Krótki przegląd mijającego tygodnia (29.03)

Nos samolotu w 3D

W Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie powstaje niesamowity projekt! Jeden z dwóch zachowanych na świecie samolotów myśliwskich Caudron Renault CR 714C1 z 1939 r. jest poddawany rekonstrukcji za pomocą… technologii druku 3D. Zdekompletowany zabytek odzyska dawny blask za pomocą współczesnych technologii. Odtworzone zostaną nieistniejące już elementy kadłuba takie jak jego nos, silnik czy śmigło. Do wytwarzania części jest wykorzystywana jedna z największych tego typu drukarek w Europie. Krakowski samolot należał do grupy sześciu Caudronów dostarczonych do Finlandii, w ramach pomocy po agresji ZSSR. Egzemplarz, jako długoterminowy depozyt, został przekazany do zbiorów MLP przez fińskie muzeum lotnictwa Paijat-Hameen Ilmailumuseo mieszczące się na lotnisku Lahti-Vesivehmaa.

 

Znalezisko Indiany Jonesa świata sztuki

Holenderski detektyw Arthur Brand nazywany “Indianą Jonesem świata sztuki” ogłosił, że odnalazł skradziony w 1999 r. obraz Pabla Picassa „Portret Dory Maar” („Buste de Femme [Dora Maar]”) . Do kradzieży doszło dwadzieścia lat temu na jednym z jachtów saudyjskiego szejka na Francuskiej Riwierze. Obraz Picassa od lat był wykorzystywany jako zabezpieczenie, pojawiając się w handlu narkotykami oraz w transakcji zbrojeniowej. Wszyscy zakładali, że został zniszczony – tak dzieje się w przypadku 90% skradzionej sztuki, ponieważ nie można jej sprzedać. – poinformował detektyw. Szczęśliwie obraz Picassa z 1938 r. udało się odzyskać. Obecnie znajduje się w posiadaniu firmy ubezpieczeniowej, która zdecyduje, co dalej z nim robić. Dzieło jest wyceniane na 25 milionów euro.

 

Zaorał rezerwat archeologiczny

Pierwszy taki wyrok sądu w regionie i jeden z nielicznych w kraju! Przedsiębiorca, który z premedytacją zniszczył wpisane do rejestru zabytków stanowisko archeologiczne, został ukarany grzywną w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych! Rezerwat archeologiczny – grodzisko, stanowisko położone na wyspie wśród rozlewisk Nidy, pomiędzy wsiami Stawy, Motkowice i Umianowice (woj. małopolskie) to w XI – XII w. jeden z większych grodów państwowych w Małopolsce. Przypuszczalna siedziba kasztelani czechowskiej. Grodzisko zajmowało pow. ok. 8 ha. Pierwsza wzmianka o grodzisku pojawiła się w 1887 r. Obiekt został odkryty i opisany w 1955 r., jednak ówczesne badania zostały przerwane i odłożone w czasie. Naukowcy przypuszczają, że grodzisko mogło stanowić element systemu obronnego ziem piastowskich, co byłoby już ewenementem w skali kraju. Już się tego nie dowiemy. Właściciel ziemi jednym słowem “zaorał” pole, pod uprawę zboża i na zawsze zniszczył pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu.

 

Moda lubi się powtarzać. Kolekcja Muzeum Historii Ubioru

Już od dziś, 29 marca, w Poznaniu działalność rozpocznie Muzeum Historii Ubioru. Kolekcje Anny Moryto funkcjonujące dotąd jako XIXgallery, dzięki wsparciu Fundacji Mundi Plumarii i przy aprobacie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przekształciły się w oficjalną muzealną placówkę. Działalność wystawienniczą zainauguruje ekspozycja “Moda lubi się powtarzać. O stylach historycznych w modzie damskiej XIX wieku.” Stroje prezentowane na wystawie pozwalają przyjrzeć się jak moda damska zmieniała się na przestrzeni wieku. Od pozornie prostych antykizujących strojów z początku wieku po ciężkie, bogato haftowane suknie belle époque. – wyjaśniają i zachęcają kuratorzy. W dniach 30-31 marca odbędzie się zwiedzanie kuratorskie, o pełnych godzinach od 10.00 do 17.00 o inauguracyjnej ekspozycji i o historii mody opowie autorka wystawy Anna Moryto.

 

Zabytkowa nieruchomość na OLX

Może ktoś chciałby zostać posiadaczem zabytkowej hali targowej z 1905 r., która mieści się przy ul. Katowickiej 111 w Chorzowie? Obecny właściciel właśnie wystawił zabytkową nieruchomość na sprzedaż na serwisie ogłoszeniowym OLX. Cena to 4,5 mln złotych. Pomimo wielu planów inwestycyjnych i koncepcji na zagospodarowanie budynku żaden z pomysłów nie został zrealizowany. Obiekt od wielu lat niszczeje i wymaga obecnie gruntownych prac remontowo-konserwatorskich. Wykupieniem chorzowskiej hali targowej, pierwszego tego typu obiektu na Śląsku, jest zainteresowane miasto. Położony w atrakcyjnej lokalizacji budynek, po przywróceniu jego dawnych walorów, mógłby stanowić ważny i atrakcyjny punkt centrum miasta.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora