Krótki przegląd mijającego tygodnia (29.07)

Skromny skarb przy królewskiej drodze

Brakteat, zdjęcie poglądowe, fot. Muzeum cezarmuzeum w MyViMu

Sekcja Detektorystów Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc odnalazła średniowieczny depozyt srebrnych brakteatów. Monety zawinięte w tkaninę (dziś już w zasadzie w jej resztki) ukryte były w płytkiej jamie przy dawnej Drodze Królewskiej (Via Regia – szlak łączący Wrocław z Lipskiem) w pobliżu dawnej komory celnej na terenie dzisiejszej wsi Uniegoszcz. W 90% są to brakteaty guziczkowe datowane wstępnie na 2 poł. XIII i XIV wieku. Doliczono się w sumie 953 całych monet srebrnych, 220 tzw. siekańców (połówek monet), 315 mniejszych lub większych fragmentów monet, a także kilka fragmentów innych srebrnych przedmiotów. Wstępne oględziny zabytków pozwoliły na wyróżnienie brakteatów m. in. śląskich, brandenburskich, pomorskich, pruskich, nieokreślonych mennic polskich i niemieckich. Dzisiejsza wartość skarbu to szacunkowo 200-400 tys. zł, choć dawniej depozyt wart był np. solidnego konia, 3 wieprzki tuczne, 2 woły albo 2 krowy. Wg archeologów ten skromny majątek mógł więc należeć do miejscowego młynarza, karczmarza albo drobnego rzemieślnika. Decyzją Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków skarb trafi do zbiorów Muzeum Regionalnego w Lubaniu.

Mazowiecki modernizm pod ochroną

fot. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Modernistyczna Willa Katelbachów koło Celestynowa (woj. mazowieckie), wzniesiona w latach 1937-1938 została objęta ochroną konserwatorską. Projektant budynku nie jest znany, ale zachodzi przypuszczenie, że był nim Juliusz Nagórski, odpowiedzialny za projekt willi w Juracie z 1937 r. dla tego samego właściciela – inż. Stefana Katelbacha, jednego z najbogatszych polskich finansistów w dwudziestoleciu międzywojennym. Budynek otrzymał modernistyczną formę i bogaty wystrój, w tym m.in. kafle podolskie ze zdemontowanego pieca z 1879 r. autorstwa Aleksandra Bachmińskiego (Bachmetiuka) z Kossowa, który uznawany jest za najwybitniejszego przedstawiciela ludowej ceramiki huculskiej. Willa po wojnie przeszła na własność Skarbu Państwa i wykorzystywana była jako siedziba szkoły, a następnie sanatorium przeciwgruźlicze. Od 1972 r. budynek wraz z terenem przeszedł pod zarząd Polskiej Akademii Nauk i jest siedzibą ośrodka szkoleniowego Instytutu Wysokich Ciśnień (UNIPRESS). Teraz decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków został wpisany do rejestru zabytków.

Nielegalna sprzedaż obrazu zablokowana

Artemisia Gentileschi, Autoportret jako alegoria malarstwa, fot. Wikipedia

W jednym z wiedeńskich domów aukcyjnych udaremniono próbę nielegalnej sprzedaży XVII-wiecznego dzieła Artemisii Gentileschi, włoskiej artystki epoki baroku. Sprzedawcy posiadali sfałszowane dokumenty obrazu “Caritas Romana”, w których jako twórca figurował anonimowy naśladowca Gentileschi, a nie malarka. Dzięki temu w 2019 r. uzyskano licencję eksportową od włoskiego ministerstwa kultury i sprowadzono obraz na terytorium Austrii. Po wykryciu oszustwa rząd Włoch zablokował możliwość sprzedaży obrazu i przekazał sprawę specjalnemu departamentowi zajmującemu się odzyskiwaniem skradzionego dziedzictwa kulturowego. Wartość płótna jest szacowana na około 2 miliony euro, to jeden z najdroższych obrazów autorstwa Artemisii. Po zakończeniu śledztwa obraz może trafić do muzeum w Apulii.

Zabytki z lotu ptaka w aplikacji

Wieża zegarowa Westminster, zdjęcie poglądowe, fot. Wikipedia

Mapy Google już niebawem udostępnią nową funkcjonalność pozwalającą na wirtualne zwiedzanie blisko 100 słynnych zabytków na całym świecie, w tym w Barcelonie, Londynie, Nowym Jorku, San Francisco oraz Tokio. Tym razem wszystko to z… lotu ptaka! Mapy Google już od kilku miesięcy testują specjalny, trójwymiarowy widok miast (tryb „immersive view”). Nowa opcja łączy zdjęcia satelitarne z danymi ze Street View i za pomocą sztucznej inteligencji generuje przyjemny dla oka obraz, ukazujący wybrane miejsce w 3D. Wystarczy odnaleźć interesujący zabytek i sprawdzić w sekcji Zdjęcia, czy pojawiła się tam opcja oglądania go z każdej strony. Testy się kończą, a Google już niebawem udostępniać będzie wirtualnie kolejne atrakcyjne miejsca na całym świecie.

Wielkie otwarcie artyleryjskiego fortu

fot. Wikipedia

Po wielu latach zakończyła się rewaloryzacja fortu artyleryjskiego 52 „Borek” w Krakowie. Obiekt powstał w II połowie XIX w. jako element umocnień Twierdzy Kraków. Na początku pełnił funkcje wojskowe, jednak z czasem zaczął popadać w ruinę. Dziś ma pełnić siedzibę filii Centrum Kultury Podgórza oraz Ośrodka Kultury Biblioteki Polskiej Piosenki. Wewnątrz zabytkowego budynku zlokalizowano nowocześnie wyposażone sale o łącznej powierzchni niemal 600 m2. Podjęto się również rewitalizacji zieleni fortecznej i stworzono ścieżki dydaktyczne przeznaczone do zwiedzania. Wielkie otwarcie fortu odbędzie się jutro, 30 lipca. Na cały weekend przygotowano wiele atrakcji i wydarzeń towarzyszących, w tym pokazy grupy rekonstrukcyjnej, która przeniesie gości do czasów świetności fortu jako obiektu militarnego monarchii austro-węgierskiej.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora