Krótki przegląd mijającego tygodnia (29.05)

Starożytna mozaika odnaleziona w okolicach Werony

fot. Facebook SAParcheologica

W pobliżu miasteczka Negrar (okolice Werony, Włochy) archeolodzy odnaleźli fragment starożytnej mozaiki podłogowej z III- IV w n.e. Doskonale zachowana mozaika jest częścią willi, na której ślad w tym miejscu natrafiono już w latach 20. XX w. Jak dotąd naukowcy bezskutecznie próbowali określić wielkość i rozkład posiadłości, jednak odnaleziony fragment kolorowej posadzki rzucił nowe światło na badania. Mozaikę wydobyto spod grubej warstwy ziemi na terenie jednej z winnic. Badania na miejscu prowadzą archeolodzy z Soprintendenza Archeologia, Belle Arti e Paesaggio per le province di Verona, Rovigo e Vicenza. Planowane są dalsze poszukiwania pozostałości willi oraz w przyszłości udostępnienie jej terenów zwiedzającym.

Biały kruk uratowany ze śmietnika

fot. ZUOK Orli Staw

W Nowych Prażuchach (woj. wielkopolskie) ze sterty makulatury przeznaczonej do zniszczenia wydobyto… unikatową książkę pochodzącą z okresu dwudziestolecia międzywojennego! Publikacja pt. „Parlament Rzeczypospolitej Polskiej 1919-1927” została wydana przez Lucjana Złotnickiego pod redakcją profesorów Henryka Mościckiego i Włodzimierza Dzwonkowskiego w 1928 r. w Warszawie. Składa się z dwóch części – opisowej z autobiografiami posłów i senatorów oraz ilustracyjnej, gdzie opublikowano portrety naczelnika państwa, trzech prezydentów, marszałków sejmu i senatu, posłów i senatorów pierwszej kadencji oraz inne fotografie i grafiki. Książkę uratowano w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”. Trafiła już do Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu.

Kolekcjonerska moneta z Kościołem Mariackim

fot. NBP

Srebrną kolekcjonerską monetę ze szklaną wstawką wprowadził właśnie do obiegu Narodowy Bank Polski. Moneta „700-lecie konsekracji kościoła Mariackiego w Krakowie” o nominale 50 zł powstała z okazji przypadającej w tym roku rocznicy fundacji kościoła w latach 1221–1222 przez biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża, który ustanowił w tym miejscu parafię. Na awersie monety znalazł się szklany fragment okna z prezbiterium z kościoła Mariackiego w Krakowie z kolorowym witrażem przedstawiającym maswerk późnogotycki z motywami roślinnymi oraz postacie Józefa i Marii ofiarowujących Dzieciątko Jezus w świątyni. Pośrodku wizerunek postaci z predelli ołtarza Wita Stwosza wyobrażający drzewo Jessego. Rewers monety przedstawia z prawej strony wizerunek kościoła Mariackiego w Krakowie, z lewej strony kolorowy witraż. Projektantem monety jest Sebastian Mikołajczak.

Aukcja Sztuki XXI wieku

W warszawskiej galerii Sopockiego Domu Aukcyjnego trwa przedaukcyjna wystawa poprzedzająca 19. Aukcję Sztuki XXI wieku. Na ekspozycji można zobaczyć 46 prac czołowych polskich artystów sztuki najnowszej, w tym m.in. Marcina Maciejowskiego, Rafała Bujnowskiego, Radka Szlagi, grupy The Krasnals, Sandry Arabskiej, Adama Bakalarza czy Sebastiana Skoczylasa. Poza możliwością zapoznania się z tradycyjnym katalogiem aukcyjnym Sopocki Dom Aukcyjny zaprasza do wirtualnych odwiedzin Galerii Warszawa w formie spaceru 3D. To doskonała okazja do zapoznania się z pracami zaprezentowanymi w przestrzeni i przemyślenia zakupów, które możliwe będą podczas aukcji 3 czerwca br.

Największa tajemnica Polskiej Marynarki Wojennej ku rozwiązaniu

fot. Wikipedia

Z okazji 80. rocznicy ostatniego rejsu okrętu podwodnego ORP Orzeł startuje narodowy program, w ramach którego odbędą się kompleksowe poszukiwania zaginionej jednostki. Okręt podwodny ORP Orzeł był jedną z najnowocześniejszych polskich jednostek w czasach II wojny światowej. Podczas misji w maju 1940 r. zaginął bez wieści, a jego zatonięcie do dziś stanowi największą tajemnicę Polskiej Marynarki Wojennej. Poszukiwań okrętu podejmie się Stowarzyszenie Wyprawy Wrakowe we współpracy z Akademią Morską w Szczecinie. “(…)nasze doświadczenie w poszukiwaniu zaginionych wraków sprawia, że mamy dużą szansę na odniesienie sukcesu” – mówi Mariusz Borowiak, prezes Stowarzyszenia. Programowi patronuje Kancelaria Premiera RP oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora