Krótki przegląd mijającego tygodnia (29.11)

Obrabowano skarbiec Augusta II Mocnego

Skarbiec Augusta II Mocnego w Dreźnie, znany jako Grünes Gewölbe (Zielone Sklepienie) został okradziony. W 1723 roku król ufundował w stolicy Saksonii muzeum, które stało się największą w Europie kolekcją kosztowności. Grünes Gewölbe zawiera między innymi komnaty z kości słoniowej, srebra i bursztynu oraz komnatę zawierającą insygnia władców Saksonii. August II Mocny w latach 20. XVIII wieku podjął decyzję o udostępnieniu dla zwiedzających drogocennych zasobów. 25 listopada br. doszło do napadu. Wśród zrabowanych artefaktów są arcydzieła sztuki jubilerskiej związane z osobami Augusta Mocnego i Augusta III, wchodzące w skład tzw. Garnituru Diamentowego, min.: zapinka do kapelusza oraz zapinka naramienna, wysadzana diamentami szpada z pochwą, a także Gwiazda Orderu Orła Białego oraz Klejnot Orderu Orła Białego. Łup jest wart kilkaset milionów euro.

Szlakiem drewnianej architektury Mazowsza

10 tras samochodowych i 30 tras rowerowych szlakiem drewnianej architektury Mazowsza powstało dzięki Fundacji Hereditas. Wybrane obiekty zostały pogrupowane według rejonów (warszawski południowo-wschodni, warszawski południowo-zachodni, warszawski północno-zachodni, warszawski północno-wschodni, siedlecki, radomski, płocki, ostrołęcki, mławski). Poprzez odnośniki do poszczególnych map z wytyczonymi trasami można zapoznać się z ich szczegółami. Pod każdym ze szlaków znajduje się rozbudowany opis trasy, mapa z zaznaczonymi obiektami, ich fotografie oraz wykres wysokości i odległość między poszczególnymi obiektami. Oprócz głównych obiektów, stanowiących szkielet szlaku, na trasach uwzględniono dodatkowo atrakcje dla dzieci, obiekty gastronomiczne oraz inne ciekawostki turystyczne. Każdą trasę można wyświetlić w przeglądarce lub ściągnąć na własny komputer w postaci pliku z danymi o wybranym formacie. Projekt stworzony we współpracy z drewnianemazowsze.pl został dofinansowany przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Mapa zabytków z podziałem na regiony znajduje się tutaj: https://fundacja-hereditas.pl/projekty.php?id=610.

Widzew Łodź apeluje o przekazywanie pamiątek związanych z klubem

Muzeum klubu piłkarskiego? Czemu nie! Polski Widzew Łódź z okazji nadchodzącej 110. rocznicy powstania klubu zamierza uruchomić we frontowej części stadionu miejskiego, od al. Piłsudskiego, swoje muzeum. Zgromadzono już część eksponatów, w tym m.in. puchary za mistrzostwo Polski i superpuchar z 1996 r. oraz wiele innych trofeów, strojów, dyplomów, odznak, kronik, ksiąg pamiątkowych, dokumentów oraz inne cenne pamiątki o znaczeniu historycznym. Wciąż jednak klub apeluje do kibiców i kolekcjonerów, aby przekazywali pamiątki posiadane w prywatnych zbiorach, które mogłyby stanowić eksponaty w muzeum. W siedzibie klubu uruchomione zostanie specjalne stanowisko przyjmowania widzewskich pamiątek. Każdy przedmiot zostanie odpowiednio skatalogowany, a osoba, która go odda, otrzyma odpowiedni dokument potwierdzający przekazanie pamiątki do muzeum. Otwarcie nowej placówki zaplanowano w 2020 r.

Celtyckie piece odnalezione na Dolnym Śląsku

W miejscowości Warkocz pod Strzelinem (woj. dolnośląskie) archeolodzy odnaleźli pozostałości po dwunastu piecach do wytopu żelaza z przełomu V/IV w. p.n.e. Piece były wkopane głęboko w ziemię, a ich wnętrze wyłożone polepą (warstwa izolacyjna m.in. z gliny). Z powierzchni ziemi wystawała tylko ich bardzo niewielka część – opisują naukowcy. Wewnątrz znaleziono pojedyncze kawałki przetopionego żelaza i grudy żużla. Odnalezione piece, znane doskonale z obszaru Czech, były używane przez Celtów, którzy rozprzestrzenili się w Europie, na północ od Alp, w poł. I tysiąclecia p.n.e. Na obecne obszary Śląska i Małopolski dotarli właśnie na przełomie V/IV w. p.n.e. Archeolodzy po wstępnie przeprowadzonych badaniach sugerują, że są to najprawdopodobniej najstarsze piece tego typu znane z terenów Polski.

Kolekcja Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu coraz bogatsza

Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu wciąż wzbogaca się o nowe cenne nabytki do swojej kolekcji. Tym razem do placówki trafił amerykański niszczyciel czołgów M36 Jackson (często nazywany również Slugger). Pierwsze pojazdy M36 Jackson pojawiły się na froncie dopiero w połowie 1944 i w czasie wojny wyprodukowano około 1400 tych pojazdów. Tego typu niszczyciele były m. in. użyte przez Amerykanów w Ardenach w czasie II wojny światowej. Pierwszy egzemplarz M36 Jackson przywiózł przed laty z Iraku do Polski gen. Waldemar Skrzypczak. Tym razem kolejny pojazd został sprowadzony do Polski dzięki porozumieniu Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, którego poznańska placówka jest oddziałem, ze Słoweńskim Muzeum Wojskowym. Zabiegi o sprowadzenie M36 do poznańskiego muzeum trwały wiele lat. W zamian za M36 Jackson Słowenia otrzyma śmigłowiec Mi-8.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora