do komiksu „Niebieski lotos” Tintina autorstwa Hergé (1907-1983) został sprzedany za 3,2 miliona euro! Tym samym rysunek stał się najdroższym dziełem sztuki komiksowej na świecie. Okładka wykonana tuszem, gwaszem oraz akwarelą przedstawia ogromnego czerwonego smoka oraz bohaterów komiksu – młodego reportera i Milou ukrywających się w dekoracyjnej wazie. Rysunek różni się od ostatecznego efektu, bowiem w 1936 r. wydawca komiksu uznał projekt za zbyt drogi do masowej produkcji, w związku z czym powstała nowa, okrojona wersja okładki. Oryginalny rysunek na kilka dekad został odłożony do szuflady. W tym miesiącu w paryskim domu aukcyjnym Artcurial po raz pierwszy został przedstawiony szerokiej publiczności i w błyskawicznym tempie osiągnął swój sprzedażowy rekord.

Bogata kolekcja druków ulotnych związana z Armią Krajową

fot. Maciej Szczepańczyk, Wikipedia

Ok. 1,5 tys. stron rękopisów i druków ulotnych związanych z historią Polskiego Państwa Podziemnego trafiło do zbiorów Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego. Zestaw dokumentów dotyczy głównie działania systemu prawnego oraz Kontrwywiadu Armii Krajowej z lat 1943–44. Zbiór składa się z ponad 800 stron dokumentów Wojskowych Sądów Specjalnych zawierających pełne dochodzenia czy dokumentów związanych z powołaniem Komitetu Skarbowców Polskich przy Komendzie Głównej Armii Krajowej. W zbiorze zachowała się także prawdopodobnie jedyna znana Instrukcja kolportażu druków konspiracyjnych w ramach Akcji „N”, prowadzonej wśród Niemców od kwietnia 1941 r. do kwietnia 1944 r. Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego swoje kolekcje na bieżąco digitalizuje, przygotowuje do publikacji i udostępnia, a w związku z czym można się spodziewać, że już niebawem nowy zbiór także zostanie upubliczniony.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora