Krótki przegląd mijającego tygodnia (30.07)

Pierwsza taka wystawa w historii!

fot. Wikipedia

Autoportrety Vincenta van Gogha pojawią się w przestrzeni ekspozycyjnej londyńskiej galerii sztuki europejskiej The Courtauld. Na wystawie pojawi się aż piętnaście dzieł artysty, wypożyczone z najważniejszych międzynarodowych kolekcji, w tym: Muzeum Vincenta van Gogha i Rijksmuseum w Amsterdamie, Instytutu Sztuki w Chicago, Instytutu Sztuki w Detroit, Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie, Musée d’Orsay w Paryżu i National Gallery w Londynie. To pierwsza tego typu wystawa w historii wystawiennictwa. Głównym bohaterem ekspozycji ma być obraz „Autoportret z zabandażowanym uchem” z 1889 r., jedno z topowych dzieł kolekcji The Courtauld. Autoportrety zostaną przedstawione w kolejności chronologicznej pozwalającej prześledzić zmiany w twórczej autoprezentacji artysty. Organizatorzy zapowiadają ponadto wydanie ilustrowanego katalogu. Londyńska galeria jest w trakcie remontu, w związku z czym otwarcie nowej wystawy zaplanowano na 3 lutego 2022 r. Ekspozycja ma potrwać do 8 maja 2022 r.

Wielkie transatlantyki wielkości znaczka pocztowego

fot. Poczta Polska

Poczta Polska wyemitowała serię limitowanych znaczków „Polskie transatlantyki”. Trzy wzory znaczków przedstawiają wizerunki obrazów marynisty Adama Werki, na których uwidoczniono transatlantyk s/s Polonia, transatlantyk s/s Kościuszko oraz transatlantyk s/s Pułaski. To jednocześnie trzy rozdziały w historii polskiej żeglugi transatlantyckiej. Autorką projektów jest artystka plastyk Marzanna Dąbrowska. Wartość znaczków wynosi 3,30 zł, zostały wykonane techniką offsetową i są sprzedawane w arkuszach po 6 sztuk w nakładzie po 140 tys. sztuk. Serii towarzyszą tematyczne koperty z poszczególnymi statkami w szacie wojennej oraz ich szkicami autorstwa Marka Twardowskiego. Poczta Polska chce kontynuować serię i w najbliższych latach zamierza uwiecznić na znaczkach pocztowych także pozostałych 6 statków, które podczas swoich rejsów pokonywały Atlantyk: „Piłsudskiego”, „Batorego”, „Sobieskiego”, „Chrobrego”, „Jagiełłę” oraz „Stefana Batorego”.

Panorama Racławicka znów dostępna

Kościuszko na szkicu do Panoramy Racławickiej, fot. Wikipedia

Po blisko roku od rozpoczęcia prac remontowych, od wtorku 27 lipca, Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu – Panorama Racławicka ponownie gości zwiedzających! Modernizacja budynku objęła całkowitą zmianę aranżacji przestrzeni holu wejściowego, wnętrze zostało w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, powstał też muzealny sklep. W małej rotundzie pojawiła się przestrzenna makieta prezentująca przebieg bitwy pod Racławicami (1794 r.), a na panoramicznie zaaranżowanym ciągu naściennych ekranów wyświetlana jest multimedialna prezentacja o Tadeuszu Kościuszce i innych bohaterach bitwy. Zwiedzający mogą równie poznać historię powstawania słynnego obrazu cykloramicznego „Bitwa pod Racławicami”, namalowanego w latach 1893–1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka (przy współpracy m.in. Zygmunta Rozwadowskiego, Teodora Axentowicza, Włodzimierza Tetmajera). W dużej rotundzie przygotowano kilka nowych ścieżek zwiedzania, m.in. malarską, lwowską, panoramiczną i ze specjalnym komentarzem dla dzieci. Komentarz podstawowy jest dostępny w 18 językach (a także w polskim języku migowym).

Nowe dokonania polskich archeologów w Egipcie

Marea, fot. Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego

W Marei w północnym Egipcie polscy archeolodzy odnaleźli monumentalne, kamienne budowle datowane na VI w. n.e. Marea jest portową osadą, założoną w czasach panowania Aleksandra Wielkiego w III wieku p.n.e. i funkcjonującą do początku okresu islamskiego w VIII wieku n.e. W ostatnim czasie, dzięki wykorzystaniu metod nieinwazyjnych – geofizycznych w połączeniu z wykopaliskami, archeologom udało się odnaleźć zachowane do pół metra wysokości pozostałości zabudowań, w których najprawdopodobniej zatrzymywali się i mieszkali chrześcijanie pielgrzymujący do sanktuarium w Abu Mena. Parterowe budowle naukowcy określają “modułowymi”, składającymi się z paru identycznych części 10×10 m. Podejrzewa się, że połowa modułu mogła pełnić funkcje usługowe, np. sklepu, a połowa noclegowe. Od wschodu i zachodu budowle miały niewielkie portyki. Z ustaleń archeologów wynika, że zabudowania powstały na gruzach rzymskiej farmy zajmującej się produkcją wina. Wstępne wyniki badań na temat nowych ustaleń dotyczących Marei ukazały się w brytyjskim periodyku naukowym “Antiquity”.

Kapelusz Napoleona czeka na kolekcjonerów

Jacques-Louis David, Napoleon Bonaparte, fot. Wikipedia

Na wrześniowej aukcji w paryskim oddziale Domu Aukcyjnego Sotheby’s pojawi się… kapelusz Napoleona Bonapartego! Charakterystyczny filcowy kapelusz typu bikorn (dwurogi) może zostać sprzedany nawet za 600 tys. euro. Dotąd zidentyfikowano zaledwie 19 tego typu nakryć głowy należących do słynnego wodza Francuzów, większość znajduje się w zbiorach muzealnych. Egzemplarz wystawiony na aukcji mógł być noszony przez Napoleona podczas kampanii w 1807 r., podczas bitwy pod Frydlandem. Kapelusz został nabyty w 1814 r. przez szkockiego polityka i arystokratę sir Michaela Shaw-Stewarta i przewieziony do posiadłości w Ardgowan w Szkocji, gdzie był przekazywany z pokolenia na pokolenie. Aukcja ma na celu uczczenie dwusetnej rocznicy śmierci Napoleona i odbędzie się między 15 a 22 września.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora