Krótki przegląd mijającego tygodnia (29.10)

Historyczna motorówka trafiła na muzealną ekspozycję

„Samarytanka” w poprzedniej lokalizacji, fot. CŁ

Pierwsza jednostka pływająca zaprojektowana i zbudowana w nowej stoczni międzywojennej Polski, w nieistniejącej już Stoczni Gdynia trafiła na muzealną ekspozycję. Mowa o stalowej, pełnopokładowej motorówce sanitarnej “Samarytanka” o symbolicznym numerze B-01, powstałej na zlecenie Urzędu Morskiego w 1930 r. Motorówka od początku istnienia posiadała jednak wiele wad konstrukcyjnych, pojawiły się problemy z silnikiem polskiej firmy „Perkun”, jednostka była powolna i mało zwrotna, a układ pomieszczeń utrudniał pracę sanitariuszom. W trakcie II wojny światowej odegrała swoją rolę przy wodnym transporcie rannych podczas obrony Wybrzeża. Następnie po wielu latach służby w różnych celach i okolicznościach ostatecznie przeszła ogólne prace remontowe w 1971 r. i stanęła przed jednym z budynków na terenie dawnej Stoczni Gdyni, a obecnie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ul. Czechosłowackiej. Nocą, z wtorku na środę 26/ 27 października, zabytkową “Samarytankę” przetransportowano w godne dla niej miejsce – teren Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie będzie prezentowana obok historycznego kutra pościgowego “Batory”. Najpierw czeka ją jednak jeszcze przegląd techniczny i konserwacja.

Kolekcja Picassa zlicytowana w Las Vegas

Picasso, Martwa natura z koszykiem owoców i kwiatami, fot. Sotheby’s

11 dzieł Pabla Picassa powstałych w latach 1917- 1969 sprzedano podczas ostatniej aukcji Sotheby’s. Aukcję zorganizowano w hotelu Bellagio w Las Vegas z okazji 140. rocznicy urodzin artysty. Łączna kwota ze sprzedaży dzieł osiągnęła 108,87 milionów dolarów. Obraz, który cieszył się największym powodzeniem i jednocześnie osiągnął najwyższą cenę (40 mln dolarów) to “Kobieta w czerwonym berecie” z 1938 r. Dzieło przedstawia Marie-Therese Walter, francuską modelkę, muzę i kochankę Picassa. Licytowana kolekcja należała do MGM International, amerykańskiego przedsiębiorstwa zajmującego się branżą hotelowo-rozrywkową. Pomimo ogromnego zainteresowania licytowaną kolekcją nie udało się pobić dotychczasowego rekordu artysty. Najdroższym dziełem Picassa wciąż pozostają “Kobiety z Algieru” sprzedane w 2015 r. w Domu Aukcyjnym Christie’s w Nowym Jorku za 179,4 mln dolarów.

Niemiecki bombowiec odnaleziony na Mazurach

Ju 87 B nad Polską w 1939 roku, fot. Wikipedia

W lesie koło Olsztynka na południe od Jeziora Plusznego (woj. warmińsko-mazurskie) odnaleziono szczątki niemieckiego bombowca nurkującego Junkers Ju-87 Stuka (niem. Sturzkampfflugzeug) z czasów II wojny światowej. To dość rzadka maszyna, więc takie znalezisko to prawdziwy rarytas. Początkowo były przesłanki, że może to być samolot, który rozbił się we wrześniu 1939 r. niedaleko lotniska w Gryźlinach, gdy wracał z lotu bojowego nad Warszawą. Okazało się jednak, że najprawdopodobniej jest to samolot, który uległ katastrofie w sierpniu 1944 r. – informuje Arkadiusz Dominiec z Muzeum Śląskiego Września 1939 r. w Tychach. Bombowce Junkers Ju-87 Stuka służyły w Luftwaffe przez całą drugą wojnę światową, ale od 1943 r. ich bojowe użycie ograniczało się do frontu wschodniego. Łącznie zbudowano około 6,5 tys. takich maszyn. Pod Olsztynkiem odnaleziono w sumie około pół tony fragmentów wraku, w tym m.in. goleń podwozia samolotu, na której było montowane koło, fotel strzelca czy tablicę kokpitu z rozbitymi zegarami. Fragmenty trafiły już do Muzeum Śląskiego Września 1939 r. w Tychach.

Wyjątkowy znaczek pocztowy czeka na nowego właściciela

fot. Wikipedia

7 grudnia, w Londynie odbędzie się aukcja, podczas której pod młotek trafi jeden z najstarszych zachowanych znaczków pocztowych. Cenny znaczek “Penny Black” (jeden z trzech istniejących tego typu na świecie!) przyklejony jest do dokumentu datowanego na 10 kwietnia 1840 roku. Pozostałe dwa okazy „Penny Black” znajdują się w kolekcji muzeum poczty brytyjskiej w Londynie. Znaczek, który trafi na licytację, pochodzi z archiwum Roberta Wallace’a, XIX-wiecznego szkockiego polityka, autora reformy brytyjskiej poczty. Znaczek otrzymał certyfikat Królewskiego Towarzystwa Filatelistycznego (Royal Philatelic Society) oraz Brytyjskiego Stowarzyszenia Filatelistycznego (British Philatelic Association). To pierwszy znaczek pocztowy w historii, prekursor wszystkich innych i bezspornie najważniejsza część historii filatelistyki, jaka do dziś istnieje – powiedział szef sprzedaży Henry House. Przewiduje się, że znaczek może zostać sprzedany nawet za 6 mln funtów (ok. 33 mln złotych).

Premierowy cykl filmów dokumentalnych o modernizmie

Wczoraj, 28 października miała miejsce premiera pierwszego filmu dokumentalnego z nowego cyklu “Rzeczpospolita modernistyczna”. Na serię składa się dwanaście filmów prezentujących fenomen polskiej architektury modernistycznej lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Ogólnopolska skala, szybkie tempo budowy i wysoka jakość wykonania zapewniły tym inwestycjom znaczące miejsce w historii polskiej architektury. Zjawisko komentują współcześni historycy sztuki i architekci. Jako pierwszy w cyklu ukazał się odcinek pod tytułem Władza. Serial w reżyserii Joanny Fido i Ewy Rozwadowskiej został wyprodukowany w latach 2019-21 przez FidoFilm oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Premierowe odcinki będą emitowane w TVP Kultura w czwartki o godzinie 17:50. Serial będzie też dostępny na kanale internetowym Kultura 2. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora