Krótki przegląd mijającego tygodnia (30.08)

Sandomierska kolekcja numizmatów

W poniedziałek 26 sierpnia w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu (woj. świętokrzyskie) zaprezentowano blisko 200 monet, które zasilą muzealną kolekcję numizmatów. Wszystkie zostały w ostatnim czasie odnalezione w okolicach Sandomierza przez grupę eksploratorów ze Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „Szansa” i przekazane placówce przez sandomierską delegaturę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach. Wśród nich znajduje się m.in. tzw. skarb z Janikowa, monety inflanckie, monety elektorów pruskich, monety srebrne, moneta szkocka. Szczególnie cenne są dwa XII-wieczne denary Bolesława Krzywoustego oraz odnaleziony w Lisowie denar rzymski z I wiek n.e. Wszystkie monety już wkrótce mają znaleźć się na muzealnej ekspozycji.

Nowożytny miedzioryt powrócił do Polski

Dziewiętnastowieczna praca Johanna Saenredama „Portret malarza Johanna von Aachen” trafiła do Muzeum Narodowego w Gdańsku. Miedzioryt nawiązujący do malarskiego pierwowzoru Pietera Isaacsza (1568-1625), pochodzący z kolekcji gdańskiego kupca Jacoba Kabruna, zaginął w czasie II wojny światowej. Bogaty zbiór Kabruna liczył 349 obrazów, 1950 rysunków i akwarel, 11 tys. sztychów oraz 2 tys. książek. Kupiec w testamencie spisanym w 1814 r. przekazał kolekcję miastu Gdańsk, a ta stała się podstawą do utworzenia w 1870 r. Muzeum Miejskiego. Muzeum Narodowe w Gdańsku jest kontynuatorem tej instytucji. Pod koniec II wojny światowej znaczna część kolekcji zaginęła. W grudniu 2018 r. rycina Saenredama (jedna z sześćdziesięciu!) pojawiła się w domu aukcyjnym Galerie Gerda Bassenge w Berlinie. Dzięki udanej współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz właścicieli berlińskiej galerii Davida Bassenge’a i dr Nicolaasa Teeuwisse powróciła do Polski.

Zaginione filmy z II RP

Koniec lata to niewątpliwie czas filmowych festiwali. Już 31 sierpnia br. w warszawskim kinie Iluzjon odbędzie się pokaz zaginionych filmów z II RP pt. „A więc wojna! Niezapomniane kadry – opowieść o czasie pokoju i wojny”. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć niepublikowane dotąd przedwojenne kroniki Polskiej Agencji Telegraficznej z lat ‘35-‘39, które w większości będą wyświetlone po raz pierwszy od początku wojny oraz nieznane materiały przedstawiające atak na Polskę we wrześniu 1939 r. Będzie można również zapoznać się z relacjami uczestników wydarzeń, nagranych w ramach projektu „Świadkowie Epoki”, a także z wyjątkowym zestawieniem filmowych perspektyw początku wojny pt. „Polski wrzesień w oczach świata”. Szczegóły wydarzenia na stronie kina Iluzjon.

W hołdzie autorom murali

Głośnym echem odbiło się ostatnie zniknięcie z warszawskiej Pragi dwóch wielkoformatowych murali PRL reklamujących producenta biżuterii i zegarków „Jubiler” oraz Warszawskie Zakłady Fotochemiczne „Foton”. Obie firmy od lat nie istnieją, ale reklamujące je malowidła przetrwały na elewacji kamienicy przy ul. Targowej 15 niemal pół wieku. Do tego roku. Nie pomógł nawet wniosek o wpis do rejestru zabytków. Ze względu na wielką wartość murali artyści z firmy Good Looking Studio, lidera w branży współczesnych murali reklamowych postanowili namalować malowidło inspirowane motywami zaczerpniętymi z obu usuniętych prac. Kompozycja powstała na elewacji budynku przy ulicy Zamoyskiego 29 w Warszawie i będzie tam eksponowana do jesieni 2019 r. Odmalowując kolaż z tych dwóch murali chcemy oddać hołd naszym poprzednikom, rzemieślnikom malującym reklamy, ponieważ czujemy, że kontynuujemy ich dzieło. – powiedział Karol Szufladowicz, współwłaściciel Good Looking Studio.

Państwo krzyżackie w Prusach

Muzeum Zamkowe w Malborku szykuje się do prezentacji wyjątkowej wystawy “Mądrość zbudowała sobie dom ….” Państwo krzyżackie w Prusach. Będzie to międzynarodowa, pierwsza w Polsce tak obszerna i różnorodna ekspozycja podejmująca temat krzyżackiego władztwa na terenie Prus. Zaprezentuje dwa na pozór sprzeczne ze sobą jego wymiary: ideologiczny i praktyczny, stanowiące o wyjątkowości państwa kierowanego w szczytowym okresie jego rozwoju przez kilkuset braci zakonnych. Wydarzeniu towarzyszyć będzie katalog oraz międzynarodowa konferencja naukowa. Tytuł wystawy jest cytatem zaczerpniętym z Księgi Przysłów (9,1), wykorzystanym przez krzyżackiego kronikarza Piotra z Dusburga w przedmowie do „Kroniki ziemi pruskiej”; oddaje sposób postrzegania świata przez Krzyżaków oraz ideologię sprawowania przez nich władzy na podbijanych terytoriach. Otwarcie wystawy odbędzie się już 14 września br.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora