Krótki przegląd mijającego tygodnia (31.01)

Repliki zabytków wykonane przez frezarkę przemysłową

fot. materiały prasowe ZUT

Specjaliści z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie przy użyciu nowoczesnych technologii wykonali repliki rzeźb z Muzeum Narodowego w Szczecinie. Dzięki programowanej wieloosiowej obrabiarce CNC (Computerized Numerical Control – komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych), wykorzystywanej głównie w przemyśle, udało się stworzyć wierne kopie XIII-wiecznej „Madonny z Dzieciątkiem” z Gardna i XVI-wiecznej płaskorzeźby przedstawiającej apostołów. Przy pomocy bardzo dokładnych skanerów światła strukturalnego wykonano cyfrowy, niezwykle szczegółowy model zabytków. Dzięki frezarce skany zmieniono w rzeczywiste repliki wykonane z pianki modelarskiej, która jest łatwo obrabialna i jednorodna, a w dotyku przypomina drewno. Naukowcy z ZUT planują stworzyć kolejne repliki rzeźb, m.in. po to, aby we współpracy z muzeum odtworzyć ich pierwotny wygląd. Najpierw miałyby powstać formy silikonowe, które posłużyłyby do wykonania kopii z tworzyw sztucznych, co wpływa na niższy koszt produkcji.

Kradzież dzieł sztuki ze sztokholmskiej galerii

fot. Wikipedia

10-12 rzeźb z brązu oraz rycin słynnego hiszpańskiego surrealisty Salvadora Dalego skradziono w czwartek, 30 stycznia br., z galerii Couleur w Sztokholmie. Każda z rzeźb wyceniana jest na 200-500 tys. koron (18-47 tys. euro) – poinformował właściciel galerii Peder Enström. Dzieła trafiły do galerii Couleur ze Szwajcarii na kilkudniową wystawę, która miała zakończyć się w sobotę. W galerii trwają oględziny, policja prowadzi analizę zapisu z kamer monitoringu. Dotychczas nikt nie został zatrzymany, jednak w związku z tym, że w dzisiejszych czasach złodziejom nie będzie łatwo pozbyć się łupów, policja oraz właściciel galerii są dobrej myśli.

Unikatowe odkrycie podczas tureckich wykopalisk

fot. Wikipedia

W Çatalhöyük w Turcji odnaleziono unikatową, kościaną figurkę przypominającą człowieka. To pierwszy taki przedmiot, wykonany z kości, znany z tego miejsca. Znalezisko ma ok. 8 tys. lat. Dokonała go prof. Kamilla Pawłowska archeozoolog i paleontolog z Zakładu Badań Paleośrodowiskowych Instytutu Geologii UAM w Poznaniu. Jest to bez wątpienia istotne znalezisko z bardzo uproszczonym, ale jednoznacznym przedstawieniem cech człowieka w formie oczu. Figurkę wykonano z kości – z członu palcowego bliższego osła – mówi badaczka. Figurka ma ok. 6 cm wysokości. Odnaleziono ją przy okazji prowadzonych prac międzynarodowego zespołu pod kierunkiem dr inż. Marka Z. Barańskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Nowoczesna technologia w służbie sztuki

fot. Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Nowoczesna technologia zawitała do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Aplikacja wykorzystując sztuczną inteligencję pozwala na prowadzenie dialogu z obrazem „Raj” Michaela Willmanna, który jest częścią wystawy czasowej muzeum. Aplikacja CoArt wykorzystuje chmurę obliczeniową IBM, w ramach której działa platforma sztucznej inteligencji Watson. Zwiedzający wrocławskie muzeum mogą skorzystać ze smartfona z zestawem słuchawkowym, na którym zainstalowano aplikację, aby móc zadawać pytania dotyczące obrazu „Raj” Willmanna i uzyskać merytoryczną odpowiedź. System posiada zdolność uczenia się. Każdy dialog ze zwiedzającym jest dla niego dodatkowym doświadczeniem, które umożliwia udzielanie odpowiedzi na nowe pytania. Wrocławskie muzeum jest jednym z kilku na świecie, a pierwszym w Polsce, w którym wykorzystano aplikację dostępu do sztuki opierającą się na sztucznej inteligencji. Wystawa „Willmann. Opus magnum” prezentowana jest od 22 grudnia w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, które jest oddziałem Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Potrwa do 26 kwietnia br.

Wawel w nowej odsłonie już dostępny

fot. FotoCavallo, Wikipedia

W Krakowie otwarto wystawę stałą „Wawel Odzyskany”, która jest poświęcona dziejom wzgórza od utraty niepodległości Rzeczypospolitej w 1795 roku do czasów współczesnych. Za pomocą multimediów, dzieł sztuki, detali architektonicznych, broni, pamiątek z epoki oraz wielkoformatowych wydruków zdjęć i dokumentów archiwalnych poznajemy dzieje odbudowy. Ekspozycja jest zwieńczeniem projektu “Wawel – dziedzictwo dla przyszłości”. Przedsięwzięcie obejmowało wiele różnych elementów, w tym m.in. prace remontowo-budowlane i konserwatorskie, budowę nowego Multimedialnego Centrum Informacyjnego, wirtualne zwiedzanie kolekcji Lanckorońskich, czy aplikację mobilną. Ponadto w wawelskim zamku zainstalowano windę dla osób z ograniczoną mobilnością oraz wykonano nowe gabloty do Skarbca Koronnego. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 30 007 848,77 zł.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora