Krótki przegląd mijającego tygodnia (30.11)

Coraz więcej Wyspiańskiego

Do Muzeum Narodowego w Krakowie, dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, trafią wkrótce dwa dzieła autorstwa Stanisława Wyspiańskiego – „Autoportret” z 1897 r. i „Portret doktora Jana Raczyńskiego” z 1904 r. W ostatnią środę w uroczystości przekazania obrazów wzięli udział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński oraz dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie dr hab. Andrzej Betlej. Za szczególnie cenny uważa się “Autoportret” Wyspiańskiego – zaledwie jedenasty wśród autoportretów artysty znajdujących się w polskich zbiorach i piąty wykonany w technice pastelu. Znany jedynie z literatury i zdjęć, nigdy też nie był prezentowany publicznie. 15 stycznia 2019 r. zostanie otwarta nowa odsłona trwającej w krakowskim muzeum ekspozycji o Wyspiańskim, która okazała się ogromnym sukcesem. Na wystawie zatytułowanej „Wyspiański. Nieznany” pojawią się nowo nabyte obrazy malarza.

Niewybuchy z czasów II wojny światowej

W Krotoszynie (woj. wielkopolskie) odnaleziono 234 sztuki amunicji do różnego rodzaju broni oraz bombę lotniczą z okresu II wojny światowej. Niewybuchy wydobyła grupa saperska z Głogowa na terenie rozbudowywanej galerii handlowej. Były to naboje pistoletowe, maszynowe, a także największe znalezisko, które zapoczątkowało prace, a więc bomba lotnicza o długości około 55 cm i ważąca 50 kg – poinformował rzecznik krotoszyńskiej policji. Mniej więcej rok temu na tym obszarze również odnaleziono niewybuch, jednak był on mniejszych rozmiarów. Wydobyto wówczas z ziemi granat przeciwpiechotny. Być może ziemia w Krotoszynie kryje jeszcze więcej pamiątek z czasów II wojny światowej.

Szopkarstwo krakowskie na elitarnej liście

29 listopada podczas 13. sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Port Louis na Mauritiusie podjęto decyzję o wpisie szopkarstwa krakowskiego na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. To pierwszy polski wpis na tę prestiżową listę. Znalazł się on obok m.in. muzyki reggae z Jamajki, koronki klockowej ze Słowenii, jogi z Indii, rumby z Kuby, portugalskiego śpiewu fado czy chińskiej kaligrafii. Tradycja szopkarstwa krakowskiego sięga XIX w. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, głównie z Krowodrzy i Zwierzyńca. Dziś kontynuowana jest przez ok. 50 twórców. Najnowsze obiekty każdego roku można oglądać na wystawie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Polski Titanic w wirtualnej rzeczywistości

Powstaje interaktywna platforma poświęcona historycznemu transatlantykowi MS Piłsudski, który zatonął w 1939 r. Projekt przygotowuje Fundacja Koncept Kultura z okazji kończącej się powoli rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ma to być atrakcyjna lekcja mało znanej Polakom historii “polskiego Titatnica” z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Na internetowej platformie złożonej z czterech podstawowych części znajdą się: opowieść o statku i jego patronie Józefie Piłsudskim w formule digital story (film 3D), model 3D transatlantyku, przeglądarka z galerią zdjęć oraz strefa edukacji, przeznaczona dla uczniów szkól podstawowych i średnich. Informacje na temat projektu platformy poświęconej MS Piłsudski można znaleźć na stronie: www.konceptkultura.pl.

Nowe muzeum Bauhausu w Dessau

Już w przyszłym roku, z okazji 100-lecia powstania Bauhausu w Dessau, w którym słynna szkoła przeżyła swój największy rozkwit, zostanie otwarta nowa placówka muzealna. Bauhaus Museum Dessau powstaje według projektu hiszpańskiej pracowni González Hinz Zabala. To okazja by ogromna kolekcja Fundacji Bauhaus Dessau, licząca ok. 49 tys. skatalogowanych przedmiotów a prezentowana dotąd na terenie szkoły, znalazła wreszcie swoje własne miejsce. Nowe muzeum w Dessau będzie miało powierzchnię wystawienniczą 2,1 tys. m2 i łączną powierzchnię użytkową 3,5 tys. m2. Otwarcie Bauhaus Museum Dessau planowane jest na 8 września 2019 roku.

[mailerlite_form form_id=4]

 

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora