Krótki przegląd mijającego tygodnia (30.10)

Wyjątkowy polski wóz odnaleziony na polu

fot. NAC za Wikipedia

W okolicach miejscowości Klimontów (woj. świętokrzyskie) członkowie Świętokrzyskiej Grupy Eksploracyjnej oraz Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Kohorta odnaleźli części polskiego przedwojennego samochodu Polski Fiat 508 Łazik. Wśród nich wymienić można m.in. silnik, chłodnicę, skrzynię biegów, lewarek zmiany biegów, wahacz i prądnicę. Na niektórych częściach widoczne są sygnatury producenta i numery seryjne. Auto zostało skonstruowane w 1935 r. w Biurze Studiów PZInż przez inż. M. Świerczyńskiego z przeznaczeniem dla Wojska Polskiego. Pierwsze pojazdy weszły do służby dwa lata później. Co podnosi wagę znaleziska – unikatowych Łazików zbudowano zaledwie ok. 1500 sztuk. Odnalezione części trafią najprawdopodobniej do jednego z regionalnych muzeów ziemi Sandomierskiej. Rozważone zostaną również wszystkie zgłoszenia pasjonatów, którzy zechcą podjąć się rekonstrukcji auta lub stworzenia jego makiety.

Banksy znów bije rekordy

fot. Sotheby’s

Obraz „Show Me The Monet” autorstwa słynnego street artysty Banksy’ego z 2005 r. został zlicytowany na aukcji w Sotheby’s za ponad 7,5 miliona funtów! To czyni obraz drugim najdroższym dziełem anonimowego artysty. Dzieło stanowi satyryczną wersję ikonicznego „Mostu nad stawem z liliami wodnymi” Claude’a Moneta. Banksy do swojego stawu wrzucił jednak śmieci: koszyki na zakupy i drogowy pachołek. To protest artysty przeciwko nadmiernemu konsumpcjonizmowi i marnotrawstwu. „Show Me The Monet” jest częścią serii zatytułowanej Crude Oil, która bazuje na najsłynniejszych dziełach uznanych artystów.

Dywizjon 303 na pocztowym znaczku

fot. Poczta Polska

80. rocznica Bitwy o Anglię oraz armia gen. Władysława Andersa zostały upamiętnione na okolicznościowym znaczku wydanym ostatnio przez Pocztę Polską. Znaczek „Armia Andersa – Szlak Nadziei” to już trzecie wydawnictwo poświęcone żołnierzom generała Władysława Andersa. Na znaczku pojawiła się rekonstrukcja brytyjskiego samolotu myśliwskiego Hawker Hurricane Mk1 o numerze bocznym P3700, który brał udział w tej słynnej bitwie w 303 Dywizjonie Myśliwskim Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC. Autorem projektu jest Jarosław Ochendzan.

Aplikacja zamiast tradycyjnego audioprzewdonika

Szymon Czechowicz, Zmartwychwstanie, fot. Wikipedia

W ramach wystawy „Geniusz Baroku. Szymon Czechowicz” dostępnej w Muzeum Narodowym w Krakowie stworzono audioprzewodnik w formie bezpłatnej aplikacji dostępnej na telefon. Na wystawie prezentowanych jest ponad 200 obrazów, rysunków i szkiców o tematyce religijnej, w tym wielkoformatowe obrazy Czechowicza z kościołów w Polsce i Europie oraz dzieła współczesnych mu włoskich i polskich artystów baroku. Dzięki aplikacji można dowiedzieć się więcej na temat biografii wybitnego polskiego artysty, jego twórczości oraz części prezentowanych na ekspozycji dzieł. Każdy z opisów zawiera informacje o miejscu pochodzenia obrazu, o życiu przedstawionego na nim świętego i jego atrybutach, a także historię powstania dzieła i omówienie jego kompozycji. Treści zostały opracowane przez Dział Edukacji MNK.

Cmentarz Łyczakowski online

Powstała strona internetowa poświęcona Cmentarzowi Łyczakowskiemu we Lwowie. Na platformie znajdziemy ponad 8 000 rekordów w bazie danych nagrobków, informacje o najważniejszych twórcach łyczakowskich rzeźb, a także efekty prac konserwatorskich przeprowadzonych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Opublikowane na stronie wyniki badań obejmują ponad 80% terenu cmentarza. Dane będą sukcesywnie uzupełniane, zwłaszcza o informacje dotyczące najstarszej części cmentarza, w tym dotyczące kilkudziesięciu nieznanych dotychczas nagrobków, które zostały odnalezione w wyniku szeroko zakrojonych prac porządkowych prowadzonych w ostatnich latach. Strona dostępna jest w dwóch wersjach językowych i powstała z inicjatywy Fundacji Dziedzictwa Kulturowego. Strona dostępna jest pod adresami: www.cmentarzlyczakowski.pl oraz www.lychakivcemetery.org.

[mailerlite_form form_id=4] Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora